SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Michael Nyman Band wystąpi na Malta Festival Poznań 2015

27 czerwca Michael Nyman razem ze swoim zespołem Michael Nyman Band wystąpi na Malta Festival Poznań.

Article

Szerokiej publiczności Michael Nyman znany jest przede wszystkim jako autor melodyjnych i nastrojowych ścieżek dźwiękowych. Soundtrack do oscarowego "Fortepianu" (1993), w reżyserii Jane Campion sprzedał się na świecie w ponad 3 milionach egzemplarzy i przyniósł kompozytorowi szereg nagród i nominacji, m. in. do Złotego Globu i BAFTA. Jako kompozytor muzyki filmowej Nyman współpracował także z Peterem Greenawayem i Dorotą Kędzierzawską. Ścieżka dźwiękowa do filmu "Jestem" (2005) polskiej reżyserki została nagrodzona Złotym Lwem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Nyman wielokrotnie podkreśla w wywiadach, że bardzo lubi występować w Polsce, z którą łączą go więzi sentymentalne i rodzinne. Z Częstochowy pochodzą żydowscy dziadkowie kompozytora, którzy na początku XX wieku wyemigrowali do Wielkiej Brytanii. Choć żaden z przodków kompozytora nie zajmował się muzyką, Nyman już od najmłodszych lat przejawiał zdolności w tym kierunku. Prestiżową Królewską Akademię Muzyczną ukończył jako specjalista od muzyki barokowej. Doskonale zapowiadającą się karierę kompozytorską przerwał na kilkanaście lat, by zostać jednym z najbardziej wpływowych i błyskotliwych krytyków muzycznych na świecie. Nyman-krytyk zajął się recenzowaniem nowych dzieł i sceną eksperymentalną. Wydana w latach 70. "Muzyka eksperymentalna" poświęcona twórczości Johna Cage'a, Phillipa Glassa i Steve'a Reicha to kamień milowy wśród książek o muzyce współczesnej.

W drugiej połowie lat 70. Steve Reich, guru amerykańskiej muzyki minimalistycznej, namówił Nymana, by wrócił do komponowania. Niedługo potem Nyman dołączył do grona najbardziej oryginalnych muzyków, a jego dzieła orkiestrowe, kameralne, opery i kompozycje fortepianowe zagościły na scenach całego świata. Szybko odnalazł własną drogę artystyczną, w oryginalny sposób łącząc fascynacje barokiem i wpływy minimalizmu.

Brytyjskiego muzyka łączy długoletnia przyjaźń z Brianem Eno i Damonem Albarnem, z którym skomponował ścieżkę dźwiękową do horroru "Ravenous" (1999). Nyman został ponadto uhonorowany tytułem honoris causa Uniwersytetu w Warwick, a w 2008 roku otrzymał Order Imperium Brytyjskiego. Michael Nyman nie ogranicza swej aktywności artystycznej do muzyki. Z powodzeniem realizuje także projekty filmowe i fotograficzne.

Urodzinowy koncert gwiazdy muzycznej 25. Malta Festival Poznań będzie bezpłatny.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Michael Nyman Band wystąpi na Malta Festival Poznań 2015

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl