SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska kupi komputer kwantowy. "Powinna być europejskim liderem"

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło plan zakupu nowoczesnego komputera kwantowego, który ma “służyć przede wszystkim naukowcom, przedstawicielom przemysłu oraz sektora publicznego z całej Europy”. Maszyna zostanie nabyta we współpracy z EuroQCS-Poland.

(fot. Pixabay)(fot. Pixabay)

Innowacja w cyfryzację i nowe technologię jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed polską gospodarką w nadchodzących latach. Wiążą się z tym pewne zagrożenia m.in. związane ze sztuczną inteligencją, ale także ogromne szanse na rozwój. Nie dziwi zatem, że Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało się na współfinansowanie zakupu komputera kwantowego EuroQCS-Poland.

Jak podano w oficjalnym komunikacie, nowy komputer zostanie zainstalowany w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) i zacznie działać w połowie 2025 roku. Maszyny tego typu są uznawane za przyszłość cyfryzacji, ponieważ pozwalają na radykalne
przyspieszenie rozwiązywania skomplikowanych problemów obliczeniowych, takich jak modelowanie molekularne, optymalizacja procesów czy analiza dużych zbiorów danych.

- Komputery kwantowe mogą znacznie zwiększyć efektywność w dziedzinach takich jak medycyna, kryptografia, finanse oraz sztuczna inteligencja, dając instytucjom badawczym oraz podmiotom komercyjnym przewagę konkurencyjną oraz możliwość przełomowych odkryć. Polska powinna być europejskim liderem rozwijania i wykorzystania tej technologii – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Czytaj też: Marek Gieorgica szefem komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji. Anna Nalewajk na czele Clear Communication Group

Komputer kwantowy w Polsce współfinansowany przez Ministerstwo Cyfryzacji

Zakupiony przez polski rząd komputer kwantowy ma założeniu służyć przede wszystkim naukowcom, przedstawicielom przemysłu oraz sektora publicznego z całej Europy. Postawiona w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym afiliowanym przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN maszyna zostanie zintegrowana z infrastrukturą HPC. Pozwoli to na zdalny dostęp do nowego komputera krajowym użytkownikom poprzez działającą krajową sieć naukową PIONIER.

Czytaj też: Setki milionów złotych z Ministerstwa Cyfryzacji tylko w tym roku. Gawkowski ujawnił szczegóły

Jak informuje Ministerstwo cyfryzacji, “dzięki projektowi będzie można rozwijać ważne aplikacje dla przemysłu, nauki oraz społeczeństwa”. Z kolei dzięki nowemu komputerowi kwantowemu, znacznie rozszerzą się możliwości europejskiej infrastruktury superkomputerowej znacznie się. - Komputer kwantowy, oparty na technologii spułapkowanych jonów, zostanie zintegrowany z klasycznym systemem superkomputerowym - podaje resort.

Instalacja komputera rozpocznie się w połowie 2025 roku.

Dołącz do dyskusji: Polska kupi komputer kwantowy. "Powinna być europejskim liderem"

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nrl
Już wszyscy to spisali na straty, ale polaki kasę wyłożyły.
odpowiedź
User
Piotrek
Będzie się świetnie nadawał do śledzenia obywateli.
odpowiedź
User
cai_lun
Wrzuciłbym na niego Football Managera z wszystkimi ligami, full baza danych. Ciekawe, jak by to chodziło.
odpowiedź