SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Michał Żakowski nadaje już z Kabulu dla Radia 357 i „Raportu o stanie świata”

Wspólny korespondent Radia 357 i „Raportu o stanie świata”, Michał Żakowski, od 11 listopada nadaje ze stolicy Afganistanu - Kabulu. Nadsyła relacje z miasta, ale czeka też na kilka wywiadów z członkami rządu Talibów. Przygotowuje poszerzone autorskie audycje dla obu redakcji, ma także codzienne wejścia na żywo na antenie radiowej.

Michał Żakowski na ulicy w Kabulu, fot. Facebook/Radio 357Article

Żakowski, na co dzień prowadzący na antenie Radia 357 audycję „Na dachu świata”, jest jednym z niewielu polskich dziennikarzy, nadających ze stolicy Afganistanu. Został wytypowany na wspólnego korespondenta obu redakcji w początkach października br., wyjechał z początkiem listopada. - Afganistan jest w centrum uwagi po przewrocie politycznym. Doświadczenie Michała Żakowskiego gwarantuje, że będą to najlepsze relacje radiowe, jakie da się zrobić. Fakt, że robimy to wspólnie z „Raportem o stanie świata” to dodatkowy znak jakości dla tego przedsięwzięcia - komentowała Katarzyna Pruchnicka z zarządu Radia 357, odpowiedzialna za ofertę programową.

Oprócz niego w Kabulu pracują jeszcze dla polskich redakcji Zbigniew Parafianowicz (”Dziennik Gazeta Prawna”) i (mieszkająca tam na stałe) Jagoda Grondecka. Oboje byli gośćmi Michała Żakowskiego podczas niedzielnej audycji „Na dachu świata”.

11 dni w podróży na miejsce

Żakowski do Kabulu próbował dostać się 11 dni i – jak słyszymy w jego macierzystej redakcji - „nie odbyło się bez poważnych trudności”. - Nie udało się tam dotrzeć przez granicę uzbecko-afgańską i Most Przyjaźni. Nie udało się samolotem z Dubaju. Ale determinacja i cierpliwość zostały wreszcie wynagrodzone - samolot z Abu Dhabi okazał się tym szczęśliwym - opisali dziennikarze Radia 357 na Facebooku.

- Chciałem się tam dostać, żeby poznać i przedstawić aktualną sytuację w kraju i to nie tylko z perspektywy „ulicy”, ale także z perspektywy rządzących - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Michał Żakowski. - Nie ma mowy o urządzaniu tutaj placówki, bo będę na miejscu zaledwie kilka dni. Urzęduję w hotelu, gdzie mam dobre łącze internetowe, co jest bardzo ważne. Traktuję ten wyjazd jako wyprawę w celu poznania Afganistanu pod nowymi rządami.

 

Żakowski - jak nam mówi - będzie na miejscu do niedzieli, 21 listopada. - W tym czasie chciałbym zrealizować kilka, wstępnie już umówionych wywiadów z ważnymi osobistościami kabulskich władz i mam nadzieję, że dojdą one do skutku. Jednym z rozmówców ma być rzecznik prasowy nowego rządu, Zabiullah Mujahid. Bardzo liczę na tę rozmowę - mówi dziennikarz.

„Wyzwanie nie pozbawione ryzyka”

Reporter ma wejścia na antenę Radia 357 dwa razy w ciągu dnia: w audycjach porannych i popołudniowych. Premierowe odcinki „Raportu o stanie świata” z jego relacjami emitowane są w soboty. W Afganistanie powstaje także autorska audycja "Na dachu świata”, emitowana w niedziele o 14.00 na antenie Radia 357 (dostępna będzie także na platformie podcastowej „Twoje 357”). Materiały foto i video publikowane są także w kanałach społecznościowych Radia 357 (Facebook, Instagram, Twitter).

Dariusz Rosiak, autor podcastu „Raport o stanie świata”, podkreśla, że wyjazd do Afganistanu to wyzwanie „nie pozbawione ryzyka”. - Wymaga wszechstronnego przygotowania, umiejętności i odwagi. Cieszę się, że Michał, znakomity i doświadczony reporter podjął się tego zadania. Pomysł narodził się podczas naszych wspólnych rozmów. W Afganistanie mają miejsce wydarzenia o ogromnym znaczeniu dla całego świata. Chcemy je zrozumieć i opowiedzieć o nich naszym słuchaczom - mówi.

