SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Meta musi sprzedać platformę Giphy

Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynku orzekł, że należący do koncernu Meta Facebook ma odsprzedać zakupioną wcześniej platformę Giphy. Według instytucji przejęcie narusza równowagę rynkową i może doprowadzić do nieuzasadnionej przewagi konkurencyjnej.

Article

Giphy funkcjonuje na rynku od 2013 r. Platforma założona przez Alexa Chunga i Jace’a Cooke’a służy do obsługi GIF-ów, czyli krótkich animowanych grafik wykorzystywanych głównie w internecie.

Początkowo Giphy oferowała wyłącznie wyszukiwarkę GIF-ów w sieci, później na platformie pojawiły się także narzędzia i opcje ułatwiające tworzenie przez użytkowników ich własnych animacji.

Czytaj także: Fałszywe wiadomości na Facebooku przyczyniają się do kryzysu migracyjnego na granicy

CMA: Meta ma sprzedać Giphy

W połowie maja 2020 r. Facebook (będący obecnie częścią koncernu Meta) kupił Giphy za kwotę 400 mln dol. Wkrótce po tym transakcja wzbudziła wątpliwości brytyjskiego Urzędu ds. Konkurencji i Rynku (CMA). Regulator rozpoczął postępowanie mające wyjaśnić, czy zakup Giphy nie narusza równowagi rynkowej i warunków uczciwej konkurencji. Jednak Facebook nie był skłonny do współpracy w tym zakresie, za co CMA nałożył na koncern karę w wysokości 50,5 mln funtów.

Teraz CMA wydał ostateczne orzeczenie w sprawie przejęcia Giphy przez Facebooka. Urząd stanął na stanowisku, ze transakcja ta może poważnie wpłynąć na równowagę konkurencyjną w obszarze mediów społecznościowych, zaś Facebook zyska nieuzasadnioną przewagę w postaci przekierowywania do swojego ekosystemu ruchu ze strony użytkowników korzystających z plików typu GIF.

Stuart McIntosh, szef zespołu CMA zajmującego się postępowaniem w sprawie Giphy zaznaczył w komunikacie, że dominacja Facebooka (obecnie Mety) w obszarze animowanych grafik dotyczy nie tylko samych użytkowników, ale także segmentu reklamowego.

Czytaj także: Facebook Protect startuje w Polsce. Będzie chronić konta dziennikarzy

W tej sytuacji brytyjski regulator orzekł, że platforma Giphy ma zostać przez Facebook odsprzedana zewnętrznemu podmiotowi, który zostanie zaakceptowany przez CMA.

Meta nie zgadza się z tą decyzją i wśród różnych scenariuszy rozważa odwołanie od decyzji. Przedstawiciele koncernu argumentują, że wsparcie ze strony Facebooka gwarantuje Giphy dalszy dynamiczny rozwój i w żaden sposób nie zagraża konkurencji na rynku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Meta musi sprzedać platformę Giphy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl