SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Melchiory 2019: Grand Prix KRRiT dla Dominika Gila, Mariusz Kamiński Radiowym Reportażystą Roku

Dominik Gil z Polskiego Radia Lublin dostał Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w XV Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów „Melchiory 2019”. Tytuł Radiowego Reportażysty Roku, statuetkę Melchiora oraz 20 tys. zł wręczono Mariuszowi Kamińskiemu z tej samej rozgłośni. Ogółem nagrodzono 12 reporterów.

Jubileuszowa, piętnasta gala polskich reportażystów odbyła się we wtorek 15 października. Zaprezentowano wówczas nazwiska zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów, Ogólnopolskiego Konkursu i Grand Prix KRRiT na Reportaż i Dokument Radiowy, XXV Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory oraz laureata Nagrody Specjalnej Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Mariusz Kamiński otrzymał główną nagrodę za „konsekwentne, głębokie i przejmujące odkrywanie epizodów z trudnej współczesnej historii Polski”.

W kategorii Premiera Roku jury przyznało dwie równorzędne nagrody. Srebrnego Melchiora oraz 10 tys. zł otrzymali Agnieszka Lipska i Adam Głaczyński z Polskiego Radia Rzeszów za reportaż „Bejt znaczy dom", oraz Ewa Szkurłat z Polskiego Radia Kraków za reportaż „Esemerem”. Wyróżnienie specjalne w tej kategorii otrzymał Michał Słobodzian z Polskiego Radia Pomorza i Kujaw za reportaż „Koniec/początek”.

W kategorii Inspiracja Roku statuetkę Złotego Melchiora od Polskiego Radia oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej w wys. 10 tys. zł odebrał Jan Grzyb z TVP Polonia za film dokumentalny „Izrael zaczął się w Polsce”.

Równorzędną nagrodę w tej kategorii otrzymał także Wojciech Królikowski z TVP Katowice za film „Mój Niemandsland". Laureatem Nagrody Specjalnej Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia został Jan Smyk z Polskiego Radia Białystok za „Antologię Reportażu Radiowego”.

Stypendium im. Jacka Stwory w jubileuszowym konkursie stypendialnym otrzymał Antoni Rokicki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Misja".

Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przyznano Dominikowi Gilowi z Polskiego Radia Lublin za reportaż „Tablica", zwycięzca otrzymał 15 tys. zł. Jury przyznało także dwie równorzędne nagrody specjalne w wysokości 5 tys. zł każda, a otrzymali je Ewelina Kosałka-Passia z Polskiego Radia Katowice za reportaż „Schowane w pamięci" oraz Jakub Tarka ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Wirtuoz".

 

- Po piętnastu latach konkurs i gala „Melchiory" stały się już nieformalną instytucją kultury, wydarzeniem ważnym nie tylko dla środowiska reportażystów - mówił podczas gali prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.

Honorowy patronat nad XV Galą Polskich Reportażystów objął minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Podczas ubiegłorocznej gali Złotego Melchiora w kategorii Radiowy Reportażysta Roku otrzymała Dorota Jaśkiewicz-Łebek.

Dołącz do dyskusji: Melchiory 2019: Grand Prix KRRiT dla Dominika Gila, Mariusz Kamiński Radiowym Reportażystą Roku

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olo
Wspaniałe radiowe święto. Gratulacje dla wygranych i nominowanych. Bardzo dobrze zrobiona reżyseria i oprawa wizualna.
Pozdrawiam
Olek
odpowiedź
User
Olo
Zapomniałem, jedyne do czego by się można przyczepić to za głośna oprawa muzyczna. Głowa bolała od bitów, słowa też ginęły w za głośnej muzyce. Zresztą wykonawczyni (Barbara Wrońska) to chyba jednak nie na tę okoliczność, mógłby być ktoś bardziej nobliwy. No i ten Melchior a la druciany koszyk z Supersamu. Poprzedni w stylu złotego Oscara lepiej pasujący do ważnej, prestiżowej uroczystości. Reportażyści wypadli bardzo dobrze, Marcin Kusy profeska!
Pozdrawiam
Olek
odpowiedź