SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Michał Sołowow wybuduje w Polsce pierwszą elektrownię atomową

Najbogatszy Polak, Michał Sołowow chce zbudować w Polsce elektrownię atomową. Firma Synthos, której jest współwłaścicielem chce postawić pierwszy taki obiekt w kraju we współpracy z GE Hitachi Nuclear Energy.

Powstanie elektrowni atomowej w Polsce ogłosiła w oficjalnym komunikacie amerykańsko-japoński koncern GE Hitachi Nuclear Energy.

Cytowany w komunikacie Michał Sołowow - najbogatszy Polak według tegorocznej listy „Forbesa” i współwłaściciel firmy Synthos, która zajmuje się produkcją surowców chemicznych w Polsce - skomentował tę inwestycję słowami: - Małe reaktory modułowe mogą odgrywać znaczącą rolę w rozwiązywaniu problemów energetycznych Polski, modernizacji krajowego sektora energetycznego oraz w osiąganiu niezbędnej i odpowiedzialnej głębokiej dekarbonizacji - powiedział.

Według biznesmena "wykorzystanie małych reaktorów modułowych do generowania czystej energii zwiększy nasze szanse na odejście od węgla i pozytywnie wpłynie na nasz przemysł i cały naród”.

Reaktor jądrowy wodno-wrzący ma powstać w ciągu najbliższych 10 lat. Będzie mieć moc 300 megawatów i będzie kosztować 1 mld dolarów.

Mały reaktor modułowy, na którym ma opierać się polska elektrownia atomowa ma być tańszym rozwiązaniem, niż konwencjonalne reaktory jądrowe. Do tego będzie bazować na technologii BWRX-300, co ma zmniejszyć koszty do 60 proc. w porównaniu na przykład z konstrukcjami chłodzonymi wodą.

- BWRX-300 to przełomowa innowacja w branży, w której koszty stały się znaczącą barierą. Dzięki naszemu podejściu projektujemy BWRX-300 tak, aby był konkurencyjny pod względem kosztowym w stosunku do gazu, odnawialnych źródeł energii i innych form wytwarzania energii. Wyrażamy uznanie dla Synthos za zainteresowanie technologią małych reaktorów modułowych i poparcie dla opcji czystej energii w Polsce - komentował Jon Ball, wiceprezes wykonawczy ds. projektów elektrowni jądrowych w GEH.

Według informacji "Parkietu" możliwą lokalizacją dla pierwszego polskiego minireaktora SWR mógłby być obszar oświęcimskiego Synthosu, jednego z największych zakładów chemicznych w Polsce i w Europie.

Jak podkreślają rozmówcy dziennika, jedna taka jednostka byłaby w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na prąd 100/120-tysięcznego miasta. To samo z zapotrzebowaniem dużego zakładu przemysłowego. A już dwa reaktory typu SWR są w stanie pokryć w pełni potrzeby całego np. województwa podkarpackiego.

Majątek Sołowowa wyceniany jest na 13,3 mld zł, na sam szczyt listy „Forbesa” powrócił po 12 latach. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. miliard dolarów. Biznesmen byłby pierwszym przedsiębiorcą prywatnym na świecie, który podjąłby się wdrożenia technologii małych reaktorów jądrowych.

Dołącz do dyskusji: Michał Sołowow wybuduje w Polsce pierwszą elektrownię atomową

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
iop
a jak by coś się stało (awaria) kto odpowiada prywatny biznesmen za bezpieczeństwo ludzi czy Państwo Polskie i czy będzie obranym przez najbogatszego Polaka miejscu odbyć się referendum ( ludzie będą mogli się wypowiedzieć czy chcą u siebie Mini Czarnobyl czy ze względu że koleś ma kasę po prostu urzędnik wyda zgodę a ludzie niech "spadają ")...
odpowiedź
User
Kolis
@iop A ciągłe trucie się dwutlenkiem węgla jest lepsze? Po za tym elektrownie atomowe nie psują się ot tak. To się zdażyło raptem parę razy i zabiło łącznie mbiej osób niż nowotwór płuc.
odpowiedź
User
Maciej
Pytanie: czy elektrownia będzie miała zapewniony zbyt na energię i czy państwo będzie do niej dopłacać przez kilkadziesiąt lat, jak to chyba jest w Wielkiej Brytanii?
odpowiedź