SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Meksyk chce karać media społecznościowe za cenzurę. Nawet 4.4 mln dolarów grzywny

Meksykańskie władze zaproponowały projekt ustawy, która ma regulować nadużywanie cenzury przez media społecznościowe. Za ograniczanie prawa do wolności słowa platformom może grozić nawet do 4.4 mln dolarów.

fot. WMArticle

Prawo, jak podała agencja AP, działałoby jedynie wobec platform, które mają powyżej miliona użytkowników w kraju, czyli Facebooka, Twittera, TikToka czy YouTube'a.

24 godz. na utrzymanie bądź oddalenie zawieszenia

Według projektu ustawy, każda osoba, której konto zostało zablokowane lub skasowane mogłaby odwoływać się od tej decyzji.

Apelacje byłyby rozpatrywane w pierwszej instancji wewnętrznie, przez administratorów platform, którzy mieliby 24 godz. na utrzymanie bądź oddalenie zawieszenia.

Następnie użytkownicy mogliby zgłaszać się do instancji regulujących usługi telekomunikacyjne, a ostatecznie zwracać się do meksykańskich sądów o kasację blokad na kontach.

"Po tym jak w styczniu zablokowano prywatne konta prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, ostrzegaliśmy o ryzyku, jakie ze sobą niosą ustawy nieproporcjonalnie regulujące przepływ informacji na tych platformach" - przekazał w oświadczeniu prezes InterAmerican Press Association Jorge Canahuati.

AP zwraca jednak uwagę, że prawo to mogłoby być sprzeczne w stosunku do umowy o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi, Meksykiem i Kanadą, według której "żadna ze stron nie może nakładać odpowiedzialności na dostawcę lub użytkownika interaktywnej usługi komputerowej z tytułu jakichkolwiek działań dobrowolnie podjętych przez dostawcę lub użytkownika poprzez ograniczenie dostępności materiałów (...)”.

Senator Ricardo Monreal z rządzącej partii Odrodzenia Narodowego argumentuje jednak, że klauzula ta nie będzie zobowiązywała Meksyku przez najbliższe 2,5 roku. Według projektu ustawy media społecznościowe nie mogą blokować ani kasować kont algorytmicznie ale powołując specjalne komisje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Meksyk chce karać media społecznościowe za cenzurę. Nawet 4.4 mln dolarów grzywny

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl