SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Minister Sienkiewicz o nowej ustawie medialnej, powołaniu nadzwyczajnej komisji i odmownych orzeczeniach KRS

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział powołanie nadzwyczajnej komisji sejmowej ds. ładu medialnego. Skomentował także odmowne decyzje KRS ws. TVP i Polskiego Radia. 

Bartłomiej Sienkiewicz, fot. X/Twitter/printscreenBartłomiej Sienkiewicz, fot. X/Twitter/printscreen

Na czwartkowej konferencji prasowej minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz był pytany, co dalej z kwestią mediów publicznych. Pod koniec ubiegłego roku doszło do zmian władz TVP, Polskiego Radia i PAP.

Minister Sienkiewicz o przyszłości mediów publicznych

- Jesteśmy w sytuacji przejściowej. Poprzedni system upadł pod ciężarem własnej podłości. Okres między rządami poprzedniej władzy a powstaniem nowego ładu medialnego w Polsce to moment przejściowy. Ludzie, którzy zarządzali TVP z Nowogrodzkiej nie wrócą już do tej Telewizji. Czekamy na rozstrzygnięcia, a odpowiednim miejscem do budowy nowego ładu medialnego jest parlament. Najlepszym rozwiązaniem będzie powołanie nadzwyczajnej komisji sejmowej do spraw ładu medialnego, chcę by zaczęła pracę jak najszybciej. Wiemy, że dopóki pan prezydent Andrzej Duda sprawuje swój urząd finał tych prac może spotkać się z jego wetem. Jednak rozpoczęcie tych prac jest absolutnie niezbędne - powiedział minister Sienkiewicz.

Czytaj także: Beata Mes znów w TVP3 Poznań. Pokieruje informacjami

I dodał: „Z kolei w tym okresie przejściowym TVP i inne spółki medialne są w procesie likwidacji. To jest zgodne z KSH, a w inny sposób zabezpiecza interesy publiczne. Proces prawny jest bardziej skomplikowany, akurat wszystkie spółki regionalne zostały wpisane do KRS, w Warszawie jest inaczej, ale nie chcę wchodzić w szczegóły. Zapewniam, że mam plan B, C, D i aż do Ź. Tak długo jak sprawa ładu medialnego nie zostanie rozstrzygnięta uważam, że moim obowiązkiem jest utrzymywanie status quo.

Czy ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego przedstawi własny projekt nowej ustawy medialnej? - Ministerstwo kultury nie powinno przedstawiać własnego projektu ustawy medialnej. Media są we właśności zarządzania ministra kultury, ale w sensie nieprawnym a generalnym są „publiczne”. Nie jestem od tego, by mówić, jak mają wyglądać media publiczne. Mogę być uczestnikiem tego procesu, ale wierzę w mądrość polskiego Sejmu - tłumaczył minister Sienkiewicz.

- Założenia dot. dużej ustawy medialnej są gotowe; 2024 rok – to ten czas, kiedy wejdzie ona w życie, pojawi się w pierwszej połowie tego roku - powiedział na początku roku w Radiu ZET szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Bogdan Zdrojewski (KO). 

Minister o orzeczeniach KRS-u

Ostatnio informowaliśmy, że Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy oddalił skargę dotyczącą orzeczenia referendarza sądowego z odmową wpisu do KRS członków rady nadzorczej i prezesa TVP, powołanych przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza. Decyzja zostanie zaskarżona. 

CZYTAJ TEŻ: Paulina Stolarek-Marat nową dyrektorką PR1, Jacek Czarnecki jej zastępcą

Minister Sienkiewicz pytany o decyzje KRS stwierdził: „W sensie faktycznym to nic nie oznacza. To orzeczenie deklaratywne. Jedyna rzecz, jaka zmienia stan prawny to ostateczne orzeczenie sądu - w tym wypadku pewnie Sądu Apelacyjnego. Dopiero orzeczenie nakazujące mi cofnąć uchwałę walnego zgromadzenia jest dla mnie obowiązującym prawem zgodnie z Konstytucją, Kodeksem Cywilnym i Kodeksem Spółek Handlowych.”

Jak informowaliśmy, Sąd Rejonowy Lublin-Wschód z siedzibą w Świdniku postanowił w środę umieścić w Krajowym Rejestrze Sądowym zapis o likwidacji spółki Radio Lublin - to ostatnia regionalna rozgłośnia Polskiego Radia, której likwidację wpisano do KRS. Decyzję o rozpoczęciu procesu likwidacji tych spółek podjął pod koniec grudnia minister Bartłomiej Sienkiewicz. 

Dołącz do dyskusji: Minister Sienkiewicz o nowej ustawie medialnej, powołaniu nadzwyczajnej komisji i odmownych orzeczeniach KRS

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
a
Ustawa koniecznie. I ani kroku w tył. Zrobić porządek z tałatajstwem.
odpowiedź
User
Fiodor
Bardzo dobrze. Jeszcze zrobić porządek z RMN i skrajnie upartyjnioną KRRiTV. KIM jest źródłem korupcji i samowolki. Rozliczyć co rozkradli.
odpowiedź
User
VV
Przecież K. Czaba ński jest współwłaścicielem RMN i specjalnie sabotuje media. Do tego byle i obecne żony w spółkach skarbu, zarządach, instytutach. Nie da się rozgonić w końcu siatki ma fi jnej?
odpowiedź