SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Miejska spółka wystąpiła o amerykański grant dla niezależnych mediów

Krakowska spółka Kraków5020, realizująca codzienną audycję Play Kraków News, wystąpiła o grant USAID przeznaczony na rozwój niezależnych mediów w Europie Środkowo-Wschodniej. „Niewiele rzeczy jest mnie stanie zaskoczyć, ale to, że senat USA miałby sponsorować wydawanie w Polsce propagandowych mediów samorządowych jednak tak” - komentuje Andrzej Andrysiak, szef Stowarzyszenia Gazet Lokalnych. Spółka odpowiada, że Play Kraków News to niezależne medium. W serwisie znajdziemy m.in. wywiad z Andrzejem Dudą.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w programie Play Kraków News (screen: YouTube/PlayKrakowNews)Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w programie Play Kraków News (screen: YouTube/PlayKrakowNews)

Play Kraków News to serwis informacyjny koprodukowany przez Miasto Kraków, miejską spółkę Kraków5020 i KBF (Krakowskie Biuro Festiwalowe). Nowe wydanie pojawia się codziennie o godz. 18 – dostępne jest bezpłatnie w polskiej i ukraińskiej wersji językowej. 

Jak podał serwis Krowoderska.pl, spółka Kraków5020 wystąpiła o wniosek do państwowej Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowej (USAID). Miejska spółka chce skorzystać z programu wsparcia rozwoju demokracji lokalnej i niezależnych mediów w Europie Środkowo-Wschodniej. Krowoderska.pl dodała, że spółka odmówiła udostępnienia wniosku do USAID.

„Niewiele rzeczy jest mnie stanie zaskoczyć, ale to, że senat USA miałby sponsorować wydawanie w Polsce propagandowych mediów samorządowych jednak tak” - skomentował na Twitterze Andrzej Andrysiak, prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych i wydawca „Gazety Radomszczańskiej”.

Spytaliśmy Kraków5020 o to, jak samorządowa spółka godzi cele dofinansowania niezależnych mediów przez USAID z celami spółki.

- Celem spółki Kraków5020 jest kreowanie wizerunku Krakowa jako najlepszej destynacji biznesowej i turystycznej. Jednym z narzędzi, za pomocą którego spółka realizuje swój cel jest Play Kraków News – codzienna audycja informacyjno-publicystyczna, która pokazuje, czym żyje miasto, jakie wydarzenia się w nim odbywają, jakie atrakcje czekają na przyjezdnych oraz jak poradzić sobie z utrudnieniami panującymi w danym momencie związanymi np. z warunkami drogowymi. Buduje poczucie społeczeństwa obywatelskiego, pokazując inicjatywy lokalne oraz pokazuje działania związane z kształtowaniem postaw społecznych – mówi Marta Szkudlarek, rzeczniczka Kraków5020.

Czytaj też: Kraków chwali się skutkami uchwały krajobrazowej. 1500 usuniętych reklam

- Celem programu realizowanego przez USAID jest ochrona praworządności, demokracji oraz fundamentalnych wolności w krajach Europy Centralnej. Środki ewentualnie pozyskane w ramach programu przez spółkę Kraków5020 mają zostać przeznaczone na wzmacnianie struktur i instytucji społeczeństwa obywatelskiego, w tym rozwój niezależnych mediów. Ewentualne otrzymanie dofinansowania z USAID przez spółkę Kraków5020 posłuży więc dalszemu rozwojowi Play KRAKÓW NEWS. Brak jest jakiejkolwiek sprzeczności pomiędzy faktem, że spółka Kraków5020 jest spółką komunalną oraz celami programu USAID; spółka realizuje wszak przedsięwzięcie w postaci niezależnego medium PLAY KRAKÓW NEWS – dodaje Szkudlarek.

Na razie nie wiadomo, kiedy można spodziewać się ogłoszenia wyników naboru. - Data ogłoszenia beneficjentów programu nie została przez USAID określona. Jesteśmy w stałym kontakcie z organizatorami programu i czekamy na jego wyniki. Po ich ogłoszeniu – i ewentualnym pozytywnym dla spółki rozstrzygnięciu – będziemy realizować zgłoszony wniosek wraz z wytycznymi USAID – mówi Szkudlarek.

Play Kraków News uruchomiono w marcu br. Redaktorem naczelnym i prezenterem serwisu jest Robert Jałocha, w przeszłości dziennikarz TVN i TVP Katowice. Codzienny program trwa półtorej godziny. Wśród prowadzących są jeszcze m.in. Anna Hebda i Sylwia Paszkowska. Na stronie znajdziemy też m.in. wywiady z Andrzejem Dudą czy Adamem Małyszem.

Play Kraków News dostępny jest na platformie Play Kraków, jedynej w Polsce miejskiej platformie VoD. Dostępne są tam muzyczne widowiska, spektakle teatralne, recitale czy spotkania z pisarzami, materiały zarejestrowane i udostępnione przez krakowskie instytucje kultury, a także wydarzenia pokazywane na żywo.

Dołącz do dyskusji: Miejska spółka wystąpiła o amerykański grant dla niezależnych mediów

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yeti
Samorzadowe medium wzorem niezależności. O matko.. podobno posciagali tam dziennikarzy wywalonych z innych krakowskich redakcji. Czyli sponsorowane audycje juz nie wystarczaja. Kazdy chce miec swoich dziennikarzy i swoje media. Ktorzy nie zapomna kto placi 😁
odpowiedź
User
q
Tylko desperaci mogą w czymś takim pracować.. chyba że ktoś tam dorabia... Nigdy bym nie zatrudnił człowieka z czymś takim w cv.
odpowiedź
User
TaranTino
Kołchoźnik TV za USD z USA? coool
odpowiedź