 

Współpraca – naturalnym krokiem

Radio 357 i “Raport o stanie świata” to dwie inicjatywy finansowane przez społeczność swoich słuchaczy. Obie znajdują się w czołówce projektów wspieranych na platformie Patronite. - Z rozmów z ekipą Patronite wiemy, że wielu patronów podcastów Darka wspiera także Radio 357. To dla nas sygnał, że szukają dobrej, pogłębionej publicystyki międzynarodowej. Dlatego ta współpraca jest bardzo naturalnym krokiem. Dzielimy się kosztami i wspólnie zabieramy patronów w rejon, na który są skierowane oczy świata. Utrzymując przy tym znany i lubiany klimat dziennikarskiego warsztatu Darka i Michała - w tym gronie znamy się przecież od lat. Prosząc o wsparcie, chcemy rewanżować się tym, co u nas najlepsze. Jestem pewien, że to nie jest ostatni pomysł, który realizujemy razem - komentuje Paweł Sołtys, prezes Radia 357.

Treści relacji reporterskich Michała Żakowskiego w zamyśle mają się uzupełniać. - W ten sposób możemy z „Raportem” promować się wzajemnie i dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców - dodaje Katarzyna Pruchnicka.

Rosiak z ponad 1,3 mln zł ze zbiórki

Dariusz Rosiak to dziennikarz wywodzący się z redakcji radiowej Trójki. Uruchomił własny podcast po tym, jak w styczniu 2020 r. Polskie Radio nie przedłużyło z nim umowy. Ogłosił wówczas zbiórkę w serwisie Patronite.pl, gdzie do tej pory zebrał ponad 1,39 mln zł, a zadeklarowana kwota miesięcznego wsparcia od ponad 5,7 tys. patronów wynosi ponad 87,6 tys. zł.

Razem z Rosiakiem serię kilku podcastów tworzy grupa dziennikarzy, którzy wcześniej w większości pracowali w Polskim Radiu. To m.in. Agata Kasprolewicz (wydawczyni radiowej wersji audycji w Trójce), Anna Dudzińska (przez ponad 20 lat związana z Polskim Radiem Katowice), Bartosz Panek (były dziennikarz Programu Drugiego Polskiego Radia), Tomasz Rożek (prowadzący przez kilka lat w Trójce audycję "Pytania z kosmosu").

W czwartek Radio 357 osiągnęło kolejny z założonych celów na Patronite: wpłaty od patronów przekroczyły poziom 725 tys. zł miesięcznie. Pozwoli to rozbudować ofertę podcastów oraz mocniej postawić na wideo. Rozgłośnia w tej chwili na Patronite 36,9 tys. patronów, którzy deklarują miesięczne wpłaty na poziomie 728 tys. sł. Ogółem rozgłośnia zebrała ponad 8 mln zł.

Nadawca Radia 357 w ub.r. osiągnął 693,4 tys. zł zysku operacyjnego, a po odliczeniu 1,2 tys. zł kosztów finansowych i 62,7 tys. zł zapłaconego podatku dochodowego zysk netto wyniósł 629,6 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Michał Żakowski nadaje już z Kabulu dla Radia 357 i „Raportu o stanie świata”

68 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grzegorz
Dziękujemy za pomysł, odwagę i profesjonalizm. Wbrew niedoinformowanym głosom dopiero teraz dzieje się tam to co najciekawsze, tylko odważnych dziennikarzy na miejscu brakuje. Pozdrawiamy i słuchamy z zapartym tchem codziennych relacji
odpowiedź
User
Tylko po co?
Mądrzej chyba byłoby z Białorusi nadawać. Na co komu ten Afganistan?
odpowiedź
User
Norbert
No widać, że nie wszyscy rozumieją geopolitykę. Brawo Radio 357 i Raport o Stanie Świata. Dziękujemy za realizowanie misji, na co w Polskim Radiu nie ma co liczyć
odpowiedź