SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Międzynarodowy Fundusz Walutowy chwali Polską za finanse i podwyżki stóp

Przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) pozytywnie oceniają wdrażaną obecnie konsolidację fiskalną, choć podkreślają konieczność wprowadzenia kolejnych rozwiązań. Jednocześnie pozytywnie oceniają tez dotychczasowe podwyżki stóp procentowych, wynika z relacji z niedawnej misji MFW w Polsce.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy chwali Polską za finanse i podwyżki stóp

„Dyrektorzy pozytywnie oceniają znaczącą konsolidację fiskalną, która jest obecnie wdrażana. Biorąc pod uwagę zmniejszającą się lukę popytową i rosnące zagrożenia zewnętrzne związane z rewizją w górę deficytu na rachunku obrotów bieżących, uważają oni, że potrzebne będą dodatkowe środki, by zmniejszyć ciężar polityki pieniężnej i upewnić się, że dług znalazł się na ścieżce redukcji w średnim terminie" – napisano w raporcie MFW.

Fundusz przypomina, że deficyt sektora rządowego i samorządowego wzrósł w ub.r. do 7,9% PKB, zaś konsolidacja fiskalna ma doprowadzić do jego obniżenia o 1½–1¾ w latach 2011-2012.

"Dyrektorzy pozytywnie oceniają ostatnie podwyżki stop procentowych. Zwracają uwagę, że potrzebne mogą być dalsze stopniowe podwyżki stopy procentowej, aby doprowadzić inflację z powrotem do celu, przy czym należy kontynuować starania związanie z poprawą komunikowania polityki pieniężnej" – czytamy dalej.

Bank centralny podniósł stopy cztery razy w tym roku, a prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marek Belka nie wykluczył ostatnio kolejnej, piątej podwyżki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Międzynarodowy Fundusz Walutowy chwali Polską za finanse i podwyżki stóp

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl