SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Megainwestycja - PGNiG i Tauron zbudują energetyczny blok gazowy za 1,9 mld zł

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) i Tauron Polska Energia oraz ich spółki zależne PGNiG Energia i Elektrownia Stalowa Wola podpisały umowę związaną z budową oraz eksploatacją zasilanej gazem ziemnym elektrociepłowni o mocy elektrycznej 400 MW i cieplnej 265 MW. Blok ma powstać za ok. 1,9 mld zł do 2014 roku, poinformowały spółki w komunikacie.

"Zgodnie z umową projekt bloku w Stalowej Woli ma być finansowany w formule project finance. Budżet szacunkowy tego przedsięwzięcia to około 1,9 mld zł. Intencją udziałowców jest pozyskanie finansowania zewnętrznego w wysokości minimum 50% wartości inwestycji" - czytamy w komunikacie.

Realizacją projektu zajmie się powołana do tego celu spółka celowa EC Stalowa Wola, która będzie odpowiedzialna za budowę i późniejszą eksploatację nowego bloku.

"Obecnie 100% akcji spółki objęła Elektrownia Stalowa Wola. Decelowo, po uzyskaniu wymaganej zgody Prezesa UOKiK, na PGNiG Energia oraz Elektrownię Stalowa Wola przypadać będzie po 50% akcji nowego podmiotu" - czytamy dalej.

Moc elektryczna nowego bloku wyniesie 400 MWe, a moc cieplna 265 MWt. Planowana roczna produkcja energii wyniesie ok. 3,1 TWh, a ciepła 1,8 PJ. Rocznie blok będzie zużywał ok. 550 mln m. sześc. gazu.

"Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli zastąpi istniejące instalacje energetyczne wykorzystujące węgiel jako paliwo. Zmiana paliwa pozwoli na znaczną redukcję emisji tlenków siarki oraz pyłów, ponieważ spalanie gazu ziemnego praktycznie nie generuje takich zanieczyszczeń" - głosi też komunikat.

Według firm, uruchomienie elektrociepłowni nastąpi w połowie 2014 roku, a jeszcze w tym roku przewiduje się zawarcie umów na przyłączenie do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i sieci gazowej. Wybór generalnego wykonawcy oraz uzyskanie niezbędnych koncesji i zezwoleń, w tym pozwolenia na budowę, ma natomiast nastąpić w połowie 2011 roku.

PGNiG i Tauron o planach budowy nowego bloku informowały już w ubr. Przewidywano wówczas szacunkowy budżet na ok. 1,8 mld zł, a termin oddania na 2013 rok.

Jesienią 2008 roku Tauron i PGNiG podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie budowy zasilanych gazem elektrowni i elektrociepłowni, wytwarzania energii elektrycznej w oparciu między innymi o gaz ziemny.

Dołącz do dyskusji: Megainwestycja - PGNiG i Tauron zbudują energetyczny blok gazowy za 1,9 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl