SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego: Polska wyda wszystkie środki z tej perspektywy UE

– Polska wyda wszystkie środki przeznaczone dla niej w bieżącym budżecie Unii Europejskiej – zapewnia Marceli Niezgoda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Obecnie zakontraktowano ponad 90 proc. projektów i dopinane są szczegóły dotyczące kolejnych umów. Jednocześnie trwają prace nad Umową Partnerstwa 2014-2020, czyli dokumentem, który określać ma strategię wykorzystania funduszy w ramach kolejnego budżetu unijnego. Do 30 sierpnia potrwają konsultacje społeczne projektu Umowy.

<!-- 1.1169s --><!-- 0.6129s -->

Według resortu rozwoju regionalnego nie ma dziś żadnych obaw, by jakakolwiek złotówka przekazana Polsce w ramach budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013 została zmarnowała.

 – Postęp we wdrażaniu właśnie na to wskazuje. Można to porównać do rozpędzającego się pociągu – mówi Marceli Niezgoda.

Do teraz rozdysponowano już ponad 90 proc. środków. Beneficjenci realizują obecnie ponad 86 tysięcy projektów. Unia Europejska wypłaciła ponad 40 mld euro z blisko 70 mld, jakie Polska miała zapisane w bieżącym budżecie. Według szacunków ministerstwa, do końca 2015 roku, czyli do czasu zakończenia wdrażania większości programów spływać będzie z Brukseli ok. 60 mld zł rocznie.

 – Jest szereg projektów, co do których podjęte są już decyzje o dofinansowaniu, trwają formalności związane z podpisywaniem umów – mówi Niezgoda. – Można założyć, że absolutnie żadne fundusze w tej perspektywie nie są zagrożone.

Ministerstwo na bieżąco monitoruje przebieg realizacji projektów unijnych. Wiadomo już, że konieczne będą przesunięcia w ramach poszczególnych programów. Niektóre już nastąpiły, czego przykładem jest podjęta niedawno decyzja o zwiększeniu współfinansowania projektów kolejowych. W przypadku kolejnych potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej. Trwają negocjacje w tej sprawie.

Jednocześnie trwają prace nad projektem Umowy Partnerskiej 2014-2020. Dokument określa strategię wydatkowania funduszy, pochodzących z nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej. Polska dostanie w tym czasie z Brukseli około 105 mld euro.

Umowa Partnerstwa powstała na bazie założeń przyjętych przez rząd na początku tego roku. Swoje uwagi do jej kształtu zgłosiły później ministerstwa i regiony. Właśnie ruszyły konsultacje społeczne nad wypracowaną wersją dokumentu. Resort czeka na uwagi do 30 sierpnia.

 – Chcemy, żeby dokument był gotowy w grudniu do przedłożenia Radzie Ministrów – mówi wiceminister.

Równolegle prowadzone są rozmowy z Komisją Europejską na temat ostatecznego kształtu i założeń przyszłych programów operacyjnych.

 – Toczą się tzw. trilogi, czyli negocjacje między Komisją Europejską, Radą a Parlamentem – mówi Marceli Niezgoda.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jesienią Parlament Europejski zatwierdzi przygotowane rozporządzenia, dotyczące przyszłych programów operacyjnych. Ich ostateczny kształt będzie znany prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

 – Zakładamy, że jeżeli to tempo zostanie utrzymane, w połowie przyszłego roku będą mogły być ogłaszane pierwsze konkursy na nabory wniosków – zapewnia wiceminister.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego: Polska wyda wszystkie środki z tej perspektywy UE

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl