SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ministerstwo Cyfryzacji i GPW będą wspólnie rozwijać rozwiązania wykorzystujące blockchain

Ministerstwo Cyfryzacji oraz Giełda Papierów Wartościowych zawarły porozumienie w sprawie współpracy w obszarze zastosowań technologii blockchain w przestrzeni publicznej. Celem porozumienia jest zwiększenie wykorzystania rozwiązań opartych o blockchain na rynkach kapitałowych, a następnie wdrożenie analogicznych platform w gospodarce i administracji.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski, fot. Ministerstwo CyfryzacjiArticle

Umowę pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji (MC) a Giełdą Papierów Wartościowych (GPW) podpisano w środę.

W komunikacie poinformowano, że współpraca obu partnerów może stanowić podstawę wypracowania propozycji wymagań dla projektów realizowanych z użyciem technologii blockchain oraz otwartych danych publicznych, co wpisuje się w megatrendy technologiczne (w tym np. sztuczną inteligencję czy internet rzeczy).

- Poprzez podpisane dzisiaj porozumienie GPW deklaruje istotne wsparcie w procesie cyfryzacji państwa - podkreśla Marek Dietl, prezes zarządu GPW. - Do tej pory zaledwie 5 proc. spośród najważniejszych giełd na świecie zastosowało blockchain, zaś 70 proc. pracuje nad wdrożeniem tej technologii. Skupiając się na jej implementacji, mamy szansę znaleźć się w światowej awangardzie. Na rynku kapitałowym blockchain może stać się istotnym elementem funkcjonowania rynku obligacji i pożyczek, nowego rynku prywatnego, systemów post trade, e-votingu czy rozliczania transakcji online.

Zgodnie z deklaracją wśród najważniejszych priorytetów MC i GPW jest opracowanie standardów bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym i w administracji publicznej, stworzenie środowiska testowego (sandbox) służącego ewaluacji nowych rozwiązań dla administracji publicznej i gospodarki, a także opracowanie wymagań dla rozwiązań obejmujących tokenizację dokumentów, papierów wartościowych i praw, wspierających bezpieczeństwo i skuteczność obrotu gospodarczego oraz procesów w administracji.

Technologia blockchain, czyli łańcuch bloków, służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w internecie, które ułożone są w postaci następujących po sobie bloków danych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Cyfryzacji i GPW będą wspólnie rozwijać rozwiązania wykorzystujące blockchain

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl