SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Microsoft skraca pracę o jeden dzień w tygodniu. Wydajność pracowników w górę o 40 procent

Koncern Microsoft ujawnił, że przeprowadzony przez niego eksperyment skrócenia tygodnia pracy do czterech dni przyniósł pozytywne rezultaty. Okazało się, że efektywność pracowników wzrosła o 40 procent dzięki sprawniejszemu zarządzaniu czasem i szybszemu wykonywaniu obowiązków. Ponad 92 procent zatrudnionych przychylnie oceniło krótszy tydzień pracy.

Satya Nadella, CEO MicrosoftuArticle

W sierpniu 2019 r. koncern Microsoft w swoim oddziale w Japonii przeprowadził eksperyment o nazwie Work-Life Choice Challenge Summer 2019. W ramach tego projektu ponad 2,3 tys. pracowników firmy otrzymało 5 kolejnych wolnych piątków, co oznaczało w praktyce skrócenie tygodnia pracy tylko do 4 dni.

Teraz za pośrednictwem japońskich mediów Microsoft ujawnił wyniki swojego eksperymentu. Okazało się że skrócenie tygodnia pracy o jeden dzień spowodowało wzrost wydajności pracowników o 40 proc.

Taki rezultat udało się osiągnąć dzięki temu że osoby zatrudnione w firmie mając taką samą ilość obowiązków, a jednocześnie mniej czasu na ich wykonanie bardziej ekonomicznie zarządzały swoimi zasobami. Np. spotkania służbowe zostały skrócone przybierając bardziej merytoryczną formę niż wcześniej.

Takuya Hirano, dyrektor Microsoft Japan w rozmowie z prasą zaznaczył, że wprowadzenie skróconego tygodnia pracy ma pomóc zatrudnionym w odnalezieniu w dodatkowych celów i prowadzenie bardziej zrównoważonego trybu życia, w którym chodzenie do biura nie jest najważniejszym elementem rzeczywistości.

Microsoft ujawnił także, że w sondażu 92,1 proc. pracowników objętych eksperymentem uznało skrócenie tygodnia pracy do 4 dni za dobry pomysł. Przy okazji podniesienia wydajności okazało się, że dzięki wolnym piątkom zużycie energii w firmie spadło o 23,1 proc., zaś pracownicy wydrukowali o 58,7 proc. dokumentów mniej, co z kolei ma korzystny wpływ na środowisko.

Na razie nie ma żadnych informacji o tym by skrócenie tygodnia pracy miało stać się w Microsofcie stałym modelem zatrudnienia. Koncern zapowiada jednak powtórzenie swojego eksperymentu w 2020 r.

W zakończonym 30 września 2019 r. kwartale Microsoft zanotował zysk netto w wysokości 10,68 miliarda dolarów, w porównaniu do 8,82 miliarda dolarów zysku dwanaście miesięcy wcześniej (wzrost o 21 proc.). W omawianym okresie wyraźnie zwiększył się także przychód koncernu z Redmond - o 14 proc., z 29,08 miliarda dolarów do 33,06 miliarda dolarów.

Dołącz do dyskusji: Microsoft skraca pracę o jeden dzień w tygodniu. Wydajność pracowników w górę o 40 procent

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
marketer
Stary trik. Przetestowali wydajność pracowników dając im na chwilę marchewkę, a teraz zabiorą im tą marchewkę i powiedzą: "pracujcie normalnie z taką wydajnością bo przecież udowodniliście że da się" .
odpowiedź
User
racjonalizator
Jakby o kolejne 4 dni skrócić, to wydajność wzrosłaby o 800%, a wynagrodzenia można by ograniczyć o 100%...
odpowiedź
User
myśliciel
Firmy, które pracują 4 dni zamiast 5 robią o 40% więcej. Kobiety średnio zarabiają o 20% mniej niż mężczyźni.

Co jak by zatrudnić tylko kobiety i dać im pracować przez 3 dni w tygodniu?

To byłby miliardowy biznes dla właściciela. Najgenialniejszy w historii kapitalizmu. Czemu dopiero ja na to wpadłem?
odpowiedź