SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Michał Boni: cyfryzacja przyspieszy wzrost gospodarczy

„Potencjał rozwojowy Polski w niewielkim stopniu wzmacniany jest procesami cyfryzacji oraz dobrą i sprawną informatyzacją administracji publicznej - powiedział Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji na spotkaniu z członkami PKPP Lewiatan.

Michał Boni, fot. materiały promocyjne

Michał Boni, fot. materiały promocyjne

Raport „Państwo 2.0”, który przygotował Michał Boni jest próbą odpowiedzi na pytanie: co zrobić, żeby wreszcie wykorzystać cyfryzacyjny potencjał Polski. Bez tego bowiem będziemy dalej marnowali wielki kapitał i motor wzrostu, jakim są ludzkie talenty. Nie uda się unowocześnić Polski bez zwiększenia dostępności do szybkiego Internetu, wyzwolenia potrzeby używania Internetu i podniesienia kompetencji cyfrowych społeczeństwa.

Polska ma szansę na przyspieszenie w tej dziedzinie, ponieważ dynamicznie rośnie poziom wykształcenia Polaków, zwiększają się umiejętności cyfrowe społeczeństwa, szczególnie młodej generacji.

„Wszystkie pomysły, które służą budowaniu e-administracji zorientowanej na obywatela zasługują na poparcie. Ale trzeba w sposób praktyczny - postawić sprawy na nogach. Jeśli chcemy mieć w Polsce nowoczesny, elektroniczny dowód osobisty to powinniśmy przygotować kompleksowy program uruchamiania innych segmentów e-państwa. Inaczej e-dowód nie będzie działał. To tak jakby chcieć sprzedawać smartphona lub tablet bez możliwości korzystania z sieci, bez podstawowych aplikacji i bez sklepu z innymi programami” - dodał Michał Boni.

Obywatele oczekują, że administracja dzięki nowym technologiom stanie się bardziej dostępna i otwarta. Urzędnicy, wykorzystując nowoczesne narzędzia, mają sprawić, że administracja będzie sprawniejsza i bardziej przyjazna użytkownikowi. To nie obywatel ma przynosić do urzędu zaświadczenia z różnych rejestrów, tylko urząd musi mieć do dyspozycji niezbędne dane.

Do szybkiego rozwoju kraju, e-usług i innowacyjności przedsiębiorstw potrzebne jest znacznie szybsze tempo zmian w cyfryzacji Polski i przygotowanie nowego planu informatyzacji państwa, który nie powieli błędów popełnianych do tej pory. To warunek niezbędny dla dalszego dynamicznego wzrostu gospodarczego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Michał Boni: cyfryzacja przyspieszy wzrost gospodarczy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Entrepreneur
Polskę chce cyfryzować człowiek, który nie ma o tym pojęcia. I to jeszcze nie był by wielki problem, bo może mieć doradców, którzy się na tym znają. Niestety Boni otoczył się osobami, które również się na tym nie znają i nie nadążają za zmianami.

:(
8 8
odpowiedź