SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Młodzi bardziej niż starsi wyczuleni na pandemię

Młodzi ludzie częściej niż inne grupy wiekowe chcą ograniczyć wizyty w dużych sklepach ze względu na ryzyko zarażenia, częściej też uważają, że proces odmrażania gospodarki po epidemii COVID-19 przebiega zbyt szybko – wynika z badań ARC Rynek i Opinia.

Article

Osoby w wieku od 18 do24 lat bardziej poważnie traktują temat pandemii niż osoby ze starszej grupy wiekowej, mimo iż nie są – zgodnie z doniesieniami medycznymi – w głównej grupie ryzyka i mało jest doniesień o tym, że osoba młoda zmarła w wyniku koronawirusa - pokazują wyniki badania  ARC Rynek i Opinia.

Wraz z pierwszymi doniesieniami o pandemii w Polsce częściej niż inne grupy wiekowe wskazywali, że temat COVID traktowany jest niewystarczająco poważnie (49 proc. średnia versus 58 proc. młodzi).

Kiedy już otwarte zostały galerie handlowe, 19 proc. Polaków zadeklarowało ograniczyć odwiedzanie tego typu obiektów ze względu na ryzyko zarażenia. Widać jednak w tym wypadku bardzo dużą różnicę między grupą wiekową 18-24 lata a 25-34 lata. W przypadku pierwszej z nich 25 proc. osób deklaruje, że rzadziej pójdzie do dużych sklepów, gdyż obawia się zarażenia, w drugiej – odsetek ten spada o połowę – do 13 proc..

Młodzi ludzie przeciwni szybkiemu tempu odmrażania gospodarki

Widoczna jest też różnica w postrzeganiu tempa odmrażania gospodarki – 31 proc. osób z najmłodszej grupy wiekowej uważa, że jest ono za szybkie – to 8 p.p. więcej niż w kolejnej grupie (25-34 lata), gdzie odsetek ten wynosi 26 proc..

W pierwszej fazie izolacji, pod koniec marca osoby młode w wieku 16-24 lat częściej niż starsze wskazywały na poczucie izolacji społecznej. O ile średnio 16 proc. osób wskazywało, że bardzo odczuwa izolację społeczną, o tyle w najmłodszej grupie badanych ten odsetek wynosił 26 proc.

Młodzi ludzie mieli już też na początku dużą świadomość, jak należy się zachować w przypadku objawów koronawirusa – 17 proc. z nich uważało, że przy jakichkolwiek objawach wskazujących, że można być zarażonym należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, zaś wyniki dla ogółu społeczeństwa był niemal o połowę niższy i wynosił 10 proc.. Wśród młodych ludzi więcej osób wskazy nawało poczucie nieszczęścia towarzyszące izolacji (5 proc.), podczas gdy dla ogółu badanych odsetek ten wynosił zaledwie 1 proc.

Również wśród osób, które częściej teraz zamawiają jedzenie z dowozem największą grupę stanowią osoby z najmłodszej grupy wiekowej (44 proc. versus 34 proc. ogółem).

- Pandemia koronawirusa dotknęła młodych ludzi w sposób szczególny. Zamknięto szkoły, uczelnie, z dnia na dzień pozbawiono młodzież kontaktu z rówieśnikami oraz możliwości realizowania swojego hobby na zajęciach dodatkowych czy pracy dodatkowej, w przypadku studentów. Z dnia na dzień musieli się przestawić na naukę zdalną, która, przynajmniej w początkowym stadium odbiegała od ideału. Dlaczego młodzi ludzie są bardziej przepełnieni obawami niż starsi? Możemy wyróżnić trzy przyczyny. Pierwsza z nich to brak wcześniejszych doświadczeń z sytuacjami zagrożenia. O ile osoby starsze mogą pamiętać stan wojenny, komunizm, katastrofę w Czarnobylu czy choćby kryzys gospodarczy 12 lat temu, o tyle osoby z najmłodszej grupy wiekowej takich doświadczeń nie mają. Dlatego pandemia, która dotyczy całego świata, wpływa na życie miliardów ludzi jawi im się jako dużo większe zagrożenie niż w rzeczywistości jest. Druga przyczyna to troska o swoje zdrowie. To młodzi ludzie wprowadzają modę na wegetarianizm czy weganizm, podkreślają konieczność dbania o środowisko naturalne. Dlatego, nawet jak nie są w głównej grupie ryzyka, postrzegają je jako zagrożenie dla swojego zdrowia – komentuje Łukasz Mazurkiewicz, prezes zarządu ARC Rynek i Opinia.

Wyniki pochodzą z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia między drugą połową marca 2020 roku a pierwszą połową czerwca 2020 roku. W przypadku wszystkich badań próba wynosiła minimum N=1000 i była reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, region zamieszkania i wielkość miejscowości. Wszystkie badania zostały przeprowadzone metodą CAWI na panelu ePanel.pl.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Młodzi bardziej niż starsi wyczuleni na pandemię

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Max
Zawsze młodych najłatwiej zrobić w ciula
odpowiedź
User
aaaa
nie wierze w wyniki badan
odpowiedź
User
Mody
Kolejny artykuł na zlecenie. Jakoś nie mogę potwierdzić tych statystyk. A z tym weganizmem to jazda na całego. Nie znam dietetyka, który by za tym stanął murem. Może mamy jeść sztuczne mięso, które proponowane jest przez pewnego kontrowersyjnego pana z doliny krzemowej?
odpowiedź