SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Microsoft i Mastercard pracują nad cyfrową tożsamością. Ma zastąpić tradycyjne dokumenty

Firma Microsoft i Mastercard ogłosiły partnerski program stworzenia cyfrowej tożsamości, z której będzie mógł skorzystać każdy użytkownik. System identyfikacji pozbawiony tradycyjnych dokumentów ma służyć zarówno do kontaktów z firmami komercyjnymi, jak i z urzędami. Rozwiązanie budzi jednak wątpliwości związane z prywatnością.

Article

Zapowiedziana przez Microsoft i Mastercard współpraca ma zmierzać do opracowania cyfrowej tożsamości pozwalającej na łatwe poruszanie się w świecie wykorzystującym w coraz większym stopniu nowoczesne technologie.

Według partnerów planowany system zapewni każdemu użytkownikowi cyfrowej tożsamości możliwość jego natychmiastowej i bezbłędnej identyfikacji we wszystkich sytuacjach w których obecnie niezbędne są tradycyjne fizyczne dokumenty.

Chodzi m.in. o zawieranie umów z bankami, dokonywanie operacji finansowych, korzystanie z usług internetowych czy wreszcie kontakty z instytucjami państwowymi i urzędami.

– Głosowanie, prowadzenie auta, zgłaszanie się na rekrutację, wynajmowanie domu, branie ślubu, wchodzenie na pokład samolotu. Co te wszystkie rzeczy mają ze sobą wspólnego? Wymagają od ciebie potwierdzenia tożsamości. Wspólnie z Microsoftem pracujemy nad stworzeniem powszechnie uznawanej cyfrowej tożsamości – napisał Mastercard na Twitterze.

We wspólnym komunikacie obu firmy czytamy. - Obecnie weryfikacja tożsamości online nadal zależy od fizycznego lub cyfrowego dowodu, zarządzanego przez zewnętrzną instytucję – jak paszport, prawo jazdy czy dane użytkownika. Mastercard i Microsoft współpracują, by każdej osobie zapewnić bezpieczny, natychmiastowy sposób weryfikowania tożsamości cyfrowej, niezależnie od tego, kto i kiedy prosi o jej potwierdzenie - napisano.

Na razie nie wiadomo dokładnie jak ma wyglądać zapowiedziana cyfrowa tożsamość i kiedy może trafić do szerokiej oferty. Jednak już teraz, na etapie planowania rozwiązanie budzi wątpliwości internautów dotyczące dysponowania przez prywatne firmy całym szeregiem najistotniejszych danych o użytkownikach. Głosy sprzeciwu związane z projektem pojawiły się m.in. pod wpisem na Twitterze w którym Mastercard zapowiedział swoje partnerstwo z Microsoftem.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Microsoft i Mastercard pracują nad cyfrową tożsamością. Ma zastąpić tradycyjne dokumenty

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl