SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe mieszkania najszybciej drożeją w Gdańsku

W ciągu ostatniego roku ceny mieszkań na rynku pierwotnym najszybciej rosły w Gdańsku - wynika z raportu Metrohouse.

"Cztery Oceany", fot, BPIArticle

Jeszcze do niedawna Warszawa słynęła z najwyższych cen za m kw. mieszkania z rynku pierwotnego. Choć nadal stolica jest najdroższym pod tym względem miastem, to z każdym kolejnym kwartałem starają się jej dorównać Kraków oraz Gdańsk.

Według danych portalu RynekPierwotny.pl, który opracowuje dane na temat rynku deweloperskiego do raportu Metrohouse, w III kwartale 2019 r. cena za m kw. mieszkania od dewelopera w Warszawie to średnio 9 600 zł, w Krakowie - 8 169 zł, a w Gdańsku - 8 317 zł.

Porównując aktualne ceny do cen analogicznych z III kwartału 2018 r., w niektórych największych miastach Polski ceny wzrosły nominalnie nawet o ponad 1 000 zł za m kw. Największy skok cenowy nastąpił w Gdańsku - o 1183 zł.

Spora różnica cenowa w stosunku do sytuacji sprzed roku zauważalna jest również w Warszawie (wzrost o 999 zł), we Wrocławiu (o 913 zł) i w Krakowie (o 889 zł). W porównaniu do zeszłego roku najmniej wzrosły ceny w Poznaniu - o 89 zł.

Z kolei porównując aktualny kwartał do II kwartału 2019 r., największy wzrost cen nastąpił w Gdańsku. Przez trzy miesiące ceny urosły tam o 4,2%. Duży skok cenowy nastąpił także we Wrocławiu – o 2,5%. Na przestrzeni III i II kwartału oraz całego 2018 r. najbardziej stabilny cenowo jest Poznań.

Kraków jest miastem posiadającym najbardziej zróżnicowany wachlarz cen nowych mieszkań. Najmniej jest mieszkań od 4 000 zł do 5 000 zł za m kw. Jeśli chodzi o zakresy cenowe lokali od 5 000 do 9 000 zł za m kw., kupujący mają dość podobny wybór. W Warszawie mieszkania do 5 000 zł za m kw. wręcz nie występują, za to największy jest wybór mieszkań powyżej 10 000 zł za m kw.

Najmniej zróżnicowana, a zarazem posiadająca największy wybór najtańszych mieszkań, jest bezapelacyjnie Łódź, gdzie ponad 60% stanowią mieszkania od 5 000 zł do 6 000 zł za m kw. Mieszkańcy Łodzi znajdą najwięcej mieszkań w cenie od 6 000 zł do 7 000 zł za m kw., natomiast w Krakowie i Wrocławiu najwięcej mieszkań jest w cenie od 7 000 zł do 8 000 zł za m kw.

Porównując dane dotyczące udziału mieszkań w poszczególnych grupach cenowych z II i III kwartału 2019 r., najciekawsza jest sytuacja w Gdańsku, gdzie udział nowych mieszkań w przedziale 5 000 zł – 6 000 zł za m kw. zmalał o 12,3 proc., a mieszkań od 7 000 zł do 8 000 zł za m kw. - wzrósł o 7,2%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowe mieszkania najszybciej drożeją w Gdańsku

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mark
Średnie ceny mało mówią. I tak trzeba się przejść po deweloperach aby znaleźć coś dla siebie. Mi się udało w stolicy na Wawrze dostać dobrą ofertę od wwwconstruction. Mieszkanie całkiem spore, bo ma jeszcze poddasze. A cena za metr o wile niższa niż w centrum. Fajnie się mieszka na osiedlu z niską zabudową. Ogromne blokowiska nie są dla mnie
odpowiedź