SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Minister kultury dotuje „Wpis”, „Kurier Wnet” i „Wyklętych”, bez grantów na „Pismo”, „Znak” i „Przekrój”

W programie „Czasopisma” dotacje ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego otrzymali m.in. wydawcy „Kronosa”, „Wyklętych”, „Wpis” i „Kuriera Wnet”, nie przyznano ich natomiast m.in. na „Pismo”, „Znak”, „Przekrój” i „Pixel”.

Prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego / fot. akpaArticle

Blisko 3,6 mln zł na dofinansowanie 45 projektów w programie "Czasopisma" przyznał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podało, że "celem programu jest wspieranie najbardziej znaczących ogólnopolskich czasopism kulturalnych, zarówno tych o wieloletnim dorobku i ugruntowanej pozycji, jak i tych, które uzyskały status opiniotwórczych w ostatnich latach".

Największe granty na 2022 rok otrzymały:
- Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego - 135 tys. zł na wydanie czterech numerów kwartalnika „Kronos. Metafizyka Kultura Religia” i elektroniczną wersję pisma,
- Oficyna wydawnicza „Mówią wieki” - 105 tys. zł na magazyn „Mówią wieki”,
- Biały Kruk - 105 tys. zł na wydawanie miesięcznika kulturalnego „Wpis - Wiara, Patriotyzm i Sztuka” w 2022 roku,
- Instytut im. Jerzego Grotowskiego - 104,5 tys. zł na wydanie sześciu numerów w czasopisma teatralnego „Didaskalia” oraz jednego numeru anglojęzycznego, - Wnet - 104,3 tys. zł na wydawanie „Kuriera Wnet” w 2022 roku,
- Fundacja Kwartalnika „Wyklęci” - 101,5 tys. zł na wydawanie czasopisma „Wyklęci” w 2022 roku.

Z kolei Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, kierowane od lat przez Krzysztofa Skowrońskiego, szefa Radia Wnet i „Kuriera Wnet”, uzyskało po 75 tys. zł rocznie na najbliższe trzy lata na bezpłatne czasopismo „Forum Dziennikarzy”.

Trzyletnie granty uzyskały też m.in.:
- For Jazz - po 95 tys. zł rocznie na czasopismo „Jazz Forum”,
- Muzeum Niepodległości w Warszawie - po 85 tys. zł rocznie na dwanaście numerów czasopisma „Niepodległość i Pamięć”,
- Towarzystwo Więź - po 80 tys. zł rocznie na kwartalnik „Więź”,
- Fundacja Hereditas - po 75 tys. zł rocznie na czasopismo „Spotkania z Zabytkami”.

Grantów nie otrzymali natomiast m.in. wydawcy czasopism „Pismo”, „Znak”, „Przekrój”,  „Kultura Liberalna”, „W drodze”, „Pixel”, Klub Inteligencji Katolickiej (na magazyn „Kontakt”), dwie organizacje zrzeszające Romów w Polsce oraz Fundacja Instytut Wolności (na czasopismo „Polska w Praktyce”.

139 projektów z grantami na promocję czytelnictwa

W ramach programu „Promocja Czytelnictwa” minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał 4,73 mln zł na dofinansowanie 139 projektów.

Resort zaznaczył, że „celem programu jest wspieranie wartościowych form promowania czytelnictwa, zarówno poprzez dofinansowywanie innowacyjnych szeroko zakrojonych programów promujących powszechne praktyki czytelnicze, jak i poprzez wsparcie dla przedsięwzięć promujących najbardziej znaczące zjawiska literatury współczesnej”.

Największe dotacje otrzymały:
- Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom - 250 tys. zł w br. na kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”,
- Stowarzyszenie Wydawców Katolickich Ogólnopolskie - 225 tys. zł w br. na Targi Wydawców Katolickich (Święto Dobrej Książki),
- Fundacja Dziedzictwo Europy - 150 tys. zł w br. na Filmowy Kanon Literatury,
- Fundacja Czas Dzieci - 130 tys. zł rocznie przez trzy lata na Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki,
- Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej - 190 tys. zł w br. na Noc Bibliotek,
- Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego - 150 tys. zł w br. na program telewizyjny "Kronos"
- Fundacja Sztuki Kreatywna - 140 tys. zł w br. na Przestrzeń Festiwal Stolica Języka Polskiego,
- Stowarzyszenie Wydawców Katolickich - 103,5 tys. zł w br. na „25 lat minęło!!! - Nagroda SWK Feniks i Mały Feniks”, - Iwona Haberny Agencja Promocyjna OKO - 100 tys. zł w br. na Rabka Festival,
- Fundacja Burza Mózgów - 92 tys. zł rocznie przez dwa lata na kampanię „Biblioteka Przedszkolaka”,

Mniejsze granty dostały m.in. Klub Jagielloński (25 tys. zł na „Literaturę nieoczywistą”), Fundacja Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema (50 tys. zł na Festiwal Przyszłości: Bomba Megabitowa), Zakład Narodowy im. Ossolińskich (28,6 tys. zł na VI Festiwal Tradycji Literackich: Z żywymi naprzód iść - Konopnicka /Asnyk / Gajcy), Fundacja Łopacińskich Świat (67,5 tys. zł na „Dopokąd Idę...”), a także wiele bibliotek.

MKiDN poinformowało, że w przypadku, jeśli złożony wniosek nie otrzymał dofinansowania, ale w toku oceny uzyskał co najmniej 50 pkt, wnioskodawcom przysługuje możliwość odwołania. Odwołania należy składać do 26 lutego za pośrednictwem systemu EBOI.

 

Dołącz do dyskusji: Minister kultury dotuje „Wpis”, „Kurier Wnet” i „Wyklętych”, bez grantów na „Pismo”, „Znak” i „Przekrój”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolo
Przekrój? A po co trupa dotować? Dobre kiedyś pismo, a teraz szkoda słów. Od lat się zresztą staczało. Pretensjonalne zadęcie,bo to panie wyssa kultura jest.
odpowiedź
User
ss
Skoro są tak dobre, to na pewno sobie poradzą ;)
odpowiedź
User
Jasne
I bardzo dobrze nowe tytuły potrzebują pomocy a nie stare bibuły
odpowiedź