SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Resort sprawiedliwości przenosi ogłoszenia sądowe do sieci

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego, w ramach której ogłoszenia w sprawach cywilnych i karnych będą publikowane w internetowym Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Dziś zamieszczane są głównie w prasie.

fot. Shutterstock.comArticle

Jak wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl biuro prasowe ministerstwa, nowelizacja znacznie obniży o koszty ogłoszeń sądowych w powszechnych sprawach, jak postępowania spadkowe i komornicze. Dziś za taką publikację trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych, po zmianach - jedynie 50 zł.

- Tak radykalne obniżenie kosztów będzie możliwe dzięki jednolitemu i nowoczesnemu systemowi ogłoszeń sądowych. Będą one ukazywać się w internetowym Monitorze Sądowym i Gospodarczym, który już dostępny jest za pośrednictwem strony Ministerstwa Sprawiedliwości - czytamy w oświadczeniu resortu Zbigniewa Ziobry, przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl.

Resort wskazuje, że digitalizacja ogłoszeń, oprócz oszczędności, mogłaby przynieść jeszcze jeden pozytywny skutek - Ogłoszenia sądowe mają znaczenie nie tylko dla stron postępowania, lecz także na przykład dla osób, które mogą mieć udział w spadku albo chciałyby wziąć udział w komorniczej licytacji nieruchomości. W interesie społecznym jest więc ich powszechna dostępność. Obecny system tego w pełni nie gwarantuje. Ogłoszenia zamieszczane w internecie mają szansę dotrzeć do znacznie szerszego kręgu odbiorców - informuje biuro prasowe MS.

Projekt w fazie konsultacji

Co z osobami, które nie mają dostępu do internetu? Ogłoszenia byłyby podawane do publicznej wiadomości na tablicy ogłoszeń przed wejściem do gmachu sądu, a w samych sądach powstaną zaś stanowiska komputerowe przeznaczone do przeglądania ogłoszeń. 

Resort sprawiedliwości chce, by nowe rozwiązanie wdrożono w pierwszym kwartale przyszłego roku.  

Projekt przepisów jest obecnie w fazie konsultacji publicznych. Bierze w nich udział 28 organizacji: „Lewiatan”, Związek Rzemiosła Polskiego, Związek Pracodawców Business Centre Club, NSZZ „Solidarność”, OPZZ, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Notarialna, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Panoptykon, Fundacja Court Watch Polska, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Związki pracowników i pracodawców mają 30 dni na zgłoszenie uwag.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Resort sprawiedliwości przenosi ogłoszenia sądowe do sieci

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
Wreszcie!
odpowiedź
User
prawnik
Co to jest "doręczenie w trybie ogłoszenia"? To ogłoszenie, którego nikt nie czyta. Jedyną formą realnego dotarcia ogłoszeń do adresata, jest wywieszanie ich na tablicy przed Urzędem Gminy/Miasta. A w zakresie istotnych spółek - prasa fachowa. Forma elektroniczna to taki bajer, który nie zmieni istotnie zakresu rozpowszechnienia ogłoszeń. Ewentualnie nieco zmniejszy zasięg rozpowszechnienia ogłoszeń dotyczących spółek.
odpowiedź