SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ministerstwo Finansów chce wydawania paragonów przed zapłatą za towar. Celem uszczelnienie systemu VAT

Ministerstwo Finansów opracowało projekt nowych przepisów w sprawie kas fiskalnych zgodnie z którym sprzedawca w sklepie będzie musiał wydać klientowi paragon jeszcze przed otrzymaniem należności za towar. Proponowane rozwiązanie ma na celu uszczelnienie ściągalności VAT-u i zdaniem resortu upewni nabywcę że transakcja została zarejestrowana w kasie fiskalnej.

fot. Shutterstock.com Article

Projekt rozporządzenia datowany na 5 listopada br. i skierowany obecnie do konsultacji jest częścią większej regulacji Ministerstwa Finansów dotyczącej korzystania przez podatników z kas fiskalnych oraz wprowadzenia kas fiskalnych online. W założeniach chodzi o urządzenie podłączone do centralnego systemu ewidencyjnego, który będzie rejestrował każdą transakcję dokonaną z użyciem kasy fiskalnej.

Taki rozwiązanie według resortu finansów ma zapobiegać nadużyciom związanym z podatkiem VAT. W przyszłości obowiązek stosowania kas fiskalnych online ma być wdrażany stopniowo w latach 2019 – 2022, zaś w pierwszej kolejności będzie dotyczył obszarów w których najczęściej mają występować nieprawidłowości w płaceniu podatków, takich jak gastronomia, usługi fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, prawnicze, naprawy pojazdów czy sprzedaż paliw.

Najpierw paragon, później pieniądze

Kontrowersje może budzić proponowany w rozporządzeniu paragraf 6, który w pierwszym punkcie przewiduje zupełnie nowy sposób przeprowadzania transakcji w sklepach czy punktach usługowych niż ten stosowany obecnie.

- Podatnik ma obowiązek wystawienia i wydania paragonu, bez żądania nabywcy, przed przyjęciem należności, bez względu na formę płatności – przewiduje proponowany przepis.

W praktyce ma to oznaczać, że sprzedawca będzie musiał najpierw wystawić klientowi paragon, a dopiero później odebrać od niego należność i wydać zakupiony towar lub zrealizować zamówioną usługę, co w uzasadnieniu projektu wyjaśnia ministerstwo.

- Wydanie paragonu musi nastąpić przed zapłatą czy to w formie karty płatniczej lub w formie gotówkowej, czy w formie przelewu lub w innej formie bezgotówkowej – głosi uzasadnienie MF. - Z wymagań technicznych dla kas rejestrujących (zarówno offline jak i online) nie wynika, aby kasa mogła wystawić paragon wyłącznie po zakończeniu płatności, w tym także w przypadku płatności realizowanej kartą płatniczą. Mając to na uwadze wprowadzono ww. wymóg, aby klient miał pewność, że transakcja została zarejestrowana na kasie rejestrującej.

Według autorów projektu wprowadzona regulacja określa generalną zasadę obowiązku wystawienia paragonu zawsze przed przyjęciem należności w stosunku do ewidencjonowania dokonanej sprzedaży. Ta zasada nie dotyczy otrzymania należności przed dokonaniem sprzedaży (zaliczki).

Chaos na rynku

Według niektórych doniesień mediów planowane rozporządzenie miałoby zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r. Tymczasem eksperci branży gospodarczej cytowani m.in. przez „Rzeczpospolitą” nie zostawiają suchej nitki na proponowanej przez resort finansów regulacji.

Zdaniem ekonomistów pozostawienie kilku tygodni na tak poważne zmiany jest nierealistyczne, bowiem będzie wymagało wprowadzenia zupełnie nowych systemów komputerowych związanych z obsługą transakcji. Eksperci zwracają też uwagę, że projekt w zakresie kontrowersyjnego przepisu jest sprzeczny z obowiązującym prawem, bowiem aby mógł zostać wydany paragon musi najpierw dojść do transakcji, czyli przyjęcia należności przez sprzedawcę oraz wydania zakupionego towaru.

MF zaznacza, że obecny projekt jest na razie na etapie konsultacji i mogą w nim nastąpić znaczące zmiany, także w związku z trybem wydawania paragonów. W tej sytuacji wątpliwe jest aby planowane przepisy w obecnej postaci zostały wprowadzone z początkiem przyszłego roku ze względu na konieczność przeprowadzenia pełnego procesu ich legislacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Finansów chce wydawania paragonów przed zapłatą za towar. Celem uszczelnienie systemu VAT

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ziut
Jak widać nie ma już żadnego idiotyzmu, którego "dobra zmiana" by nie wymyśliła.
10 9
odpowiedź
User
pks_rulez
Bardzo mądre 😂 Klient dostanie paragon, powie do widzenia i wyjdzie bez płacenia... Kto to wymyślił do cholery?!
12 8
odpowiedź
User
Whg
1. Kasy fiskalne online? Czyli mam obowiązek nie tylko posiadać dostęp do internetu, ale do tego żeby w ogóle móc sprzedawać muszę mieć cały czas połączenie z internetem. Więc nie tylko nieuzasadniony (niekonstytucyjny?) obowiązek, ale też skrajnie nieżyciowy.
2. Paragon przed płatnością - bo jak wiemy największe sumy budżet traci w zakładach fryzjerskich i w gastronomii, a nie na karuzelach VAT-owskich, więc koniecznie trzeba łamiąc prawo dokręcić śrubę mikroprzedsiębiorcom, TO MA SENS!
8 8
odpowiedź
User
bator
Klient dostanie paragon i powie "do widzenia" odchodząc bez zapłaty. Dostał dowód zakupu więc jest kryty.
8 8
odpowiedź