SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bracia Karnowscy założyli fundację. Apelują do czytelników o wpłaty

Michał i Jacek Karnowscy oraz dwóch innych menedżerów Fratrii uruchomiło Fundację Media w Polsce, która ma m.in. wspierać niezależność i pluralizm mediów. W „Sieciach” i na wPolityce pojawiły się zachęty, żeby przelewać fundacji pieniądze.

Michał i Jacek Karnowscy, fot. PAP/Marcin Obara Michał i Jacek Karnowscy, fot. PAP/Marcin Obara

Fundacja Media w Polsce została wpisana do KRS pod koniec stycznia. Działa w Gdyni, pod tym samym adresem co Fratria (wydawca „Sieci”, „Gazety Bankowej”, wPolityce i Telewizji wPolsce.pl) oraz Apella, agencja marketingowa obsługująca m.in. SKOK-i.

Prezesem i jedynym członkiem fundacji jest Romuald Orzeł, szef Fratrii (od ośmiu lat) oraz Apelli i Fundacji im. Franciszka Stefczyka (w obu od 12 lat). Natomiast radę fundacji tworzą redaktor naczelny „Sieci” Jacek Karnowski, członek zarządu Fratrii ds. redakcyjnych Michał Karnowski oraz członek zarządu Fratrii Henryk Uzdrowski (jest też w radach nadzorczych spółek Link TU i Centrum Kart).

Fundacja braci Karnowskich ma wspierać pluralizm i niezależność

W komunikacie na wPolityce.pl opisano, że Fundacja Media w Polsce „powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i promowania wspólnych, patriotycznych wartości, pobudzania świadomości obywatelskiej, a także ochrony pluralizmu mediów, w szczególności w zakresie rozwoju niezależnego dziennikarstwa oraz upowszechniania idei swobodnego dostępu do jakościowej i niezależnej informacji pochodzącej ze środków masowego przekazu”.

Wśród celów statutowych fundacji są m.in. działanie na rzecz ochrony pluralizmu mediów, wspieranie rozwoju i niezależności mediów i dziennikarstwa, a także edukacji i działalności medialnej. Fundacja ma również propagować bezpieczne funkcjonowanie w środowisku cyfrowym, promować wolności i prawa człowieka, swobody obywatelskie i zasady demokracji oraz podtrzymywać i upowszechniać tradycję narodową.

CZYTAJ TEŻ: Miliony na sympatyzujące z PiS telewizje od resortu Ziobry

- Wszyscy widzimy, że znaleźliśmy się w momencie, w którym wartości i sprawy dla nas najważniejsze są zagrożone. Grozi nam powrót faktycznej cenzury, radykalne ograniczenie wolności słowa i triumf ludzi nieprzyjaznych Polsce - zaznaczono w komunikacie.

- Skuteczna samoobrona nie będzie możliwa bez silnych, niezależnych, wolnych polskich mediów. Dlatego zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o wspólne działanie i finansowe wsparcie. Jest ono niezbędne! Moment jest historyczny! - podkreślono.

W „Sieciach” i „Polityce” zachęty do wpłat

Reklamy zachęcające do przekazywania pieniędzy Fundacji Media w Polsce pojawiły się na wPolityce.pl i w „Sieciach”. Podano numery rachunków bankowych fundacji, podkreślając: „Wspólnie pilnujemy Polski”.

W ostatnich latach bracia Karnowscy regularnie prosili o wsparcie ich mediów, przede wszystkim poprzez kupowanie numerów drukowanych i prenumeraty cyfrowej „Sieci”. - W tym krytycznym roku Polska szczególnie potrzebuje silnych propolskich mediów - podkreślał Michał Karnowski wiosną ub.r.

Wielu publicystów wytykało im, że za rządów Zjednoczonej Prawicy do ich tytułów trafiało dużo budżetów reklamowych spółek i instytucji państwowych, a ich czołowi dziennikarze, na czele z braćmi Karnowskimi, prowadzili własne programy i regularnie gościli w mediach publicznych.

20 mln zł dywidend przez pięć lat

Według analizy prof. Tadeusza Kowalskiego, opartej na cennikowych danych z Kantar Media, w 2021 roku niemal 40 proc. wpływów reklamowych „Sieci” pochodziło ze spółek Skarbu Państwa. Najmocniej promowały się w tygodniku PKN Orlen (za 7,4 mln zł), Lotos (3,9 mln) i Totalizator Sportowy (3,6 mln).

W 2022 roku przychody Fratrii, wydającej m.in. „Sieci”, „Gazety Bankowej” i wPolityce.pl, zwiększyły się o 9,3 proc. do 37,6 mln zł, głównie dzięki wzrostowi wpływów reklamowych. Zysk netto spółki zmalał z 4,59 do 4,01 mln zł, prawie w całości został wypłacony jako dywidenda.

Rok wcześniej spółka zarobiła na czysto 4,59 mln zł, czego 4,57 mln zł poszło na dywidendę. Zysk netto w 2020 roku sięgnął 7,14 mln zł i prawie w całości wypłacono go udziałowcom, w 2019 roku - 3,18 mln zł (3,17 mln zł przeznaczono na dywidendę), a rok wcześniej - 2,18 mln zł (1,5 mln zł na dywidendę).

CZYTAJ TEŻ: Kolejna osoba z TVP w TV Republika. Prowadzi serwisy informacyjne

Mniejszościowymi udziałowcami Fratrii są członkowie jej zarządu: Jacek Karnowski ma 16,25 proc. walorów, Michał Karnowski - 4,94 proc., a Romuald Orzeł - 0,54 proc. Natomiast do Spółdzielczego Instytutu Naukowego G. Bierecki (Grzegorz Bierecki to senator klubu PiS i twórca SKOK-ów) należy 50,26 proc. udziałów, a do Apelli - ). 28,01 proc.

TV Republika od tygodni zachęca do wpłat

Od 14 lat działa już Fundacji Niezależne Media związana z mediami Tomasza Sakiewicza (w jej radzie są m.in. publicyści TV Republika i „Gazety Polskiej Katarzyna Gójska i Piotr Lisiewicz).

Gdy dwa miesiące temu wraz ze zmianami w TVP oglądalność Telewizji Republika skoczyła w górę, w stacji wiele razy każdego dnia pojawia się prośba o wspieranie stacji poprzez wpłaty na tę fundację. - Przyjęcie zespołu dwukrotnie większego niż planowaliśmy w tym roku i powiększenie ramówki przynajmniej o sześć godzin dodatkowej emisji. Do tego trzeba mieć inwestora, a naszym inwestorem okazali się widzowie - mówił nam Tomasz Sakiewicz na początku stycznia. Nie ujawnił zebranej dotychczas sumy, zaznaczył natomiast, że pojawiło się dużo drobnych wpłat, po 5 czy 10 zł. 
 

Dołącz do dyskusji: Bracia Karnowscy założyli fundację. Apelują do czytelników o wpłaty

78 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grażyna
Milionerzy apelują o wpłaty. Dobre sobie. Ale chętni na pewno się znajdą.
odpowiedź
User
Idziemy po was
Bezczelne kreatury ludzkie. Tylko pisowcy nie maja wstydu i umiaru. Wykorzystaja kazda sytuacje zeby napchac kieszenie
odpowiedź
User
Teleman
Juz zdychają?
odpowiedź