SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Michał Brański wycofuje się ze Stomilu Olsztyn

Michał Brański, członek zarządu i jeden z głównych akcjonariuszy Wirtualna Polska Holding, żegna się z klubem piłkarskim Stomil Olsztyn. Od połowy 2019 roku był jego większościowym akcjonariuszem. Przyczyną decyzji jest brak wsparcia ze strony władz Olsztyna.

Michał BrańskiArticle

Michał Brański o wycofaniu się z klubu poinformował w oświadczeniu w niedzielny wieczór. - Za mną wielotygodniowa wewnętrzna walka i trudne rozmyślania nad losami Stomilu Olsztyn, za który czuję się odpowiedzialny i z którym zdążyłem się prawdziwie zżyć. (…) Czas na podsumowanie, trzeźwą ocenę sytuacji i smutną konkluzję - z głębokim żalem informuję o moim rozstaniu z olsztyńską piłką - napisał Michał Brański.

Menadżer wyjaśnił, że decyzja wynika głównie z braku możliwości osiągnięcia porozumienia z władzami Olsztyna co do dalszego rozwoju klubu. - Brak na tym etapie (czytaj: kontraktowanie zawodników na kolejny sezon, podejmowanie zobowiązań finansowych) gwarancji wsparcia koniecznego dla funkcjonowania klubu oraz brak perspektyw na budowę w Olsztynie nowego obiektu piłkarskiego w połączeniu z niedostateczną, niedofinansowaną infrastrukturą treningową (w piłce juniorskiej i młodzieżowej) oraz zwyżką kosztów użytkowania czynią rozwój niemożliwym - wyjaśnił w oświadczeniu Michał Brański.

- Biało-niebiescy kibice, gwarantuję Wam, że akcje klubu (będące w moim posiadaniu) po konsultacjach ze środowiskiem lokalnym zostaną przekazane temu, kto da klubowi największą szansę na kontynuację działalności - zadeklarował Brański.

Michał Brański udziałowcem Stomilu Olsztyn od 2019 roku

W lipcu 2019 roku Michał Brański podpisał z władzami gminy Olsztyn porozumienie dotyczące kupna akcji klubu piłkarskiego Stomil Olsztyn. Firma menadżera kupiła wtedy 85 proc. akcji klubu, kilka miesięcy wcześniej biznesmen udzielił mu 600 tys. zł pożyczek.

Mniejszościowe pakiety akcji Stomilu ma miejska spółka wodociągowo-kanalizacyjna i gmina Olsztyn. Wiosną ub.r. radni zdecydowali się dokapitalizować klub kwotą 4 mln zł.

Stomil Olsztyn występuje obecnie w Fortunie I Lidze (to w praktyce drugi poziom rozgrywkowy, po PKO BP Ekstraklasie), jest na tym szczeblu od sezonu 2012/13. Drużyna zajmuje obecnie 14. miejsce w tabeli, w 30 meczach zdobyła 29 punktów.

Brański ma 13 proc. akcji Wirtualnej Polski

Michał Brański od ponad 20 lat jest związany z branżą internetową. W drugiej połowie lat 90. wspólnie z Jackiem Świderskim i Krzysztofem Sierotą założyli o2.pl, który początkowo obejmował pocztę elektroniczną Tlen.pl i serwis informacyjny, a w kolejnych latach rozszerzył się o wiele serwisów tematycznych (m.in. Pudelek.pl, Kafeteria.pl, Biztok.pl).

Siedem lat temu Grupa o2 wspólnie z funduszem Innova Capital za 385 mln zł kupiła Wirtualną Polskę, która już pod rządami Świderskiego, Brańskiego i Sieroty przeprowadziła szereg przejęć mniejszych serwisów i wydawców, głównie z branży e-commerce. Wiosną 2015 roku WP zadebiutowała na warszawskim rynku giełdowym, a w grudniu 2016 roku trójka menedżerów odkupiła znaczące pakiety jej akcji od Innova Capital i MCI.

Obecnie do Świderskiego, Brańskiego i Sieroty należy po 3,78 mln akcji Wirtualnej Polski, które stanowią po 12,94 proc. jej kapitału i dają po 18,63 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Każdy z tych pakietów jest wyceniany na 432,1 mln zł (przy kursie spółki wynoszącym 114,40 zł na koniec sesji w zeszły piątek).

Dołącz do dyskusji: Michał Brański wycofuje się ze Stomilu Olsztyn

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fan
Trzymam kciuki aby nowe hobby było bardziej spektakularne;)
odpowiedź
User
Ola
Berlusconi to to jednak nie jest.
odpowiedź
User
kk
Zadufany w sobie buc i narcyz kreujacy sie na polskiego steva jobsa. Miałem nieprzyjemnosc naciac sie zawodowo.
odpowiedź