SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes TVP odwołał Jarosława Olechowskiego. Michał Adamczyk nie znika z "Wiadomości"

Po objęciu stanowiska dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjne, Michał Adamczyk nie odejdzie z „Wiadomości” - dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl. Prezes TVP Mateusz Matyszkowicz we wtorek obiecał w TAI, że do maja współpracownicy i osoby zatrudnione poprzez firmy leasingowe dostaną etaty.

Michał Adamczyk w studiu "Wiadomości", fot. TVPMichał Adamczyk w studiu

We wtorek prezes Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz, odwołał Jarosława Olechowskiego ze stanowisk dyrektorskich w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, TVP3 i TVP Warszawa.  Spółka nie podaje powodów podjęcia takich kroków – w mailu do redakcji portalu Wirtualnemedia.pl biuro prasowe podkreśla, że ta decyzja nie będzie komentowana.

Z naszych informacji wynika, że Olechowski pojawił się wczoraj w siedzibie TAI, by podziękować za 5-letnią współpracę. Także on nie komentował szerzej swojej dymisji.

Adamczyk dyrektorem, bez większych zmian w TAI

Po południu na placu Powstańców Warszawy pojawił się natomiast Mateusz Matyszkowicz i przedstawił Michała Adamczyka jako nowego dyrektora. W trakcie krótkiego spotkania nie padły żadne powody odwołania Olechowskiego. Matyszkowicz mówił za to, że nie przewiduje większych zmian w funkcjonowaniu TAI.

Podkreślił też, że na barkach Adamczyka spoczywać będzie teraz zwiększenia liczby etatów w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Chodzi głównie o to, by pracownicy mogli teraz zawierać umowy bez pośrednictwa firmy leasingowej. Dotyczy to zarówno dziennikarzy, jak i operatorów czy dźwiękowców.

W 2021 roku liczba pracowników Telewizyjnej Agencji Informacyjnej zmalała z 210 do 202 osób; na podobnym poziomie utrzymywała się także w 2022 roku. Przyznanie etatów współpracownikom Matyszkowicz zapowiadał już w grudniu ub. r. – wczoraj podkreślił, że zadaniem Adamczyka będzie sfinalizować tę zmianę do końca maja.

- Ponad 300 współpracowników TAI chce zawrzeć umowy bezpośrednio z Telewizją Polską. Obecnie spółka analizuje różne możliwości, by wypracować rozwiązania, które byłyby korzystne dla obu stron - informowało nas w lutym br. biuro prasowe TVP. Liczba chętnych przekroczyła wówczas prognozy TAI, która liczyła, że po etaty zgłosi się 100-150 osób.

Z naszych informacji wynika także, iż Michał Adamczyk - od 2016 roku jeden z gospodarzy głównego wydania "Wiadomości” - nie zniknie z tego programu: ma być nadal jedną z głównych jego twarzy. Nie wiadomo natomiast, czy będzie w dalszym ciągu prowadził ”Strefę starcia” w TVP Info.

Adamczyk w TVP od 22 lat

Michał Adamczyk gospodarzem głównego wydania „Wiadomości” został w styczniu 2016 roku, kiedy zaraz po mianowaniu Jacka Kurskiego na prezesa TVP pożegnano się z większością osób z redakcji.

Z Telewizją Polską jest związany od 22 lat. Przez wiele kilka lat był reporterem i gospodarzem krótszych wydań „Wiadomości”, a do jesieni 2004 roku - także głównego wydania. Następnie przez rok prowadził program reporterski „Na celowniku” w TVP1, przez kilka miesięcy „Teleexpress”, a w latach 2006-2009 był korespondentem TVP w Brukseli.

Potem był m.in. gospodarzem serwisów informacyjnych i programu „Godzina po godzinie” w TVP Info, znów prowadził krótsze „Wiadomości” oraz współprowadził „Kawę czy herbatę”.

Przed pracą w Telewizji Polskiej Michał Adamczyk był związany z Polonia 1, TVN (w latach 1997-1999 był korespondentem „Faktów” w Gdańsku) i TV Puls.

Olechowski na czele TAI przez ponad 5 lat

Jarosław Olechowski szefował Telewizyjnej Agencji Informacyjnej od stycznia 2018 roku, gdy przejął obowiązki po Klaudiuszu Pobudzinie. Najpierw był tylko pełniącym obowiązki, od sierpnia 2018 roku został na stałe powołany na dyrektora.

Na początku września ub.r. objął też funkcję dyrektora TVP3 i TVP Warszawa.

O awansach Jarosława Olechowskiego decydował Jacek Kurski, który prezesem Telewizji Polskiej był od stycznia 2016 do września ub.r. (z kilkumiesięczną przerwą w 2020 roku). Po nieoczekiwanej dymisji Kurskiego pojawiły się pogłoski, że chciał on przeforsować powołanie Olechowskiego do zarządu TVP, do czego ostatecznie nie doszło.

Olechowski z TVP jest związany od 2008 roku. Przez kilka lat był reporterem „Wiadomości”, jako jedna z niewielu osób pozostal w redakcji po rewolucji kadrowej przeprowadzonej na poczatku 2016 roku.

Współpracownicy Kurskiego poza TVP

Mateusz Matyszkowicz z Telewizją Polską jest związany od 2016 roku. Początkowo był dyrektorem TVP Kultura i prowadził w tej stacji program „Chuligan literacki”. W połowie 2017 roku został szefem TVP1, wiosną 2018 roku zaś wicedyrektorem biura programowego spółki. Do jej zarządu został powołany wiosną 2019 roku, rok później przejął nadzór nad dodatkowymi obszarami po dymisji Marzeny Paczuskiej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Krótko po tym jak Matyszkowicz został prezesem, z TVP pożegnali się bliscy współpracownicy Kurskiego: szef Ośrodka Kanałów i Serwisów Internetowych Łukasz Greszta oraz dyrektor biura spraw korporacyjnych Stanisław Bortkiewicz. Obaj przeszli do zarządu Polska Press, Bortkiewicz objął stanowisko prezesa.

Natomiast na początku br. z TVP odeszli Joanna Kurska (po dymisji Kurskiego była szefową „Pytania na Śniadanie”) i Paweł Gajewski, dyrektor ds. operacyjno-ekonomicznych Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Dołącz do dyskusji: Prezes TVP odwołał Jarosława Olechowskiego. Michał Adamczyk nie znika z "Wiadomości"

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Iryk
Co to ma być jeszcze więcej błota TVP....przeginają Adamczykiem nikt nie nabierze
odpowiedź
User
Rla
Ze nieby Adamczyk ma zlagodzic kurs? To jest jakis zart? To już chyba Bobas był lepszy i mnjej nienawistny
odpowiedź
User
draco
Teraz bedzie woecej czasu na grindra i mniejsza presja.
odpowiedź