SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Merlin Group bez 77 proc. wpływów, strata mniejsza dzięki umorzeniu pożyczki od PFR

W zeszłym kwartale przychody Merlin Group, właściciela kilku platform e-commerce, zmalały rok do roku z 9,33 do 2,14 mln zł, a strata netto - z 2,89 mln zł do 116,4 tys. zł. Firma ciągle stara się lepiej wypozycjonować swoje e-sklepy w Google.

Article

Do Merlin Group należą sklepy internetowe Merlin.pl, Topmall.ua, CDP.pl, Nieprzeczytane.pl, Profit24.pl, Smarkacz.pl i Mestro.pl. W sprawozdaniu zarząd podał, że firma „kontynuuje działania w obszarze SEO”.

- Efekty już wykonanych prac oraz planowanych kolejnych wdrożeń związanych z SEO będą widoczne w długim okresie i powinny przyczynić się do zwiększenia sprzedaży - zapewniono. Ponadto na platformie Nieprzeczytane.pl wprowadzono rozwiązania technologiczne pozwalające na uruchomienie sprzedaży w mobile’u.

W minionym kwartale wydatki operacyjne Merlin Group zmalały rok do roku z 11,08 do 3,57 mln zł. W całym pierwszym półroczu przychody spadły z 17,85 do 7,29 mln zł, a koszty operacyjne - z 22 do 10,27 mln zł.

Zysk operacyjny dzięki 1,7 mln zł od PFR

Kwartalna strata sprzedażowa firmy zmalała z 1,76 do 1,42 mln zł, natomiast wynik operacyjny poszedł w górę z 1,63 mln zł straty do 444 tys. zł zysku w związku ze wzrostem pozostałych wpływów operacyjnych ze 148,1 tys. zł do 1,87 mln zł.

To przede wszystkim efekt umorzenia 73 proc. z 2,34 mln zł pożyczki, którą spółka zależna Merlin Commerce uzyskała w maju ub.r. od Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tzw. tarczy kredytowej. Pozostałe 616 tys. zł spółka ma zwrócić 616 tys. zł, pierwszą ratę spłaciła w czerwcu.

Częściowo bezzwrotne kredyty w ramach tarczy kredytowej uzyskały też Profit M i Merlin Group, łącznie nierozliczone kwoty to obecnie 4,18 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Po uwzględnieniu kosztów finansowych (94,2 tys. zł w zeszłym półroczu) i odpisu wartości firmy (1,02 mln zł) wynik brutto i netto Merlin Group jest poniżej zera.

W całym półroczu strata brutto zmniejszyła się rok do roku z 6,66 do 2,2 mln zł, a strata netto - z 6,84 do 2,2 mln zł. Natomiast w minionym półroczu strata netto spadła z 2,89 mln zł do 116,4 tys. zł.

Zarząd jako kluczowe zadania na najbliższy okres wymienił „dalsze inwestycje w rozwój platform sprzedaży należących do Grupy, z uwzględnieniem innowacyjnych  rozwiązań w zakresie marketingu cyfrowego” oraz „poprawienie doświadczeń zakupowych konsumentów zwłaszcza w obszarze szybkości realizacji zamówień i łatwości dokonywania zakupu”.

Merlin Group z nowym prezesem, zmiany w radzie nadzorczej

W listopadzie ub.r. prezesem firmy został Przemysław Żbikowski. Zastąpił na tym stanowisku Annę Prymakowską, która objęła funkcję wiceprezes OEX E-Business. Natomiast na początku marca br. z zarządu Merlin Group odeszła Agnieszka Wójcik.

Wiosną br. z radą nadzorczą firmy pożegnali się Aniela Hejnowska (zasiadała w niej od grudnia 2019 roku), Henryk Dyjas (od grudnia ub.r.) i Marcin Fryda (od listopada 2016 roku).

W radzie pozostają Mariusz Minasiewicz (od grudnia ub.r., jest przewodniczącym), Leszek Ortyński i Justyna Romańczuk (oboje też od grudnia ub.r.) i Grzegorz Kostrzewa (od czerwca 2019 roku).

Dołącz do dyskusji: Merlin Group bez 77 proc. wpływów, strata mniejsza dzięki umorzeniu pożyczki od PFR

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sandzi
Dlaczego tej firmie umarza się pomoc z pfr ... nie przynoszą zysku TO niech bankrutuja
odpowiedź
User
Pracownik
Firma Merlin nie wypłacalna. Nie płaci i nie wypłaciła pracownikam pensii. Zadłużenie po wypłacie od września 2021.
odpowiedź