SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Słyszysz przemoc. Usłysz nas” - Stowarzyszenie Lambada i Babbel protestują przeciwko mowie nienawiści wobec osób LGBTQIA+

16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z okazji Babbel, platforma do nauki języków obcych, wraz ze Stowarzyszeniem Lambda Warszawa przygotowała kampanię pod hasłem „Słyszysz przemoc. Usłysz nas", której celem jest zwrócenie uwagi na przemoc słowną, z jaką na co dzień spotykają się osoby LGBTQIA+.

W ramach kampanii „Słyszysz przemoc. Usłysz nas" powstały wideocasty, w których znani polscy aktywiści opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z przemocą i sposobach, by sobie z nią poradzić. Prowadzącym wideocastów został Miłosz Przepiórkowski - wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Każdy odcinek wideocastu to historia prezentująca doświadczenia i perspektywę bohaterki lub bohatera. W ramach serii do rozmowy zostały i zostali zaproszeni: Maja Heban: trans aktywistka i publicystka, Agata Kubis: lesbijka, fotoreporterka i fotografka uliczna, od lat dokumentująca wydarzenia związane z emancypacją ruchów feministycznych, Blanka Bernat: lesbijka, koszykarka, zaangażowana w działalność Alternatywnego Klubu Sportowego Zły, Magda Rakita: interpłciowa aktywistka, współzałożycielka Fundacji Interakcja, Piotr Wojsznis: gej, content menadżer w Babbel, Miłosz Przepiórkowski: osoba biseksualna, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Lambda Warszawa, Julia Kata: psycholożka, związana z Fundacją Trans-Fuzja od 2011 roku.

–  Z moimi gośćmi i gościniami porozmawiam o tym, jakie są ich doświadczenia związane z przemocą słowną, o tym jak ciężko jest dokonać w Polsce coming outu, jak widzi ich polskie społeczeństwo i jak radzą sobie z przemocą – mówi prowadzący videocastów Miłosz Przepiórkowski.

–  Chciałabym zwrócić uwagę, że nienawiść i nienawistne komentarze, transfobia, enbyfobia - czyli nienawiść w stosunku do osób niebinarnych czy jakakolwiek inna forma fobii nie są opinią - są nienawiścią – mówi Julia Kata psycholożka, aktywistka, jedna z bohaterek akcji.

Osoby LGBTQIA+ doświadczają przemocy słownej

Jak wynika z danych przytaczanych przez organizatorów, aż 59 proc. osób LGBTQIA+ w naszym kraju doświadczyło przemocy werbalnej, a 36 proc. było narażonych na groźby. Wulgarne i obraźliwe zwroty, których używa się pod adresem osób LGBTQIA+, są na tyle zakorzenione w języku polskim, że część społeczeństwa przestaje zwracać na nie uwagę, bagatelizując ich znaczenie.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku. Od tego momentu rokrocznie obchodzimy go 16 listopada. Celem tego dnia jest przeciwdziałanie wszelkim aktom przemocy, do których zaliczają się także przejawy nacjonalizmu, antysemityzmu czy homofobii.

Dołącz do dyskusji: „Słyszysz przemoc. Usłysz nas” - Stowarzyszenie Lambada i Babbel protestują przeciwko mowie nienawiści wobec osób LGBTQIA+

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Oo
Lgbt Schroedingera. Są jednocześnie najbardziej znienawidzoną grupą ludzi, żeby grać ofiary i jednocześnie wszyscy ich kochają, więc można wprowadzić homomałżeństwa :D
odpowiedź
User
Znawca tematów
Może wystarczy tej obłudy? Ileż można?
odpowiedź
User
Arsen
I jeszcze ta agresywna Maja Heban z Onetu jako ofiara :D
odpowiedź