SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po wymuszonej przerwie wracają radiowe „Melchiory”. Jedną z nagród funduje TVP

Po spowodowanej pandemią rocznej przerwie, Polskie Radio znów organizuje Ogólnopolski Konkurs Reportażystów „Melchiory 2022”. Udział w nim mogą wziąć nie tylko reporterzy związani z publicznym nadawcą, ale także współpracownicy, autorzy filmów dokumentalnych i telewizyjnych reportaży. Zapisy już ruszyły, a wielki finał konkursu – 17 listopada.

Article

„Melchiory” były nieprzerwanie organizowane od 2005 do 2020 roku. W ubiegłym roku konkurs nie doszedł do skutku, a powodem byłą pandemia. Teraz wraca – a jedną z nagród funduje Telewizja Polska. Ideą konkursu jest bowiem nie tylko promowanie twórców reportażu radiowego, lecz również uhonorowanie reportażystów innych mediów (nie związanych z radiem), których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych.

Zmagania w trzech kategoriach radiowych

W tym roku „Melchiory” zostaną przyznane w trzech kategoriach radiowych. Pierwszą jest  „Reportaż” -  społeczny, obyczajowy lub interwencyjny. Tutaj nagroda trafi do autora materiału emitowanego w radiu, który - wychodząc od aktualnego wydarzenia - przedstawia zjawiska lub procesy zachodzące zarówno w kraju, jak i zagranicą. Warunek: reportaż powinien być wyprodukowany lub wyemitowany między styczniem 2021 roku, a 15 września br.

Druga kategoria to „Dokument” – reportaż historyczny, biograficzny i artystyczny. W tej kategorii zmierzą się dziennikarze – autorzy reportażu radiowego lub audycji dokumentalnej o „wybitnych walorach artystycznych i ponadczasowym charakterze”. Przewidziano także „Nagrodę Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia” – dla osoby szczególnie zasłużonej dla tego Studia.

Nagroda także od TVP

Konkursowi Polskiego Radia towarzyszyć będzie reportażowy konkurs o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ale wręczona zostanie również, ufundowana przez Telewizję Polską nagroda „Inspiracja Roku”. To nagroda w kategorii telewizyjnej, przyznana za „wybitne dokonania w dziedzinie reportażu lub dokumentu, które mogą stać się inspiracją lub wzorem dla reportażystów radiowych”. Wszystkie zgłoszenia można przesyłać do 15 września br., a laureatów poznamy podczas uroczystej gali 17 listopada br.

W skład jury tegorocznej edycji „Melchiorów”: Ewa K. Czaczkowska (historyk, dziennikarka, publicystka);  Agnieszka Czyżewska-Jacquemet (Polskie Radio Lublin); Arkadiusz Gołębiewski (reżyser filmowy); Adam Hlebowicz (historyk, dziennikarz), Krzysztof Gottesman – (szef Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) i Dorota Boniecka-Górny (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia).

W 2020 roku tytułem radiowego Reportażysty Roku uhonorowano Adama Bogoryję-Zakrzewskiego. Otrzymał statuetkę Melchiora i nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. złotych, ufundowaną przez Polskie Radio. Srebrnymi Melchiorami i nagrodami w wysokości 10 tysięcy złotych uhonorowano Agnieszkę Czyżewską–Jacquemet z Polskiego Radia Lublin za reportaż „Towarzysz śmierci” oraz Katarzynę Michalak, również z Polskiego Radia Lublin, za reportaż „Jestem człowiekiem uchem”.

W ub.r. Polskie Radio zanotowało wzrost przychodów o 2,4 proc. do 354,31 mln zł i spadek wyniku netto z 16,12 mln zł zysku do 19,91 mln zł straty. Wpływy reklamowe zwiększyły się o 1 proc. do 41,38 mln zł, przy czym o ile Jedynka zanotowała wzrost o 52 proc., o tyle Trójka - spadek o 30 proc.

Dołącz do dyskusji: Po wymuszonej przerwie wracają radiowe „Melchiory”. Jedną z nagród funduje TVP

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cdn
Zaś nagrody wręczy w blasku jupiterów pani prezes K@minska, symbol kompromitacji mediów publicznych i demolki Studia Reportażu. Wańkowicz w grobie się obraca🙈
odpowiedź
User
vvv
Zaś nagrody wręczy w blasku jupiterów pani prezes K@minska, symbol kompromitacji mediów publicznych i demolki Studia Reportażu. Wańkowicz w grobie się obraca🙈

Cdn2022-08-16

Już się boję. Przy aktualnej "wiarygodności" i "poziomie" PR...
odpowiedź
User
Ulka
Przerwa to była wymuszona rozwaleniem Studia Reportażu... Złej baletnicy rąbek u spódnicy.
odpowiedź