SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ministerstwo Kultury zabiera głos w sprawie braku tantiem ze streamingu dla twórców. "To nie wina braku dyrektywy UE"

Twórcy seriali lub filmów mogą ustalić z producentem prawo do udziału w zyskach z eksploatacji filmów lub seriali na platformach VOD - mówi PAP Anna Turowska, rzecznik prasowy i zastępca dyrektora Centrum Informacyjnego MKiDN. Podkreśla, że brak tantiem dla twórców i artystów nie jest wynikiem braku implementacji dyrektywy UE.

Jako pierwsi na łamach Wirtualnemedia.pl opisaliśmy problemy, z jakimi borykają się aktorzy i twórcy filmowi w relacjach z platformami streamingowymi. Środowisko twierdzi, że nie otrzymuje tantiem z tytułu udostępniania filmów i seriali na platformach streamingowych z powodu braku implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym. Polska była była zobowiązana do jej wprowadzenia do maja 2021 r.

W artykule wskazaliśmy, że w naszym kraju nadal zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych tantiemy przysługują współtwórcom filmów i seriali wyświetlanych w stacjach telewizyjnych. W dokumencie nie ma mowy o odprowadzaniu dodatkowych tantiem z tytułu udostępniania filmów i seriali na platformach streamingowych. Gdyby jednak wprowadzono przepisy związane z dyrektywą o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, która została przyjęta przez Parlament Europejski w 2019 r., byłoby inaczej.

O implementację dyrektywy apeluje m.in. Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

MKiDN: to nie wina braku dyrektywy

Zastępca dyrektora CI MKiDN Anna Turowska odnosząc się do tych informacji, powiedziała PAP, że "brak tantiem dla twórców i artystów za eksploatację ich filmów w internecie nie jest wynikiem braku implementacji dyrektywy, ponieważ dyrektywa tego nie wymaga".

"Dyrektywa daje natomiast możliwość wprowadzenia takich tantiem jako jednego ze sposobów jej transpozycji. Przygotowany w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt ustawy wdrażającej dyrektywę przewiduje prawo do tantiem dla twórców i artystów za eksploatację ich filmów w internecie i jest to rozwiązanie unikalne. W Unii Europejskiej podobne rozwiązania wprowadziło zaledwie kilka krajów" - zaznaczyła.

Dopytywana, czy twórcy seriali lub filmów mogą ustalić z producentem prawo do udziału w zyskach z eksploatacji filmów lub seriali na platformach VOD, odpowiedziała: "Wedle obowiązujących przepisów twórcy seriali lub filmów mogą ustalić z producentem – w regulującej ich wynagrodzenie umowie – prawo do udziału w zyskach z eksploatacji filmów lub seriali na platformach VOD". "Na gruncie obowiązującego prawa kwestia ta nie budzi wątpliwości" - zwróciła uwagę.

Resort kultury: prace nad implementacją dyrektywy UE "bardzo zaawansowane"

Poinformowała, że "prace nad implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z 17 kwietnia 2019 r. w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym są bardzo zaawansowane".

"Zostały już zakończone konsultacje publiczne projektu i pierwsza tura uzgodnień międzyresortowych. Opublikowano projekt uwzględniający wyniki tych konsultacji i uzgodnień. Projekt został skierowany do ponownych uzgodnień międzyresortowych w celu jego ostatecznej akceptacji" - przekazała Anna Turowska.

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Kultury zabiera głos w sprawie braku tantiem ze streamingu dla twórców. "To nie wina braku dyrektywy UE"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl