SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ministerstwo Finansów ostrzega: Procedura VAT-marża nie dla nowych urządzeń elektronicznych

Ministerstwo Finansów przestrzegło sprzedawców internetowych przed pochopnym stosowaniem procedury VAT-marża przy sprzedaży nowych urządzeń elektronicznych. Resort zaznacza, że takie postępowanie jest niezgodne z przepisami i może skutkować zaległościami podatkowymi oraz sankcjami ze strony fiskusa.

fot. Shutterstock.comArticle

VAT-marża jest procedurą pozwalającą na płacenie niższego podatku przy sprzedaży niektórych towarów i usług. W założeniach VAT-marża ma zastosowanie jedynie przy sprzedaży usług turystycznych, towarów używanych oraz dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.

Teraz Ministerstwo Finansów (MF) w komunikacie na stronie internetowej przestrzegło przed niedozwolonym stosowaniem procedury VAT-marża.

Według MF podczas stałego monitoringu popularnych platform aukcyjnych stwierdzono powszechną praktykę stosowania procedury VAT-marża przy obrocie nowymi towarami. Dotyczy to przede wszystkim towarów z kategorii elektronika, zwłaszcza telefonów komórkowych oraz tabletów. W związku z tym resort przypomina, że VAT-marża w elektronice ma zastosowanie wyłącznie do dostawy artykułów używanych, a nie nowych.

MF wyjaśnia że stosowanie procedury VAT-marża reguluje ustawa o VAT. W przypadku elektroniki ta szczególna procedura może dotyczyć wyłącznie artykułów używanych i to pod warunkiem, że zostały zakupione od osób innych niż podatnicy podatku VAT, podatników podatku VAT jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona z VAT (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113) oraz podatników, jeżeli dostawa tych towarów podlegała procedurze VAT-marża.

Procedura VAT-marża może być więc stosowana tylko wówczas, gdy kupiono towar używany i zakup nie był opodatkowany VAT przez dostawcę. Zazwyczaj w procedurze VAT-marża sprzedawane są towary używane, skupowane od osób fizycznych, które nie są podatnikami.

MF ostrzega, że zastosowanie procedury VAT-marża do dostaw towarów nowych jest niezgodne z przepisami ustawy o VAT i może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania VAT, co skutkuje powstaniem zaległości podatkowej oraz sankcji VAT

Nie jest również prawnie możliwe zakupienie telefonów komórkowych, rozliczenie tego zakupu w schemacie odwróconego obciążenia i następnie sprzedaż w procedurze VAT-marża.

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Finansów ostrzega: Procedura VAT-marża nie dla nowych urządzeń elektronicznych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl