SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elżbieta Jaworowicz, Kalina Cyz i Miłosz Kłeczek z nominacjami do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Obraz"

Elżbieta Jaworowicz, Kalina Cyz oraz Miłosz Kłeczek otrzymali w poniedziałek nominacje do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Obraz". "Ideą nagrody jest to, żeby promować kulturę, która łączy, a nie dzieli" - mówił przewodniczący kapituły, prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski.

Miłosz Kłeczek, fot. TVP InfoArticle

Listę nominowanych ogłoszono w poniedziałek podczas konferencji, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Jak przypomniał przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Nagrody Mediów Publicznych wznowiono w 2019 r. po 11 latach przerwy. Dotychczas były przyznawane przez kapituły - powoływane przez Telewizję Polską, Polskie Radio i Polską Agencję Prasową - w trzech kategoriach: "Obraz", "Muzyka" i "Słowo".

"Cieszę się, że inaugurujemy kolejną edycję Nagród Mediów Publicznych. Jest pewna modyfikacja, wzbogacenie tych nagród o kolejną nagrodę przyznawaną przez 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Do tych nagród, jak państwo wiecie, typują kapituły poszczególne. Wprawdzie dzisiaj prezesi będą przedstawiać nominowanych i kapituły, ale wszystko jest w rękach niezależnych kapituł. Każda kapituła ma pewien obszar tematyczny, w którym się porusza i tam znajduje swoich kandydatów, ludzi, którzy zdaniem kapituły najbardziej przyczynili się do realizacji statutowych zadań mediów publicznych" - mówił Czabański.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych poinformował, że oprócz nagród przyznawanych przez poszczególne kapituły wręczone zostaną nagrody prezesów mediów publicznych. "Te nagrody specjalne są pewnym ukłonem w stronę spółek bezpośrednio, które nagradzają ludzi tych spółek bardzo potrzebnych, wykonujących dobrą pracę, pomagających w realizacji misji" - wyjaśnił.

W kapitule nagrody Kurski, Łopiński, Babiarz, Bujak i Olechowski

Nominowanych w kategorii "Obraz" zaprezentował przewodniczący kapituły, prezes Zarządu TVP S.A. Jacek Kurski, który zaznaczył, że ideą nagrody "jest to, żeby promować kulturę, która łączy, a nie dzieli". "Naszym celem w ramach kapituły jest wyrażenie poparcia dla tych polskich twórców, którzy swoją działalnością służą wzmocnieniu i promowaniu wspólnoty narodowej i spójności społecznej. Przez ostatnich 30 lat niestety mieliśmy w Polsce do czynienia z dominacją komercyjnego podejścia do kultury. Premiowano skandal, wyszydzanie tych, którzy nie mogą się bronić, drwinę ze wzniosłych ideałów. Powstała swoista antykultura" - ocenił.

Do Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii "Obraz" nominowano dziennikarkę i reżyserkę filmów dokumentalnych, autorkę "Sprawy dla reportera" Elżbietę Jaworowicz za "inspirowanie działań umożliwiających ludziom skuteczną walkę o swoje prawa i racje oraz za budowanie więzi z widzem".

W gronie nominowanych znalazła się też Kalina Cyz. Kapituła wyróżniła ją za "stworzenie unikatowej jakości przekazu XVIII Konkursu Chopinowskiego na antenach TVP 1, TVP Kultura i TVP Kultura 2, którego nowoczesne techniki realizacyjne współgrały z poszanowaniem muzyki i krytyczną refleksją oraz popularyzacją najważniejszego wydarzenia muzycznego".

Szansę na nagrodę otrzymał również Miłosz Kłeczek, nominowany za program "Kasta", za "stawanie w obronie pokrzywdzonych".

W kapitule nagrody w kategorii "Obraz" - oprócz Kurskiego - zasiedli: przewodniczący Rady Nadzorczej TVP S.A. Maciej Łopiński, dziennikarz i komentator sportowy Przemysław Babiarz, artysta fotografik Adam Bujak oraz redaktor naczelny Telewizyjnej Agencji Informacyjnej TVP Jarosław Olechowski.

Dołącz do dyskusji: Elżbieta Jaworowicz, Kalina Cyz i Miłosz Kłeczek z nominacjami do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Obraz"

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jurek
Nie wiem za co cyrk i śmiech
odpowiedź
User
slayer
Kłeczek hieną roku? jestem za
odpowiedź
User
ave
Boże święty... Kłeczek, który łączy a nie dzieli...
odpowiedź