SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmarł dziennikarz i redaktor literacki Mirosław Kowalski

W wieku 67 lat zmarł Mirosław Kowalski, w przeszłości dziennikarz m.in. tygodnika „Solidarność”, „Financial Timesa” i „Jazz Forum” oraz szef działu fantastyki w Wydawnictwie Iskry.

Mirosław Kowalski Article

O śmierci Mirosława Kowalskiego poinformowało Polskie Radio. Na Twittterze dziennikarza pożegnali znający go dziennikarze.

- Mirek Kowalski. Ważna postać opozycyjnego ruchu wydawniczego, odkrywca Sapkowskiego, Mądry, równy, skromny i uczciwy facet. Widzieliśmy się kilka tygodni temu. RIP - napisał Wiktor Świetlik. - Strasznie smutna wiadomość: zmarł Mirosław Kowalski, wydawca, w latach 80-tych szef podziemnej NÓW-ej, po 1989 przez długi czas najważniejszy promotor polskiej fantastyki - wydawał m in Sapkowskiego, Oramusa, Dukaja i Huberatha. RIP - stwierdził Rafał Ziemkiewicz.

Mirosław Kowalski w 1981 roku zaczął pracę w dziale kultury tygodnika „Solidarność”, a w latach 1982-1983 zarządzał warszawskim biurem „Financial Timesa”.

Potem przez pięć lat był szefem działu fantastyki w Wydawnictwie Iskry. Równocześnie publikował w podziemnych pismach opozycji antykomunistycznej, był członkiem kolegium Niezależnej Oficyny Wydawniczej oraz współpracował z Komitetem Obrony Robotników.

W 1989 doprowadził do przekształcenia NOW-ej w tzw. „SuperNową”. Pisał też artykuły do miesięcznika „Jazz Forum”.

Za działalność wydawniczą związaną z szeroko rozumianą fantastyką otrzymał w 1987, 1995 i 1999 nagrodę Śląkfy, a prowadzone przez niego wydawnictwo nagrodę Euroconu (2000 i 2003). W 2008 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność w drugim obiegu wydawniczym.

 

Dołącz do dyskusji: Zmarł dziennikarz i redaktor literacki Mirosław Kowalski

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kici-kici
Mirku, spoczywaj w pokoju
2 0
odpowiedź