SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Min. Środowiska wydało 58 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego, planuje kolejne

Ministerstwo Środowiska wydało dotychczas 58 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce i spodziewa się, że takie pozwolenia zostaną wydane kolejnym kilku inwestorom, poinformował wiceminister Henryk Jezierski.

Min. Środowiska wydało 58 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego, planuje kolejne

"Podpisałem 58 koncesji na poszukiwanie tego gazu. Właśnie w przyszłym tygodniu jeden z pierwszych otworów, specjalnie wykonywanych po to, by potwierdzić, czy ten gaz mamy w Polsce, będzie wykonywany na Pomorzu, mniej więcej koło Gdańska" - powiedział Jezierski w środowym wywiadzie dla radia PiN.

Oczekuje on, że w tym roku wykonanych zostanie jeszcze kilka odwiertów (ale do stwierdzenia obecności gazu może ich być potrzeba nawet kilkaset), w Polsce Północnej, rejonie Lubelszczyzny i w Polsce Centralnej. "Generalnie obszar koncesji w poszukiwaniu gazu łupkowego obejmuje 12% naszego kraju" - podkreślił.

"Zainteresowanie jest, toczą się procedury, żeby udzielić kolejnych koncesji. Rzeczywiście, jest dość duże zainteresowanie. […] Jeszcze kilka może być wydanych" - powiedział wiceminister.

Na pytanie, czy wśród aplikujących jest rosyjski koncern Gazprom, Jezierski odpowiedział: "Nie ma takiego wniosku złożonego w Ministerstwie Środowiska".

We wtorek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że Gazprom właśnie podjął decyzję o zakupie jednej z firm, która dysponuje technologią wydobycia gazu łupkowego.

Jezierski powtórzył w środę, że to czy gaz łupkowy faktycznie jest obecny w Polsce, będzie wiadomo za 4-5 lat, natomiast jego ewentualna eksploatacja może rozpocząć się za 10-15 lat.

"Jeżeliby potwierdziły się prognozy, dokonane nie przez geologów, a przez ekonomistów, którzy porównali geologiczne warunki amerykańskie do warunków polskich, to rzeczywiście moglibyśmy mówić o bardzo dużych ilościach gazu, ale dla nas geologów jest najważniejsze potwierdzenie, czy ten gaz tam jest" - powiedział wiceminister.

PGNiG i Lane Energy Poland, a także Conoco Philips, zaplanowały pierwsze odwierty w Polsce już na maj. Według różnych szacunków, Polska może mieć największe złoża tego surowca w krajach UE, sięgające 1,6-3,0 biliona m. sześc. (w porównaniu do 14 mld m. sześc. rocznego zużycia).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Min. Środowiska wydało 58 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego, planuje kolejne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl