SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ministerstwo kultury zapewnia, że twórcy otrzymają wsparcie w związku z koronawirusem

W ubiegłym tygodniu rząd podjął decyzję o zamknięciu m.in. placówek kulturalnych na dwa tygodnie. W efekcie wielu artystów, twórców – w tym fotoreporterzy - zostało bez bieżących środków do życia. Ministerstwo kultury zapewnia, że mogą oni składać wnioski o pomoc socjalną w związku z zagrożeniem koronawirusem i brakiem możliwości podjęcia pracy.

Piotr Gliński, fot. Polskie Radio Article

W ubiegłym tygodniu już w środę minister zdrowia ogłosił, że na dwa tygodnie zostaną zamknięte ośrodki kulturalne, kina, szkoły, uniwersytety. Kilka dni później to zarządzenie zostało rozszerzone do galerii handlowych, restauracji oraz pubów, aby ograniczyć kontakty bezpośrednie między ludźmi i zachęcić ich do pozostania w domu. W ten sposób istnieje szansa, że walka z koronawirusem zakończy się szybciej niż w innych, europejskich miastach, a liczba zakażeń nie będzie tak drastycznie wzrastać.

Negatywnym skutkiem tej decyzji jest jednak fakt, że polska i światowa gospodarka spowolni, a wiele osób straci możliwość zarobku. W trudnej sytuacji mogą znaleźć się ludzie kultury, którzy często pracują na umowach o dzieło czy zleceniach i zarabiają w zależności od wykonanej pracy. W takim położeniu mogą znaleźć się również fotoreporterzy, którzy – aby nie narażać swojego zdrowia – również powinni pozostać w domu.

Stowarzyszenie Fotoreporterów podkreśliło to w swoim wpisie na Facebooku. - Szanowne Fotoreporterki i Fotoreporterzy nie jesteśmy związkiem zawodowym i nie chcemy nim być, ale staramy się wspierać Was w Waszej codziennej pracy. Mamy przed sobą trudny czas, bo jak wiadomo etat fotoreporterski od dekady jest dostępny jak płyn do dezynfekcji dłoni w drogeriach. Bezpieczeństwo socjalne nas nie dotyczy. Każdy ma takie jakie udało mu się zbudować w czasach żenujących stawek za materiały fotograficzne i masowego złodziejstwa w internecie. Ci co zostają w domu nie zarobią, Ci którzy będą zarabiać na dokumentowaniu pandemii, ryzykują zdrowiem, którego sobie za te żenujące stawki nawet nie zabezpieczą. Jedyna nadzieja w tym, że wirus nie okaże się zbyt żrący - podkreślono.

Zaznaczono, że stowarzyszenie „nie wie, kto i jak miałby wypłacić odszkodowanie za utracone dochody”. -  Jeśli Państwo Polskie zbuduje jakiś system wpierania, proponujemy że możemy pomóc Wam, wolne elektrony, mówić jednym głosem i proponować rozwiązanie dla naszej branży. Dziś możemy tylko życzyć Nam wszystkim zdrowia. Trzymajmy się! Bądźmy w kontakcie i pomagajmy sobie wzajemnie – zaznaczono we wpisie na Facebooku.

MKiDN deklaruje wsparcie dla twórców

W piątek, kilka godzin później minister kultury Piotr Gliński wystosował list do twórców, artystów i ludzi kultury w Polsce. - Decyzja o odwołaniu wydarzeń artystycznych w nadchodzących dwóch tygodniach była konieczna - dla dobra jednostek i całego społeczeństwa. Jestem przekonany, że w zaistniałej sytuacji środowiska twórcze i artystyczne stawią czoła wyzwaniu, demonstrując odpowiedzialną i obywatelską postawę. Liczę na solidarność środowisk twórczych ze społeczeństwem i zaangażowanie Waszego autorytetu oraz popularności w promowanie metod walki z pandemią. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo publiczne, przypominam o konieczności bezwzględnego stosowania się do zaleceń dotyczących norm funkcjonowania społeczeństwa w sytuacji realnego zagrożenia epidemiologicznego - stwierdził w swoim liście Piotr Gliński.

Podkreślił, że „wszyscy zdają sobie sprawę, że czasowe zawieszenie działalności instytucji kultury pociąga za sobą poważne i dotkliwe konsekwencje dla środowisk twórczych i artystycznych”. - Dlatego analizujemy możliwości pozyskania dodatkowych środków publicznych i wypracowania nowych narzędzi przeciwdziałania zagrożeniu finansowemu, które już dziś sygnalizują w swych apelach organizacje środowiskowe i indywidualni twórcy - poinformował.

W związku z sytuacją artyści i twórcy znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej mają mieć możliwość ubiegania się o pomoc Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Staramy się o zwiększenie środków budżetowych na ten cel. Niebawem poinformujemy Państwa o możliwej skali i kryteriach dodatkowej pomocy. Jednocześnie przypominam, że twórcy i artyści prowadzący przedsiębiorstwa lub jednoosobową działalność gospodarczą mogą korzystać z przygotowywanych przez rząd narzędzi ochrony i wspierania przedsiębiorców dotkniętych ograniczeniami działalności - dodał minister kultury.

Artyści znajdujący się w szczególnie trudnej sytuacji mogą wnioskować już o pomoc socjalną z Funduszu Promocji Kultury. Minister kultury miał już wystąpić do Ministerstwa Finansów o zwiększenie środków na ten cel.

Szczegółów można szukać pod adresem: gov.pl/web/kultura/pomoc-socjalna-dla-tworcow-i-artystow .

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo kultury zapewnia, że twórcy otrzymają wsparcie w związku z koronawirusem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl