SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Meta buduje własny superkomputer. Będzie uczył sztuczną inteligencję i budował metawersum

Meta jest w trakcie budowy własnego superkomputera o nazwie AI Research SuperCluster. Według zapowiedzi maszyna będzie 2022 roku najszybsza na świecie wśród supekomputerów, posłuży do nauki systemów sztucznej inteligencji i pomoże w budowie planowanego przez Facebooka metawersum.

Superkomputer RSCSuperkomputer RSC

Superkomputery to kategoria zaawansowanych systemów komputerowych o bardzo wysokiej wydajności, pierwsze maszyny w tym segmencie pojawiły się jeszcze w latach 60. XX wieku. Według zestawienia Top500 z jesieni 2021 r. obecnie najszybszym superkomputerem na świecie jest Fugaku, zdolny do wykonania 442 biliardów operacji na sekundę.

Najszybszy na świecie?

Niedawno koncern Meta (właściciel m.in. Facebooka) poinformował o tym, że naukowcy z laboratorium Meta AI opracowali nowy algorytm mający służyć do rozwoju sztucznej inteligencji. Dzięki Data2vec AI ma być lepsza w kwestiach wielozadaniowości i rozpoznawania w równym stopniu obrazów, tekstu i mowy.

To nie jedyna inwestycja Mety w budowę systemów AI. Jak poinformowała firma jest ona w trakcie budowy własnego superkomputera o nazwie AI Research SuperCluster (RSC). Meta zapowiada, że gdy maszyna zostanie ukończona, do końca 2022 r. stanie się najszybszym superkomputerem na świecie.

Czytaj także: Superkomputery z Poznania, Krakowa i Gdańska na liście TOP500

Prace nad RSC rozpoczęły się półtora roku temu, a inżynierowie z Mety zaprojektowali poszczególne systemy maszyny - chłodzenie, zasilanie, sieć i okablowanie - całkowicie od podstaw. Faza pierwsza RSC została już uruchomiona i składa się z 760 systemów Nvidia GGX A100 zawierających 6080 połączonych procesorów graficznych (rodzaj procesora, który jest szczególnie dobry w rozwiązywaniu problemów związanych ze sztuczną inteligencją). Meta twierdzi, że już teraz RSC zapewnia on do 20 razy wyższą wydajność w standardowych zadaniach badawczych z zakresu uczenia maszynowego.

Faza druga RSC zostanie sfinalizowana przed końcem 2022 r. W tym momencie będzie on zawierał około 16 tys. jednostek GPU i będzie w stanie trenować systemy sztucznej inteligencji „z ponad bilionem parametrów na zbiorach danych o wielkości eksabajta". Liczba jednostek GPU stanowi jedynie wąski miernik ogólnej wydajności systemu, ale dla porównania superkomputer AI firmy Microsoft zbudowany we współpracy z laboratorium badawczym OpenAI składa się z 10 tys. jednostek GPU.

Po co Mecie superkomputer?

Według zapowiedzi RSC zostanie wykorzystany do tworzenia szeregu rozwiązań w całej firmie Meta: od algorytmów moderacji treści używanych do wykrywania mowy nienawiści na Facebooku i Instagramie, po funkcje rzeczywistości rozszerzonej, które pewnego dnia będą dostępne w przyszłym sprzęcie AR firmy.

Meta twierdzi także, że RSC będzie wykorzystywany do projektowania doświadczeń w metawersum, wirtualnym środowisku nieznanym wcześniej w przestrzeni internetowej.

- RSC pomoże badaczom Meta budować nowe i lepsze modele AI, które mogą uczyć się na bilionach przykładów, pracować w setkach różnych języków, płynnie analizować tekst, obrazy i wideo razem, rozwijać nowe narzędzia rzeczywistości rozszerzonej, i wiele więcej – zaznaczają na blogu inżynierowie Mety Kevin Lee i Shubho Sengupta. - Mamy nadzieję, że RSC pomoże nam zbudować zupełnie nowe systemy AI, które będą mogły, na przykład, obsługiwać w czasie rzeczywistym tłumaczenia głosowe dla dużych grup ludzi, z których każdy mówi w innym języku, dzięki czemu będą oni mogli bezproblemowo współpracować nad projektem badawczym lub wspólnie grać w grę AR – przyznają obaj naukowcy.

 

Czytaj także: Facebook z pozwem zbiorowym w Wielkiej Brytanii. Może zapłacić ponad 3 mld dolarów

Dołącz do dyskusji: Meta buduje własny superkomputer. Będzie uczył sztuczną inteligencję i budował metawersum

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ron
Pycha zgubi człowieka, nie tylko cukierberga
odpowiedź
User
Ron
Pycha zgubi człowieka, nie tylko cukierberga
odpowiedź