SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Miłada Jędrysik redaktor naczelną magazynu „Przekrój". Tomasz Niewiadomski zakłada fundację „Przekrój”

Wraz z końcem listopada za wydanie magazynu „Przekrój” będzie odpowiadała Fundacja „Przekrój”. Jej fundatorem będzie Tomasz Niewiadomski, dotychczasowy prezes spółki. Na stanowisku naczelnego pisma zastąpi go Miłada Jędrysik.

Tomasz Niewiadomski Article

„Przekrój” ukazuje się ponownie na rynku od dwóch lat. Tomasz Niewiadomski prawa do wydawania i archiwum „Przekroju” przejął od Gremi Media w październiku 2013 roku, krótko po tym jak tygodnik przestał się ukazywać.

Fundacja „Przekrój” oficjalnie od końca listopada

Oficjalne przekształcenie spółki Przekrój w Fundację „Przekrój” będzie miało miejsce w piątek, 30 listopada. Do fundacji zostanie przeniesione przedsiębiorstwo Przekrój Sp. z o.o., a znak towarowy, który do tej pory był własnością Tomka Niewiadomskiego, wejdzie do majątku fundacji.

Niewiadomski - do tej pory właściciel spółki i redaktor naczelny kwartalnika - obejmie funkcję fundatora i przewodniczącego Rady Fundacji. W skład zarządu wejdą: Monika Sękowska jako prezes i dyrektor marketingu, Marta Wardin jako członek zarządu i dyrektor zarządzająca oraz Joanna Domańska jako członkini zarządu oraz dyrektorka kreatywna.

- Inspiracją do przyszłych działań Fundacji są dotychczasowe pomysły realizowane przez zespół kwartalnika, które wykraczają poza działania wydawniczo-prasowe, np. utworzenie pełnego cyfrowego archiwum „Przekroju”, obejmującego numery z lat 1945–2000 i nieodpłatne udostępnienie go na stronie przekroj.pl, gdzie znajdują się też legendarne krzyżówki, animowane komiksy Zbigniewa Lengrena o profesorze Filutku, archiwum prac Marka Raczkowskiego oraz wybrane artykuły z kwartalnika w wersji audio – przekazała nam redakcja „Przekroju”.

Fundacja wśród działań, które zrealizuje w najbliższej przyszłości zaplanowała m.in. uruchomienie anglojęzycznej strony internetowej przekroj.pl z myślą o czytelnikach zagranicznych. Ma zająć się także współtworzeniem wydarzeń kulturalnych, m.in. Festiwalu Czasu Wolnego „Laba”, wydarzenia „Przekrój prosi do tańca”, turniejów rozwiązywania krzyżówek, czy takich wydarzeń jak organizowanie manifestów na rzecz ochrony oceanów (pierwsza taka akcja miała miejsce w grudniu 2017 roku, kiedy na plaży nad Wisłą w Warszawie pojawił się sztuczny wieloryb).

Celem fundacji ma być także wspieranie rozwoju kulturalnego, artystycznego, edukacyjnego i naukowego w społeczeństwie.

Tomasz Niewiadomski - dotychczasowy redaktor naczelny „Przekroju” - tłumaczy, że wiele działań magazynu oraz wydarzenia organizowane przez firmę nie mają w większości charakteru komercyjnego, dlatego redakcja postanowiła przekształcić się w fundację.

- Będziemy ją rozwijać, pielęgnując tym samym tradycję dawnego tygodnika. Pragniemy uczestniczyć w tworzeniu świata, w którym chcielibyśmy żyć, wiedząc o tym, że wszyscy mamy siłę, aby móc go zmieniać - dodaje.

Miłada Jędrysik redaktor naczelną

Wraz z zimowym numerem, który na rynku ukaże się 7 grudnia br., funkcję redaktor naczelnej kwartalnika oraz strony przekroj.pl obejmie Miłada Jędrysik. Jest związana z pismem od września 2016 r., wcześniej pracowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”. Jej zastępcą będzie Katarzyna Sroczyńska i Ewa Pawlik.

Najnowszy numer kwartalnika symbolicznie zainauguruje powstanie Fundacji „Przekrój”. Na okładce znalazł się archiwalny rysunek Zbigniewa Lengrena, który w lutym 2019 r. obchodziłby 100. urodziny. W wydaniu znalazło się także niedawno odkryte i niepublikowane nigdy wcześniej opowiadanie Stanisława Lema.

„Przekrój” zaczął się ukazywać w 1945 roku, jego redakcja przez wiele lat mieściła się w Krakowie. Założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym pisma był Marian Eile, kierował redakcją przez 24 lata.

Dołącz do dyskusji: Miłada Jędrysik redaktor naczelną magazynu „Przekrój". Tomasz Niewiadomski zakłada fundację „Przekrój”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Czytelnik
Przekrój mi zaimponował - w dobie spadków czytelnictwa, braku pomysłu na media drukowane, pokazał, że można mieć ambitny pomysł i go skutecznie zrealizować. Tylko obawiam się, że efekt nowości i relaunchu został już skonsumowany i teraz trzeba walczyć o utrzymanie czytelnika płacącego za dostęp. Trzymam szczerze kciuki.
30 9
odpowiedź
User
Lead
Pani Milada wygląda bardzo przystojnie na tym zdjęciu!
28 9
odpowiedź
User
ona
i tak była de facto naczelną od dłuższego czasu
11 9
odpowiedź