SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ministerstwo Cyfryzacji łagodzi wymagania w zakresie odbiorników telewizji hybrydowej

Minister Cyfryzacji opracował nowy projekt rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych. Resort obniża swoje wymagania we wdrażaniu technologii HbbTV.

Smart TV firmy SamsungArticle

HbbTV, czyli hybrid broadcast broadband TV, to połączenie treści dosyłanych przez nadawcę telewizyjnego i zawartości dostępnej przez internet. Aby korzystać z usługi, trzeba podłączyć telewizor typu connected tv z aktywną funkcją odbioru HbbTV, zarówno do anteny z sygnałem telewizyjnym, jak i do sieci internetowej.

Telewizja hybrydowa daje dostęp m.in. do zapowiedzi programów, internetowych serwisów informacyjnych, prognozy pogody, serwisów sportowych, w tym np. statystyk z meczów na żywo.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, które jest w trakcie opiniowania, wymóg stosowania HbbTV  wersji 2.0.1 obowiązywać będzie dopiero od 1 stycznia 2021 r., a nie - jak wcześniej planowano - od września br. Jak podkreśla ministerstwo w uzasadnieniu, zmiana ta zapewni odpowiedni czas producentom odbiorników cyfrowych na dostosowanie się do nowego obowiązku.

Nowelizacja wprowadza obowiązkowe wymagania dla telewizji hybrydowej (HbbTV) w wersji co   najmniej 2.0.1 dla odbiorników posiadających możliwość podłączenia do internetu i mających zaimplementowane funkcje interaktywne, co  pozwala  na zwiększenie  poziomu atrakcji dla odbiorców.

HbbTV wykorzystywana także w Polsce

Impelementacji HbbTV w starszej wersji domagali się producenci telewizorów, których zdaniem rynek nie jest dostatecznie przygotowany do wdrożenia telewizji hybrydowej w najnowszej wersji, czyli 2.0.2.

HbbTV jest już dziś wykorzystywana przez wielu nadawców telewizji naziemnej, także w Polsce. Telewizja hybrydowa pozwala na uzupełnienie przekazu rozsiewczego przez treści dostarczane przez internet na skutek realizacji funkcji interaktywnych (konkursy, quizy), prezentacji dodatkowych treści multimedialnych (rozszerzone EPG z  opisami audycji, ilustracje) oraz usług wideo, takich jak możliwość zatrzymywania i wznawiania bieżącej audycji, ponowne obejrzenie  audycji, usługi telewizji na życzenie i wiele innych usług dodatkowych, niemożliwych do realizacji w tradycyjnej telewizji rozsiewczej.

Jak podkreśla ministerstwo, chodzi o standaryzację rozwiązań, które są obecnie stosowane w sposób niespójny (różne wersje HbbTV u różnych nadawców). Standard HbbTV stosowany jest w 37 krajach, w tym w większości europejskich.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Cyfryzacji łagodzi wymagania w zakresie odbiorników telewizji hybrydowej

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maciej
Wszystko nieźle rypnie jak rozpoczną nadawanie w standardzie HEVC którego próżno szukać w odbiornikach zainstalowanych w domach - nawet tymi nabytymi w ciągu ostatnich 3-4 lat. Ci którzy bazują na naziemnym nadawaniu (jak np TVP) zaliczą nieźle spadki udziałów - zyska telewizja kablowa i satelitarna.
odpowiedź
User
Gość
Trzeba być niespełna rozumu aby kupić sobie urządzenie szpiegujące i podłączyć je do internetu. Podstawową zaletą tv rozsiewczej jest to, że przekaz idzie w jedną stronę i widzowie są niezdefiniowani. Każda próba "ulepszenia" tego jest wstępem do inwigilacji, szczególnie dotyczy to narodowych republik, które chcą wszystko wiedzieć o swoich obywatelach. Zresztą zastanawiające jest zamrażanie gospodarki przy dziennej pojedynczej ilości przypadków i odmrażanie gdy liczymy je w setkach.
odpowiedź