SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MKiDN: Polska Agencja Prasowa przejmie Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita jeszcze w tym roku

Polska Agencja Prasowa wkrótce formalnie będzie mogła przejąć Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita”. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ocenia, że proces ten zakończy się jeszcze w tym roku – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

fot. Marcin KmiecińskiArticle

Pisaliśmy już wielokrotnie o planowanym połączeniu Polskiej Agencji Prasowej z Przedsiębiorstwem Wydawniczym „Rzeczpospolita”. Ma polegać na przeniesieniu całego majątku spółki do Agencji. Transakcja ma nastąpić na zasadzie podwyższenia kapitału spółki przejmującej (to jest PAP – przyp.red.) o 22 mln zł, czyli do 52,7 mln zł - poprzez emisję 2,2 mln nieuprzywilejowanych akcji o wartości 10 zł każda.

Do finalizacji transakcji wymagana była zmiana ustawy o Polskiej Agencji Prasowej, 22 listopada br. podpisał ją prezydent, wejdzie w życie w ciągu 14 dni od jej ogłoszenia.

Jak udało nam się dowiedzieć, kolejnym wymaganym do finalizacji transakcji krokiem jest podjęcie w tej sprawie uchwały przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Podejmie on uchwały jako Walne Zgromadzenie PAP oraz jako Zgromadzenie Wspólników PWR .

- Zarządy obu Spółek przedłożyły do MKiDN wnioski w sprawie przedmiotowego połączenia wraz z dokumentami niezbędnymi do powzięcia uchwał połączeniowych. Proces połączenia spółek zakończy się z dniem wpisania aktu połączenia do Krajowego Rejestru Sądowego. MKiDN przewiduje że nastąpi to do końca tego roku – przekazało nam biuro prasowe ministerstwa kultury.

Kapitał zakładowy PAP wynosi obecnie ponad 30,69 mln zł, a w PWR – 24 mln zł.

PAP: połączenie w ciągu dwóch miesięcy

Zarząd Polskiej Agencji Prasowej na pytanie Wirtualnemedia.pl o termin połączenia obu spółek przekazał nam: - Samo przejęcie PWR przebiega bez zakłóceń. Zakładamy, że cały proces zostanie zakończony w ciągu najbliższych dwóch miesięcy – powiedział nam Łukasz Świerżewski, członek zarządu PAP.

W portfolio wydawnictwa PW „Rzeczpospolita” znajdują się: miesięcznik „Detektyw”, kwartalniki „Detektyw Wydanie Specjalne” i „Detektyw Extra” oraz strona internetowa - magazyndetektyw.pl.

Jak udało nam się wcześniej ustalić, Polska Agencja Prasowa nie jest zainteresowana prowadzeniem działalności wydawniczej tych tytułów.

- Wydawanie miesięcznika "Detektyw”, kwartalników „Detektyw Extra” i „Detektyw wydanie specjalne” oraz portalu magazyndetektyw.pl znajduje się poza głównym obszarem działalności Polskiej Agencji Prasowej. Z tego powodu intencją zarządu PAP jest sprzedaż tych tytułów. Prace nad transakcją będą prowadzone po finalizacji przejęcia PWR. Priorytetem nie jest w tym przypadku szybkość sprzedaży, ale uzyskanie właściwych warunków - przekazał Wirtualnemedia.pl Łukasz Świerżewski, członek zarządu Polskiej Agencji Prasowej.

Jednoosobowy zarząd Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita” jako prezes tworzy Anna Bucholc. Wcześniej – od lipca 2016 roku prezesem PWR był Tomasz Przybek, do niedawna członek zarządu PAP.

Prezesem Polskiej Agencji Prasowej od stycznia br. jest Wojciech Surmacz, a członkiem zarządu Łukasz Świerżewski.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MKiDN: Polska Agencja Prasowa przejmie Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita jeszcze w tym roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl