SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

O ile urośnie polska gospodarka? Minister finansów zapowiada przyspieszenie

W przyszłym roku polska gospodarka przyspieszy do 3,5 proc., może nawet 4 proc. - powiedział w piątek w Radiu Zet minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

"Mnie jako ministra finansów interesuje długoterminowy wzrost gospodarczy Polski. Cieszę się, że instytucje międzynarodowe podnoszą w tej chwili prognozy wzrostu gospodarczego dla naszego kraju" - powiedział szef resortu finansów.

Zaznaczył, że jak najbardziej realna jest ostatnia prognoza Banku Światowego, który przewiduje, że PKB Polski w 2024 r. wzrośnie o 3 proc. w 2024 r., wobec 2,6 proc. prognozowanych wcześniej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Wzrost PKB Polski: prognoza ministra finansów

"To jest taki poziom (3 proc. - PAP), jaki mamy zapowiedziany w naszej ustawie budżetowej. Ja uważam, że w przyszłym roku polska gospodarka przyspieszy pewnie do poziomu około 3,5 proc., może nawet 4 proc. Już pojawiają się pierwsze prognozy wzrostu PKB Polski w przyszłym roku na poziomie 4 proc." - powiedział Domański.

Dodał, że dla niego, ministra odpowiedzialnego nie tylko za budżet i dochody budżetowe w danym kwartale czy roku, bardzo istotne jest to, aby rosły w Polsce inwestycje. "Tych inwestycji wciąż mamy w Polsce za mało, musimy tworzyć warunki do tego, aby polscy przedsiębiorcy inwestowali więcej, bo to będzie budowało długoterminowy wzrost gospodarczy" - powiedział Domański.

CZYTAJ TEŻ: Raport: kraje Europy Środkowo-Wschodniej mogą zbudować europejską Dolinę Krzemową

Zaznaczył, że myśli, iż inflacja na koniec roku wyniesie 4-5 proc. "W drugiej połowie roku lekko wzrośnie" - powiedział.

Minister finansów o inflacji i VAT na żywność

Pytany, czy inflacja pójdzie w górę w najbliższym czasie, Domański odpowiedział, że "nieznacznie". Jego zdaniem "nie ma ryzyka", że powtórzy się sytuacja, z jaką mieliśmy do czynienia w latach poprzednich, związana z "potężną drożyzną". 

"Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację" - powiedział.

 

Przygotowując tegoroczny budżet resort finansów założył, że wzrost PKB w tym roku wyniesie 3 proc., a inflacja średnioroczna 6,6 proc., inwestycje wzrosną natomiast o 4,4 proc., co ma wynikać m.in. z realizacji projektów z Krajowego Planu Odbudowy.

Zgodnie z ostatnim szacunkiem flash podanym przez GUS inflacja CPI w marcu br. wyniosła rdr 1,9 proc., wobec 2,8 proc. rdr w lutym br.

Dołącz do dyskusji: O ile urośnie polska gospodarka? Minister finansów zapowiada przyspieszenie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl