SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ministerstwo Finansów zapowiada pilne wycofanie wytycznych o zakazie prenumeraty konkretnych pism

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że wytyczne co do prenumeraty prasy w urzędach skarbowych, obejmujące m.in. zakaz zamawiania kilku tytułów, zostały pierwszy raz wydane w czerwcu 2015 roku. Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zobowiązał już kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej do pilnego wycofania tych wytycznych.

Mateusz Morawiecki, fot. Ministerstwo RozwojuArticle

We wtorek wieczorem Dziennik.pl ujawnił pismo z Ministerstwa Finansów do dyrektorów Izb Administracji Skarbowej, w którym powołano się na wytyczne z 24 maja ub.r. dotyczące prenumerowania prasy. Jakie to wytyczne? Zakaz zamawiania pism lokalnych, „Newsweeka”, „Polityki”, „Wprost”, „Pulsu Biznesu” i „Pressu” oraz ograniczenie do poziomu standardowego prenumeraty „Rzeczpospolitej” oraz „Dziennika Gazety Prawnej”.

Takie zasady skrytykowali niektórzy dziennikarze aktywni na Twitterze. - Ale to jest skandal... może choć Minister Rozwoju jest innego zdania? - zastanawiał się Przmysław Barankiewicz z Bankier.pl. - O, cenzura w prenumeracie - skwitował Dariusz Ćwiklak z „Newsweeka”. - Prasa lokalna też zła. Jasne, niech nie czytają, co o nich myślą petenci, dla których (tak myślałem) pracują - napisał Marek Twaróg z „Dziennika Zachodniego”.

Zaskoczeni wytycznymi Ministerstwa Finansów byli redaktorzy naczelni pism z listy, od których udało nam się już uzyskać komentarze. - Nie znajduję żadnego merytorycznego uzasadnienia dla takiej decyzji - stwierdził Jacek Pochłopień z „Wprost”. - Nie robimy gazety rządowej, tylko gospodarczą. Kupuje ją ten, komu potrzebne są nasze treści, mam nadzieję że również w agendach rządowych. I mam nadzieję, że będzie kupował - skomentował Bogusław Chrabota z „Rzeczpospolitej”.

- To zupełnie nietrafiony sposób podejścia - powiedział w rozmowie z RMF FM Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że zamierza się szybko przyjrzeć sprawie. Przyznał, że problem widzi nieco inaczej. - Powinniśmy przechodzić na e-prenumeratę, a wszyscy urzędnicy - dyrektorzy czy pracownicy biura, takiego czy innego - powinni korzystać z tej i wyłącznie z tej prasy, która jest im potrzebna do pracy. Przecież w pracy jesteśmy po to, żeby pracować. Nie czytać gazetki, tylko korzystać z tych gazet - zadeklarował Mateusz Morawiecki. - Gazety, media pełnią niezwykle ważną funkcję, która pozwala rozpoznawać słabości, patrzyć na ręce władzy i to jest bardzo ważne. Dlatego ja zamierzam szybciutko się przypatrzeć temu, jeśli są jakieś tego typu listy czy okólniki. Chciałbym, żeby wszyscy w ministerstwach podległych mi korzystali z tego typu mediów i prasy, która jest im potrzebna do pracy, i chciałbym, żeby to była e-prenumerata - dodał.

Wydział prasowy Ministerstwa Finansów w odpowiedzi na pytania Wirtualnemedia.pl wyjaśnił, że wytyczne dotyczące zasad prenumeraty prasy zostało pierwszy raz wydane w czerwcu 2015 roku. - Z posiadanych dokumentów wynika, że ówczesna administracja podatkowa uzasadniała to zalecenie potrzebą redukcji kosztów poprzez standaryzację zamówień - wyjaśnia resort..

Jak nam przekazano, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zobowiązał kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej do pilnego wycofania tych wytycznych oraz przeglądu procedur zakupu prasy. - Powinny one pozwalać jednostkom na dobór czasopism zgodnie z potrzebami realizowanych zadań. Wicepremier zwrócił też uwagę, na zasadność szerszego korzystania z prenumeraty cyfrowej gazet i czasopism, która jest nowoczesnym i efektywnym kanałem informacji - opisuje Ministerstwo Finansów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Finansów zapowiada pilne wycofanie wytycznych o zakazie prenumeraty konkretnych pism

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
a to ciekawe
Wicepremier zwrócił też uwagę, na zasadność szerszego korzystania z prenumeraty cyfrowej gazet i czasopism, która jest nowoczesnym i efektywnym kanałem informacji - opisuje Ministerstwo Finansów.
Rzecz w tym, że dość często wydania papierowe różnią się od wydań on- line. Wydawcy wiedzą o co chodzi.
odpowiedź
User
wlad
no to pierwsza solidna krecha dla morawieckiego. Piękny pokaz bałaganu i słabości.
odpowiedź
User
sin
Narodowo-socjalistyczna waadza zakazująca prasy... Dobrze, że jej nie pali...
odpowiedź