SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Współwłaściciel Wirtualnej Polski Michał Brański zainwestuje w Stomil Olsztyn, na razie pożycza mu 200 tys. zł

Michał Brański, wiceprezes i jeden z głównych akcjonariuszy Wirtualnej Polski, pożyczył 200 tys. zł klubowi piłkarskiemu Stomil Olsztyn na najpilniejsze wydatki. Przez najbliższe dwa miesiące będzie negocjował przejęcie akcji klubu.

Michał BrańskiArticle

- W związku z trudną sytuacją ekonomiczną spółki Stomil SA prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zdecydował się na wybór opcji inwestycyjnej, związanej z panem Michałem Brańskim. Intensywne rozmowy z panem Michałem Brańskim trwały od dwóch tygodni i zakończyły się uzgodnieniami, co do kierunku dalszych działań - poinformował klub w komunikacie w poniedziałek po południu.

Dodano, że Michał Brański zdecydował się udzielić Stomilowi 200 tys. zł pożyczki na najpilniejsze zobowiązania: wobec piłkarzy, kadry trenerskiej, ZUS-u i skarbówki. Dzięki temu klub będzie mógł złożyć wniosek do olsztyńskiego ratusza o 400 tys. zł dotacji (w ramach konkursu na promocję miasta poprzez sport).

Stomil zapowiedział, że w porozumieniu z Brańskim i platformą crowdfundingu udziałowego Beesfund w najbliższym czasie zacznie się sprzedaż biletów, karnetów i gadżetów klubowych, co „również wpłynie na doraźna poprawę sytuacji spółki”.

Brański negocjuje inwestycję w Stomil

W komunikacie zaznaczono, że przez najbliższe ok. 8 tygodni będzie uzgadniana umowa inwestycyjna z Michałem Brańskim. Nie wskazano, czy chodzi o mniejszościowy czy większościowy pakiet akcji Stomilu.

- Jednocześnie miasto rozważa przeprowadzenie dodatkowej emisji akcji poprzez platformę Beesfund, i pozyskanie dodatkowych środków od drobnych inwestorów, ale uzależnia to od uzgodnień z inwestorem, albowiem strategiczny inwestor jest gwarantem sukcesu działań naprawczych - poinformował klub.

- Jesteśmy przekonani, że podjęta decyzja o wyborze partnera i dotychczasowy przebieg rozmów, a także podjęte działania restrukturyzacyjne gwarantują, że sytuacja spółki ekonomiczna ulegnie w niedługim czasie radykalnej poprawie - podkreślił.

Michał Brański nie wypowiada się na ten temat. Na pytanie portalu Wirtualnemedia.pl zaznaczył tylko, że jest to jego prywatna inwestycja, niezwiązana z Wirtualną Polską.

Stomil z dużymi problemami finansowymi

Stomil Olsztyn występuje obecnie w Fortunie I Lidze (to w praktyce drugi poziom rozgrywkowy, po Lotto Ekstraklasie). W 21 meczach jesiennej części sezonu zdobył 19 pkt (plus trzy karnie odjęte) i zajmuje trzecie miejsce od końca tabeli, ostatnie zagrożone spadkiem do niższej ligi.

Klub - należący do miasta Olsztyn - w ostatnim czasie przeżywał ogromne problemy finansowe. Z tego powodu po rundzie jesiennej odeszło 12 zawodników.

Od połowy ub.r. prezesem Stomilu był Maciej Radkiewicz. W zeszły piątek złożył rezygnację. W oświadczeniu tłumaczył, że klub ma ok. 4 mln zł zadłużenia, co bardzo utrudniało rozmowy z potencjalnymi sponsorami. - Sponsorzy warunkowali wejście w Klub spłatą zadłużeń! Sytuacji nie ułatwiał przestarzały stadion z 1978 r. Wiem, że zbudowałbym stabilny budżet, gdyby tylko udało się ten problem właścicielowi rozwiązać. Wielokrotnie rozmawiałem w tej sprawie z władzami miasta, jednak zawsze słyszałem, że pieniędzy na spłatę powstałych przed moim przyjściem zobowiązań w miejskiej kasie nie ma - stwierdził Radkiewicz.

