SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ministerstwo Skarbu Państwa chce ograniczyć publikację płatnych ogłoszeń w prasie

Ministerstwo Skarbu Państwa dąży do ograniczenia emisji płatnych ogłoszeń w prasie, a docelowo być może z nich zrezygnuje. Komunikaty mają być publikowane głównie na stronach internetowych poszczególnych spółek Skarbu Państwa - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Article

W poniedziałek informowaliśmy o pogłoskach, jakoby z prenumeraty „Gazety Wyborczej” i promowania się w tym dzienniku miały rezygnować instytucje rządowe i spółki Skarbu Państwa. Mówiło się także o wycofaniu z dziennika zleceń na emisję płatnych ogłoszeń. Niektórzy politycy PiS przyjęli to z zadowoleniem.

Agora nie chce odnosić się do tych informacji. - Jeśli chodzi o dane dotyczące prenumeraty „Gazety Wyborczej”, to nie podajemy szczegółowych danych zarówno na temat jej odbiorców, jak i jej sprzedaży - informuje portal Wirtualnemedia.pl Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa Agory, zaznaczając, że spółka odnosi się jedynie do oficjalnych danych ZKDP, które publikowane są co miesiąc.

W pierwszych trzech kwartałach br. „Gazeta Wyborcza” sprzedawała się średnio w 158 620 egz., z czego 106 953 egz. stanowiła sprzedaż kioskowa, a 49 427 egz. - prenumerata (według danych ZKDP - zobacz wyniki wszystkich dzienników ogólnopolskich). Przychody ze sprzedaży dziennika wzrosły w skali roku o 2 proc. do 76,1 mln zł, a wpływy reklamowe zmalały o 4,7 proc. do 75,8 mln zł.

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, Ministerstwo Skarbu Państwa chce ograniczyć wykupywanie ogłoszeń w prasie, a docelowo zrezygnować z nich. Komunikaty mają być publikowane głównie na stronach internetowych resortu oraz poszczególnych spółek Skarbu Państwa, a nie w formie prasowych ogłoszeń. MSP chce w ten sposób zmniejszyć wydatki.

Na razie w ministerstwie trwają analizy dotyczące rodzaju informacji, które powinny być komunikowane za pośrednictwem gazet. Ewentualne ograniczenia wiążą się ze zmianą rozporządzeń, nakazujących publikację w prasie rozmaitych ogłoszeń. Z naszych ustaleń wynika, że dotyczy to wszystkich spółek Skarbu Państwa.

Komunikaty i ogłoszenia z rządowych resortów publikowane są we wszystkich głównych dziennikach, ale zdecydowanie największa część trafiała do „Gazety Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”. Ograniczenia MSP dotyczyć będą wszystkich tytułów, nie tylko „GW” i „Rz”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Skarbu Państwa chce ograniczyć publikację płatnych ogłoszeń w prasie

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ekspert z Placu
Z daleka trzymam się od Pisu ale to akurat znakomita decyzja. Nie ma powodu, w dobie internetu, aby państwo utrzymywało michnikowy biznes, tajemnicą poliszynela jest, że papierowa GW żyje z prenumerat od platfusiarskiego bufetu stołecznego po prenumeraty w urzędach centralnych. Po kiego? Gdy prenumeraty przestały finansować GW, jeszcze silniej kasa szła na ogłoszenia, komunikaty itp. Michnik szczeka publicznie z Lisem, bo portal tego drugiego żyje z szemranych tekstów sponsorowanych społek skarbu państwa np. od dawna akcja promocyjna PKP Intercity w naTemat. Mam nadzieję, że i do naTemat się dobiorą, portal zatrudnia na śmieciówach gimbazę, poziom zerowy a kasa ze spółek skarbu płynie.
91 17
odpowiedź
User
Roman
Bardzo dobra decyzja
66 14
odpowiedź
User
Zwinna Borynna
Znakomita decyzja. Pracuję w takiej instytucji rządowej i te wszystkie ogłoszenia to jednemu psy na budę się zdają. Ty tylko napychanie kasy gazetom, których i tak nikt nie czyta. Krok w dobrym kierunku !
66 15
odpowiedź
User
Wojteq
Alleluja! Wreszcie mądra decyzja!
63 14
odpowiedź
User
botus
do tego trzeba dodać samorządy i jednostki samorządowe, tam się leją niepotrzebnie wydawane pieniądze dla mediów takich jak Gazeta Wyborcza. To kompletnie niepotrzebne wydatkowanie publicznych pieniędzy służących tylko utrzymywaniu zaprzyjaźnionych mediów przez Platformę. Krew mnie zalewała kiedy za swoje podatki musiałem utrzymywać różne gazety czy telewizje. Brawo Ministerstwo Skarbu Państwa!!!. Jeszcze tylko samorządy PROSZĘ!!!.
58 13
odpowiedź