SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„CzarnkoFlix” znów opóźniony

Streamingowa platforma dla młodzieży MeduM (tzw. „CzarnkoFlix”) najpierw miała ruszyć w grudniu ub. r., następnie tuż przed wyborami, ale nie wystartowała do dziś. Urzędnicy zapewniają, że jest gotowa. W kuluarach mówi się jednak, że być może młodzież nie doczeka się już jej wcale. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznaje, że terminu startu nadal nie ustalono.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na platformę Multimedialna Edukacja Młodzieży (MeduM) wyłożyło 29 mln zł. Jej stworzenie zlecił odchodzący właśnie minister edukacji Przemysław Czarnek, a termin oddania do użytku przeciągnął się już niemal o rok.

Na rządowej stronie projektu przy jego ogłaszaniu (wrzesień 2022r.) zapisano, że celem jest "stworzenie i upowszechnienie wśród uczniów w wieku 12-18 lat multimedialnych materiałów edukacyjnych oraz dydaktycznych wspierających proces kształcenia w Polsce oraz umieszczenie ich na utworzonej na potrzeby tego działania platformie streamingowej VoD, spełniającej wymagania w zakresie dostępności, w szczególności dla osób wymagających specjalnego wsparcia w procesie edukacji (w tym uchodźców)". Filmy trafiające na MeduM miały być z napisami w języku ukraińskim czy angielskim. 

Minister Czarnek w rozmowie z jednym z prawicowych tygodników mówił też, iż platforma ma być pomysłem na docieranie do młodych z edukacyjnymi treściami. Do stworzenia serwisu VoD wybrano Fundację Wspierania Historii Kinematografii Polskiej. Termin startu przedsięwzięcia kilkukrotnie już przesuwano. Początkowo miał to być grudzień 2022 r., następnie – sierpień 2023 roku. Potem platforma miała wystartować jesienią, „jeszcze przed wyborami”. Nie ruszyła. Zapytaliśmy NCBR, skąd takie opóźnienie i na kiedy planowany jest start.

Platforma jest gotowa, ale nie wystartowała 

Jak nas poinformowano, prace nad utworzeniem platformy streamingowej VoD w przedsięwzięciu Multimedialna Edukacja Młodzieży (MeduM) zostały już ukończone. „Platforma została przekazana do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) 29 września 2023 r.  Zgodnie z zapisami umowy, Wykonawca w terminie do 14 dni od dnia zakończenia realizacji Platformy zobowiązany był do złożenia Raportu końcowego (…). Raport został złożony do NCBR 13 października 2023. Całość dokumentacji zostanie poddana ocenie Ekspertów, a Platforma będzie poddana testom, tak by zweryfikować jej prawidłową funkcjonalność” – informuje nas zespół prasowy NCBR, dodając: - Platforma wystartuje po ocenie i potwierdzeniu jej prawidłowego funkcjonowania.

W kuluarach ministerstwa mówi się jednak, że po odejściu dotychczasowego szefa resortu i powołaniu nowego, MeduM może nie ujrzeć światłą dziennego w dotychczasowo planowanym kształcie. - Być może będzie to coś, co będzie bazowało na tym pomyśle, ale w ostatecznej swej wersji dalece odbiegnie od założeń Czarnka - słyszymy od osoby z ministerstwa. - Nowy rząd będzie musiał poszukać jakiegoś pomysłu na ten projekt. Bo bądźmy szczerzy: taka platforma i w tym kształcie młodym ludziom nie będzie w stanie nic zaoferować. Zbyt silną ma konkurencję. 

Jak korzystamy z platform streamingowych?

Najpopularniejszą platformę streamingową jest Netflix. Jego serwis www oraz aplikację na smartfony i tablety we wrześniu br. odwiedziło 9,65 mln polskich internautów, co dało 32,51 proc. zasięgu. - pokazują wyniki badania Mediapanel opracowane przez Wirtualnemedia.pl.

Disney+ przyciągnął 4,6 mln internautów, a z HBO Max korzystało 2,8 mln użytkowników.

Dołącz do dyskusji: „CzarnkoFlix” znów opóźniony

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AS
Kto miał na tym projekcie zarobić, to już zarobił. Sprawdzić i rozliczyć.
odpowiedź
User
Szumiwietrzyk
Przynajmniej jest temat na artykuł.
odpowiedź
User
gość
Jest jeszcze coś takiego jak swipeTo. Jakia popuralność tego serwisu?
Jeszcze serwis społecznościowy albicla. Tez zapytam o popuralność?
odpowiedź