SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po wymuszonej przerwie wracają radiowe „Melchiory”. Jedną z nagród funduje TVP

Po spowodowanej pandemią rocznej przerwie, Polskie Radio znów organizuje Ogólnopolski Konkurs Reportażystów „Melchiory 2022”. Udział w nim mogą wziąć nie tylko reporterzy związani z publicznym nadawcą, ale także współpracownicy, autorzy filmów dokumentalnych i telewizyjnych reportaży. Zapisy już ruszyły, a wielki finał konkursu – 17 listopada.

Article

„Melchiory” były nieprzerwanie organizowane od 2005 do 2020 roku. W ubiegłym roku konkurs nie doszedł do skutku, a powodem byłą pandemia. Teraz wraca – a jedną z nagród funduje Telewizja Polska. Ideą konkursu jest bowiem nie tylko promowanie twórców reportażu radiowego, lecz również uhonorowanie reportażystów innych mediów (nie związanych z radiem), których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych.

Zmagania w trzech kategoriach radiowych

W tym roku „Melchiory” zostaną przyznane w trzech kategoriach radiowych. Pierwszą jest  „Reportaż” -  społeczny, obyczajowy lub interwencyjny. Tutaj nagroda trafi do autora materiału emitowanego w radiu, który - wychodząc od aktualnego wydarzenia - przedstawia zjawiska lub procesy zachodzące zarówno w kraju, jak i zagranicą. Warunek: reportaż powinien być wyprodukowany lub wyemitowany między styczniem 2021 roku, a 15 września br.

Druga kategoria to „Dokument” – reportaż historyczny, biograficzny i artystyczny. W tej kategorii zmierzą się dziennikarze – autorzy reportażu radiowego lub audycji dokumentalnej o „wybitnych walorach artystycznych i ponadczasowym charakterze”. Przewidziano także „Nagrodę Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia” – dla osoby szczególnie zasłużonej dla tego Studia.

Nagroda także od TVP

Konkursowi Polskiego Radia towarzyszyć będzie reportażowy konkurs o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ale wręczona zostanie również, ufundowana przez Telewizję Polską nagroda „Inspiracja Roku”. To nagroda w kategorii telewizyjnej, przyznana za „wybitne dokonania w dziedzinie reportażu lub dokumentu, które mogą stać się inspiracją lub wzorem dla reportażystów radiowych”. Wszystkie zgłoszenia można przesyłać do 15 września br., a laureatów poznamy podczas uroczystej gali 17 listopada br.

W skład jury tegorocznej edycji „Melchiorów”: Ewa K. Czaczkowska (historyk, dziennikarka, publicystka);  Agnieszka Czyżewska-Jacquemet (Polskie Radio Lublin); Arkadiusz Gołębiewski (reżyser filmowy); Adam Hlebowicz (historyk, dziennikarz), Krzysztof Gottesman – (szef Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) i Dorota Boniecka-Górny (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia).

W 2020 roku tytułem radiowego Reportażysty Roku uhonorowano Adama Bogoryję-Zakrzewskiego. Otrzymał statuetkę Melchiora i nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. złotych, ufundowaną przez Polskie Radio. Srebrnymi Melchiorami i nagrodami w wysokości 10 tysięcy złotych uhonorowano Agnieszkę Czyżewską–Jacquemet z Polskiego Radia Lublin za reportaż „Towarzysz śmierci” oraz Katarzynę Michalak, również z Polskiego Radia Lublin, za reportaż „Jestem człowiekiem uchem”.

W ub.r. Polskie Radio zanotowało wzrost przychodów o 2,4 proc. do 354,31 mln zł i spadek wyniku netto z 16,12 mln zł zysku do 19,91 mln zł straty. Wpływy reklamowe zwiększyły się o 1 proc. do 41,38 mln zł, przy czym o ile Jedynka zanotowała wzrost o 52 proc., o tyle Trójka - spadek o 30 proc.

Dołącz do dyskusji: Po wymuszonej przerwie wracają radiowe „Melchiory”. Jedną z nagród funduje TVP

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ulka
Przerwa to była wymuszona rozwaleniem Studia Reportażu... Złej baletnicy rąbek u spódnicy.
odpowiedź
User
Ersatz
To jest podróba Melchiorów. Ani słowa o twórczyni tego dawniej prestiżowego konkursu, Irenie Piłatowskiej. Dlaczego nie ma jej w jury, tylko w większości jacyś prawicowi święci publicyści, dziennikarze, którzy w życiu nie zrobili ani jednego reportażu? Gdzie jest Melchior dla Reportażysty Roku? Gdzie jest konkurs stypendialny dla młodych im. Jacka Stwory wymyślony przez Janinę Jankowską? Dlaczego nie został rozwiązany konkurs sprzed dwóch lat? Gdzie seminarium dla młodych? Szkoda gadać, co mściwa botoksowa robi z tym radiem i tym, co przez lata świadczyło o jego jakości.
odpowiedź