SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedaje PKO, PZU i spółki energetyczne

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) planuje sprzedaż część posiadanych akcji w giełdowych spółkach, m.in. PKO BP, PZU oraz w firmach energetycznych, w ciągu 20-24 miesięcy, poinformował minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Zastrzegł, że MSP pozostawi sobie pakiety kontrolne.

Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedaje PKO, PZU i spółki energetyczne

„(…) planujemy sprzedaż części udziałów Skarbu Państwa w różnych spółkach, od energetycznych, po spółki finansowe typu PKO BP, PZU. Mamy tam pewne udziały które możemy zbyć, tak aby zachować pakiet kontrolny" - powiedział Budzanowski w wywiadzie dla radia Tok FM.

Dodał, że MSP zamierza przeprowadzić transakcje sprzedaży akcji tych notowanych na giełdzie firm w ciągu najbliższych 20-24 miesięcy.

Budzanowski poinformował, że rozmawiano także o tym z 15 funduszami i bankami amerykańskimi w Nowym Jorku i Bostonie, podczas prezentacji w Stanach, aby zachęcić je do udziału w „tych procesach".

Minister przypomniał, że w czerwcu ma się odbyć IPO PHN, a we wrześniu-październiku IPO ZE PAK.

W połowie grudnia MSP oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zdecydowali o rezygnacji ze sprzedaży akcji PKO BP i zaprzestali prac nad ofertą publiczną.

MSP podało wtedy, że rozważy ewentualne odrębne dopuszczenie i wprowadzenie w najbliższym czasie do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) części pakietu akcji PKO BP w liczbie 197,5 mln akcji. Ewentualny termin wprowadzenia i dopuszczenia tych akcji do obrotu na GPW uzależniony będzie od sporządzenia odpowiedniego prospektu i jego zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Obecnie SP ma 40,99% akcji PKO, a Bank Gospodarstwa Krajowego 10,24%.

W czerwcu MSP zakończyło proces sprzedaży 8.635.230 akcji (tj. 10% kapitału) PZU. Po rozliczeniu tej transakcji udział Skarbu Państwa spadł do 35,19% z obecnych 45,19%.

Skarb Państwa wśród dużych notowanych spółek ma też 61,88% akcji PGE, 30,06% akcji Taurona i 51,70% akcji spółki Enea.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedaje PKO, PZU i spółki energetyczne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl