SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Metaverse w Chinach będzie podlegał kontroli państwa

Eksperci przewidują, że chiński rząd planuje kontrolować metaverse do czasu opracowania własnego paradygmatu – tak zwanego „China metaverse” lub Chinaverse.

To, co wyróżnia pojęcie metaverse w Chińskiej Republice Ludowej, to przede wszystkim to, że zależy on od scentralizowanego łańcucha bloków, którego właścicielem jest chiński rząd. Wewnętrzni regulatorzy mają własną wizję rozwoju metawersu, który przejawia się w tłumieniu kryptowalut, wprowadzaniu nowych ograniczeń na NFT, a także definiowaniu norm i „czerwonych stref” nowej branży, która w przyszłości może zaowocować własnym modelem.

Jednocześnie rząd centralny wspiera rozwój metaverse i Web 3.0 jako ważnego ogniwa i impulsu dla gospodarki cyfrowej. Jak podaje Zhiyan Consulting, od stycznia do kwietnia 2022 r. kwota inwestycji i finansowania chińskiego rynku metaverse wyniosła 8,12 mld juanów, co przekroczyło poziom inwestycji z całego 2021 r. A pod koniec marca 2022 r. wiodąca szkoła kształcąca urzędników służby cywilnej, Chińska Akademia Zarządzania, uruchomiła swój system metaverse + party building. Zgodnie z postem WeChat, opublikowanym 23 marca przez pekińską firmę VR Mengke, nowy system pozwala członkom partii spotykać się na odległość, aby studiować historię partii, brać udział w zgromadzeniach i wydarzeniach tematycznych.

Według raportu francuskiej firmy Fabernovel, „metawave” dotarła już do Imperium Niebieskiego i zyskała wsparcie lokalnych gigantów IT, m.in. Tencent, Alibaba, ByteDance i Baidu. Dla tych firm metawers i związane z nim technologie, czyli wirtualna czy rozszerzona rzeczywistość, to najnowszy sposób zaangażowania młodych internautów (pokolenie Z).

Sektor prywatny od kilku lat aktywnie inwestuje w rozwój i treści, a pod koniec 2021 r. uruchomiono Baidujego produkt SaaS XiRang (przetłumaczony z chińskiego jako „Land of Hope”), który jest obecnie dostępny tylko na rynku krajowym i jest obecnie najbardziej rozwiniętą iteracją metaverse w Chinach. Spółka złożyła również zgłoszenie znaku towarowego dla terminu „metaaplikacja”.

Wynika z tego, że pomimo wysokiego tempa rozwoju technologii metaverse, prywatne firmy w ChRL będą uzależnione od norm wypracowanych przez rząd centralny.

Dołącz do dyskusji: Metaverse w Chinach będzie podlegał kontroli państwa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl