SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Smartfony w Polsce z uniwersalnym gniazdem. Gawkowski zapowiada zmiany

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w trakcie otwarcia Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej ujawnił szczegóły prawa komunikacji elektronicznej. Jak wynika z jego zapowiedzi, nowe przepisy odmienią nasz rynek.

Krzysztof Gawkowski (fot. materiały prasowe)Krzysztof Gawkowski (fot. materiały prasowe)

Przecięciem kabla przez wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego oraz prezesa Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej Bogdana Łagę rozpoczęła się w Sopocie w poniedziałek Ogólnopolska Konferencja Operatorów Komunikacji Elektronicznej.

Wicepremier Gawkowski powiedział, że zarówno rządzący, jak i operatorzy mają wspólny cel, którym jest dobrze zorganizowany rynek komunikacji, dobrze zarządzane obszary telekomunikacji, cyfryzacji, digitalizacji, łączności oraz odpowiedzialności za media i cyberbezpieczeństwo.

Podkreślił, że jesteśmy w miejscu i czasie, w którym zmienia się rzeczywistość telekomunikacyjną w Polsce z uwagi na zmiany w prawie i regulacjach w telekomunikacji, bo dotyczy każdego obywatela, biznesu i administracji.

Czytaj też: "Polska w stanie zimnej cyberwojny" z Rosją. Znany polityk zabrał głos

Gawkowski zapowiada prawo komunikacji elektronicznej w Sejmie

"Prawo komunikacji elektronicznej odmieni nasz rynek, ale będzie jedynie początkiem drogi w zmianach tego rynku" – powiedział Gawkowski. Dodał, że ustawa Prawo Komunikacji Elektronicznej jest już po przejściu przez pewien zakres legislacyjny w rządzie; po konsultacjach i zamknięciu go na radzie ministrów, wróci do Sejmu. Podkreślił, że to największe przepisy, które będą realizowane w tej kadencji parlamentu.

"To zmiany systemowe, ale i kierunki, które będą się później uzupełniały kolejnymi aktami towarzyszącymi, które będą zmieniały rynek" - stwierdził Gawkowski.

Wicepremier dodał, że ma nadzieję, że przepisy pokażą, iż administracja państwa szanuje wszystkich, którzy są na tym rynku i zachęcił firmy oraz organizacje do konsultacji.

Gawkowski zapowiedział też, że krajowy system cyberbezpieczeństwa będzie w Polsce zmodyfikowany i są już przedstawione pierwsze założenia. Wicepremier stwierdził, że rząd oraz ministerstwo cyfryzacji będą robić wszystko, żeby krajowy system cyberbezpieczeństwa został jak najszybciej stworzony, wskazując na wojnę na Ukrainie oraz zagrożenie ze strony Rosji.

Podczas konferencji w Sopocie eksperci będą m.in. omawiać zmiany w prawie i regulacjach w telekomunikacji, inwestycje w telekomunikacji - realna opłacalność inwestycji szerokopasmowych oraz nową ustawę o krajowym systemie cyberbezpiczeństwa i jej konsekwencje. Spotkanie operatorów potrwa do wtorku. Szczegółowy plan konferencji można zobaczyć na stronie.

Projekt ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej, którą w maju przyjął rząd, zakłada m.in. zapewnienie dostępu do niezależnego narzędzia, które porównuje usługi komunikacji elektronicznej oraz tego, że umowy zawierane przez firmy z konsumentem będą bardziej czytelne i przejrzyste, szczególnie dzięki dołączeniu do nich zwięzłego podsumowania warunków umowy.

Ponadto konsumenci korzystający z usług przedpłaconych (tzw. pre-paid) będą mogli dostać zwrot pozostałych na koncie środków z doładowań w przypadku wygaśnięcia ważności konta.

Sprzęt elektroniczny typu smartfon, tablet, słuchawki, zestawy słuchawkowe, czytniki czy laptopy będą miały jednolite, uniwersalne gniazdo - USB C.

Uruchomiona zostanie w Polsce usługa Advance Mobile Location (AML) - rozwiązanie ma pomóc skrócić czas reakcji służb o ok. pół minuty i umożliwi dotarcie do osób wzywających pomocy, które nie są w stanie określić swojego położenia.

Dołącz do dyskusji: Smartfony w Polsce z uniwersalnym gniazdem. Gawkowski zapowiada zmiany

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ale zapłon
przecież te przepisy są już od dawna wprowadzone przez UE
odpowiedź
User
ale zapłon
przecież te przepisy są już od dawna wprowadzone przez UE
odpowiedź