SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Minister kultury: artyści niepokorni jak Wolski, Pietrzak i Makowski powinni wrócić do mediów publicznych

Prof. Piotr Gliński, nowy minister kultury i dziedzictwa narodowego, stwierdził, że niepokorni artyści byli przez ostatnie lata eliminowani z mediów i instytucji publicznych, natomiast teraz powinni do nich wrócić. Jako przykłady wymienił satyryków i felietonistów Marcina Wolskiego, Jana Pietrzaka i Ryszarda Makowskiego.

Prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego Article

W piątek w porannym programie radiowej Trójki prof. Gliński został zapytany, co miał na myśli, mówiąc kilka dni temu w wywiadzie dla PAP, że jako minister kultury i dziedzictwa narodowego będzie chciał „umożliwić funkcjonowanie tym artystom, środowiskom i instytucjom, które dotąd miały bardzo utrudniony albo nie miały żadnego dostępu do środków publicznych”.

- Nie oszukujmy się, przez osiem lat bardzo wielu artystów było z powodów politycznych eliminowanych także z anten publicznych. Tacy bardzo znani artyści jak Marcin Wolski nie funkcjonowali w telewizji publicznej i innych mediach publicznych przez wiele lat - wyjaśnił prof. Piotr Gliński. - Mówię o nim jako pewnym symbolu, takich artystów jest dużo więcej. W telewizji publicznej przez wiele lat jego, Jana Pietrzaka czy Ryszarda Makowskiego nie było - wyliczył nowy minister.

Prowadząca wywiad Beata Michniewicz zwróciła uwagę, że akurat Marcin Wolski cały czas pracuje właśnie w Trójce, gdzie ma swoją audycję muzyczną „Nasz ulubiony ciąg dalszy”. Zresztą Wolski z Polskim Radiem jest związany od ponad 40 lat, współtworzył m.in. audycje satyryczne „60 minut na godzinę” i „ZSYP”, a od lipca 2006 r. do kwietnia 2007 r. był dyrektorem Jedynki. Od ponad dwóch lat jest felietonistą tygodnika „W Sieci” (tak samo jak Jan Pietrzak i Ryszard Makowski), pisze też dla „Do Rzeczy”, na początku br. został szefem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Prof. Piotr Gliński zaznaczył, że blokowanie dostępu do instytucji i środków publicznych twórcom niewygodnym dla poprzedniego rządu odbywało się także na poziomie lokalnym. - W poszczególnych miastach, w lokalnych społecznościach ci niepokorni byli eliminowani w sposób bardzo kategoryczny, ci ludzie nie mieli z czego żyć. Pamiętamy o tym i będziemy to naprawiali - zapowiedział.

W ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego prof. Gliński na wiceministrów i sekretarzy stanu mianował Krzysztofa Czabańskiego i Jarosława Sellina. Pierwszy z nich (w przeszłości m.in. prezes Polskiego Radia) będzie odpowiadał za reformę mediów publicznych. Z kolei Jacek Kurski będzie przez pewien czas jako wiceminister ma zająć się analizą struktury tego resortu.

Nowy minister kultury i dziedzictwa narodowego powtórzył główne założenia rządowej reform mediów publicznych: zmianę statusu nadawców w  narodowe instytucje kultury oraz zapewnienie ich finansowanie z powszechnie pobieranego abonamentu.

- To powinno zapewnić wreszcie, że misja będzie w pełni realizowana, bo nie wszędzie w mediach publicznych jest moim zdaniem realizowana w tej chwili. Chcielibyśmy, żeby dla mediów było dostępnych około półtora miliarda złotych, z tym że nie rezygnujemy do końca z reklam - opisał prof. Gliński.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Minister kultury: artyści niepokorni jak Wolski, Pietrzak i Makowski powinni wrócić do mediów publicznych

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
plusk
Pietrzak, Wolski, Makowski? To banda postarzałych pisowskich kabareciarzy-propagandystów. W warstwie estradowej oni się skończyli dawno temu.
83 47
odpowiedź
User
tanie brednie waadzy
niepokorni… komercyjnie
86 17
odpowiedź
User
Filuś
Niepokorni? To tak teraz dzisiaj się nazywa podstarzałych, już zupełnie nieśmiesznych i służalczych jednej partii kabareciarzy?
62 35
odpowiedź
User
Marco
Pietrzak, Wolski, Makowski? To banda postarzałych pisowskich kabareciarzy-propagandystów. W warstwie estradowej oni się skończyli dawno temu.

Wkrótce w TVP skończy się dyktatura PO.
Nowy minister kultury zapowiada zmiany w mediach. Wicepremier prof. Gliński: "Podstawowym problemem TVP jest upolitycznienie - media publiczne pełniły rolę sztabu wyborczego establishmentu"
Moim zdaniem w TVP powinni pracować dziennikarze powiązani ze wszystkimi partiami politycznymi bo musi być pluralizm, jednak większość dziennikarzy powinna być kojarzona z PIS-em i Zjednoczoną Prawicą ponieważ tak zdecydowali Polacy w wyborach parlamentarnych.
W TVP nie powinno być dziennikarzy propagandystów i manipulatorów.
28 60
odpowiedź
User
Fabian
Wyborcy PO nie potraficie szanować ludzi o innych poglądach. Jesteście tacy kulturalni jak was idol Niesiołowski. Ile u was jadu i ile nienawiści. Zachowujecie się jak gimbaza. Wstyd mi za was !!!
33 84
odpowiedź