SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Medtransfer dostanie milion złotych od funduszu Kvarko. Pieniądze na nowe algorytmy

Medtransfer, medyczna internetowa platforma do przesyłania i odczytu dużych plików obrazowych otrzyma dofinansowanie w kwocie miliona złotych od funduszu Kvarko. Środki mają zostać przeznaczone na nowe algorytmy oparte o technologię deep learning.

Article

Wrocławski fundusz Kvarko inwestujący w projekty związane z naukami ścisłymi, m.in. z zakresu medycyny i biotechnologii wesprze kwotą miliona zł rozwój internetowej platformy Medtransfer, usprawniającej komunikację między pacjentem a lekarzem i wspomagającej diagnostykę dzięki zaawansowanym metodom przetwarzania obrazów.

Czytaj także: SunRoof pozyskuje 20 mln złotych. Pieniądze na ekspansję w Europie i USA

Milion na algorytmy

Medtransfer ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku obrazowania medycznego. Projekt jest umiejscowiony w obszarze telemedycyny i inteligentnych rozwiązań diagnostyki obrazowej. Według danych WHO na świecie wykonywanych jest rocznie ponad 3,5 mld badań obrazowych rocznie. Jak z kolei podaje OECD, w Europie wykonuje się ich co roku blisko 300 mln, z czego na Polskę przypada ok. 25 mln badań.

- Tradycyjnie wyniki badań obrazowych - takie jak zdjęcia RTG, USG, wyniki rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej - wymagają zapisu na nośnikach fizycznych lub wydruku - wyjaśnia w komunikacie Innocenta Dźwierzyńska, pomysłodawczyni Medtransfer oraz twórczyni Mednavi, platformy wspierającej procesy leczenia pacjentów onkologicznych od strony organizacyjnej. - Nierzadko pozyskanie kopii badania wiąże się z koniecznością osobistej wizyty pacjenta w placówce. Jest to uciążliwe, czasochłonne, generuje koszty i obciąża środowisko. W przypadku długofalowego procesu leczenia wymaga od pacjenta wielokrotnego przedkładania obszernej dokumentacji, a od lekarza jej każdorazowej analizy. Nawet posiadanie wyników badań obrazowych w formie elektronicznej nie załatwia sprawy. Pozostaje problem przesyłania wielkich plików, kompatybilności oprogramowania do ich odczytu oraz przechowywania wrażliwych danych pacjenta. Doświadczyłam tego typu utrudnień osobiście. Zdając sobie sprawę, że ich wyeliminowanie zwiększy szanse na szybkie, a więc i skuteczniejsze leczenie, zaprojektowałam narzędzie usprawniające komunikację lekarz-pacjent.

We współpracy z software housem, firmą Codete, Innocenta Dźwierzyńska stworzyła narzędzie służące przesyłaniu i odczytywaniu dużych plików obrazowych bezpośrednio z poziomu przeglądarki.

Czytaj także: Dzięki aplikacji "Too Good To Go" udało się zaoszczędzić w Polsce milion posiłków
 
Dofinansowanie kwotą miliona zł ma pozwolić twórcom platformy rozbudować jej nowe funkcjonalności. Zgodnie z zapowiedzią Medtransfer zostanie wzbogacony o algorytmy bazujące na metodach deep learning, wykorzystujące głębokie sieci neuronowe.

- Medtransfer to platforma oparta na technologii chmurowej. Dzięki naszemu wsparciu powstanie pierwszy z planowanych modułów automatycznej analizy danych medycznych wspieranych przez sztuczną inteligencję – obiecuje Paweł Wielgus, prezes funduszu Kvarko. - Zautomatyzowana zostanie jedna z najczęściej wykonywanych, a zarazem wymagających wysokiej precyzji procedur w diagnostyce medycznej – osteotomia. Pozwoli to rozwiązać szereg problemów, z którymi mierzy się obecnie rynek ochrony zdrowia. Przede wszystkim zoptymalizuje pracę lekarzy, co jest niezwykle cenne wobec niedoborów personelu medycznego, z jakimi borykamy się w kraju. Co więcej, dzięki wykorzystaniu metod data science, zebrane i zanonimizowanie dane medyczne pacjentów posłużą do dalszych badań i rozwoju nauki.

Wdrożenie platformy jest obecnie testowane w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Pozytywny pilotaż ma stworzyć podstawy do rozszerzenia jej zastosowania na potrzeby innych dziedzin medycyny wykorzystujących diagnostykę obrazową, takich jak neurologia, onkologia, leczenie chorób wieńcowych i wielu innych. Inwestycja została zrealizowana w ramach działania BRIdge Alfa, współfinansowanego przez NCBR.

 

Dołącz do dyskusji: Medtransfer dostanie milion złotych od funduszu Kvarko. Pieniądze na nowe algorytmy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Natalią
Oby pieniądze wykorzystane były zgodnue z orzeznaczeniem
odpowiedź