- W ciągu kilkunastu tygodni doprowadziłem do spotkań z trzema inwestorami. Ostatnie z tych spotkań z jednym z najbardziej znanych biznesmenów w Polsce także nie przyniosło efektów - opisał Radkiewicz. Narzekał przy tym na współpracę z władzami Olsztyna. - Wielokrotnie prosiłem właściciela spółki o wsparcie, ale mimo tych próśb Stomil nie otrzymał go, gdy PZPN nakładał karę ujemnych punktów. PZPN zażądał planu naprawczego, lecz Klub nie może go wypracować w oderwaniu od właściciela - tłumaczył.

Brański ma 13 proc. akcji Wirtualnej Polski

Michał Brański od ponad 20 lat jest związany z branżą internetową. W drugiej połowie lat 90. wspólnie z Jackiem Świderskim i Krzysztofem Sierotą założyli o2.pl, który początkowo obejmował pocztę elektroniczną Tlen.pl i serwis informacyjny, a w kolejnych latach rozszerzył się o wiele serwisów tematycznych (m.in. Pudelek.pl, Kafeteria.pl, Biztok.pl).

Pięć lat temu Grupa o2 wspólnie z funduszem Innova Capital za 385 mln zł kupiła Wirtualną Polskę, która już pod rządami Świderskiego, Brańskiego i Sieroty przeprowadziła szereg przejęć mniejszych serwisów i wydawców, głównie z branży e-commerce. Wiosną 2015 roku WP zadebiutowała na warszawskim rynku giełdowym, a w grudniu 2016 roku trójka menedżerów odkupiła znaczące pakiety jej akcji od Innova Capital i MCI.

Obecnie do Świderskiego, Brańskiego i Sieroty należy po 3,78 mln akcji Wirtualnej Polski, które stanowią po 13,04 proc. jej kapitału i dają po 18,74 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Każdy z tych pakietów jest wyceniany na 219 mln zł (przy kursie spółki wynoszącym 58 zł).

W 2017 roku Wirtualna Polska wypłaciła 31,69 mln zł dywidendy, a w ub.r. - 27,78 mln zł. Za każdym razem jej główni akcjonariusze otrzymywali po ok. 4 mln zł.

Jażdżyński poratował pożyczką Wisłę Kraków

Michał Brański to kolejny menedżer z branży mediów, który angażuje się finansowo w klub piłkarski przeżywający ogromne problemy. Na początku stycznia br. Tomasz Jażdżyński, obecnie prezes Gremi Media, a w przeszłości szef m.in. Grupy Interia.pl, Bankiera i GG Network, pożyczył 1,33 mln zł Wiśle Kraków. Identycznej pożyczki udzielili wtedy klubowi piłkarz Jakub Błaszczykowski i prezes firmy technologicznej Synerise Jarosław Królewski.

Te środki oraz wsparcie prawne (także od Bogusława Leśnodorskiego, byłego prezesa i akcjonariusza Legii Warszawa) pomogły Wiśle opanować chaos organizacyjny i właścicielski oraz odzyskać zawieszoną licencję na grę w Lotto Ekstraklasie.

Klub w ciągu kilku tygodni sprzedał kilkanaście tys. karnetów na rundę wiosenną, a na początku lutego w ciągu doby pozyskał 4 mln zł ze sprzedaży swoich akcji na platformie Beesfund. W najbliższym czasie jego celem strategicznym jest pozyskanie inwestora strategicznego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Współwłaściciel Wirtualnej Polski Michał Brański zainwestuje w Stomil Olsztyn, na razie pożycza mu 200 tys. zł

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
MB
Szacun Michał
odpowiedź
User
LG
Stomil Pudelek Olsztyn
odpowiedź
User
Zgrzytanie zębami
Zgrzytanie zębami i ból czterech liter mediaworkerów na śmieciówkach słychać i czuć na trasie Warszawa-Olsztyn :D
odpowiedź