SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Trzy czwarte młodych Polek i Polaków martwi się sytuacją w kraju. Silna laicyzacja i zwrot w stronę progresywności

77 proc. młodych Polaków martwi się sytuacją w kraju. Aż 38 proc. boi się, że nie poradzi sobie w życiu, a 41 proc. obawia się, że nie znajdzie dobrej pracy. Pandemia zintensyfikowała proces narastającego niepokoju, pesymizmu i braku poczucia bezpieczeństwa - wynika z najnowszej, szóstej już edycji badania „Świat Młodych” autorstwa agencji badawczej IQS.

Article

Brak poczucia bezpieczeństwa w znaczącym stopniu wpływa na kondycję psychiczną młodych ludzi. Aż 67 proc. z nich uważa, że świat jest coraz mniej bezpieczny.

- Analiza tegorocznych wyników badania pokazuje, że Młodzi nie są obojętni na to, co dzieje się wokół nich. Wręcz odwrotnie – mają jeszcze dość cienką skórę, przez którą chłoną mocniej i intensywniej niż dorośli. Trzy lata temu, kiedy realizowaliśmy piątką edycję tego dużego projektu badawczego, jakim jest „Świat Młodych”, komunikowaliśmy wzrost optymizmu u młodych. Teraz mamy do czynienia ze zjawiskiem wprost przeciwnym. Ten ogrom zjawisk, których obawiają się młodzi ludzie żyjący w Polsce, przygniata. Obserwując uważnie rzeczywistość odczuwają silną obawę o swoje jutro, o planetę, warunki do życia, o zdrowie swoje i bliskich, o sytuację w kraju, o to, że blisko, tuż obok, potencjalna wojna – komentuje Marta Rybicka z IQS.

Młodzi odwracają się od konserwatywnych wartości

W 2018 roku silne były wśród Młodych postawy konserwatywne. Obecnie mamy do czynienia z kryzysem tradycyjnych wartości. Istotnie zmniejszyła się liczba Młodych, którzy swoją tożsamość definiują poprzez wspólnotę narodową czy religijną.

Rośnie natomiast grupa tych, którzy przyznają, że tradycja nie ma dla nich znaczenia. Z 64 proc. do 51 proc. spadł odsetek osób dla których Polska (ojczyzna) jest bardzo ważna. Widać także wyraźny odpływ młodych z Kościoła. Maleje liczba młodzieży, która stara się żyć zgodnie z naukami Kościoła Katolickiego ( z 35 proc. w 2018 roku do 26 proc. obecnie).

- Nigdy wcześniej Młodzi deklarujący lewicowy i mocno progresywny światopogląd nie byli tak liczni – twierdzi Marta Rybicka.

Młodzi przekonani, że będzie im się żyć gorzej niż rodzicom

Młodzi sceptycznie podchodzą do frazesów mówiących o tym, że pieniądze szczęścia nie dają. 66 proc. z nich jest zdania, że mając pieniądze można być bardziej szczęśliwym, a 37 proc. stoi na stanowisku, że mając pieniądze można osiągnąć wszystko.

Tym dotkliwsze jest narastające w nich przekonanie, że będzie im się żyło gorzej niż rodzicom. Sytuacja pcha ich ku pragmatycznemu myśleniu. Są przekonani, że posiadanie planu na życie jest rozwiązaniem zdecydowanie lepszym niż posiadanie marzeń. Pragmatyzm Młodych przejawia się również w podejściu do pieniędzy i twardej ocenie rzeczywistości.  Zdecydowana większość stara się kontrolować swoje wydatki (93 proc.).

72 proc. jest zdania, że musi zabezpieczyć się na przyszłość, bo wysokość emerytury, którą dostaną od państwa nie wystarczy im nawet na podstawowe potrzeby. Bezpieczeństwo to również własny dach nad głową, ale aż 63 proc. badanych ma poczucie, że przy obecnej sytuacji w Polsce jeszcze przez długie lata nie będzie w stanie samodzielnie kupić mieszkania.


Świat Młodych 6, badanie syndykatowe zrealizowane przez agencję badawczą IQS na grupie osób bezdzietnych w wieku 16-29 lat. Metodologia jakościowo-ilościowa: N=42 wywiady jakościowe etnograficzne oraz N=1900 CAWI. Realizacja 2021

Dołącz do dyskusji: Trzy czwarte młodych Polek i Polaków martwi się sytuacją w kraju. Silna laicyzacja i zwrot w stronę progresywności

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
haha
a rzeczywistość kompletnie inna niż wynika z "badań" jak przychodzi co do czego.....
15 20
odpowiedź
User
Bartek Kuchasz
Gazetowe "badania" już dawno nie służą do opisywania postaw, tylko do kształtowania. Wymieńcie choć jedną fajną rzecz, jaką "progresywność" może zaoferować młodzieży.
15 15
odpowiedź
User
jayjayPL
więcej TVNow, Gazetow Wyborczych.
13 15
odpowiedź