SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Młodzi z optymizmem patrzą na swoje finanse

Młodzi pozytywnie oceniają swoje finanse i z optymizmem patrzą w przyszłość. 45 proc. przedstawicieli pokolenia Z (18-25 lat) uważa, że ich sytuacja materialna jest lepsza niż ich rodziców, kiedy byli w tym samym wieku - wynika z badania Ipsos MORI.

Article

Pokolenie dzisiejszych 18-25-latków to w kwestii finansów zdecydowani optymiści. Poproszeni o porównanie swojej sytuacji materialnej do sytuacji rodziców, kiedy ci byli w ich wieku, 45 proc. badanych wskazało, że jest ona zdecydowanie lub nieco lepsza. 25 proc. respondentów stwierdziło, że nie zauważyło różnicy, a pogorszenie odczuło 24 proc. pytanych.

Optymizm jest szczególnie charakterystyczny dla mieszkańców państw byłego bloku wschodniego (Rumunia, Czechy, Litwa, Polska), w których ok. połowa badanych stwierdza, że ich sytuacja finansowa jest lepsza niż ich rodziców, kiedy byli w tym samym wieku. Największą różnicę w kwestiach finansowych pomiędzy "wczoraj" a "dziś" odczuwają Rumuni – 54 proc. z nich ocenia swoją sytuację materialną jako lepszą niż pokolenia ich rodziców. Co więcej, 33 proc. młodych Rumunów stwierdziło, że ich kondycja finansowa jest znacznie lepsza niż starszego pokolenia. Zdecydowaną poprawę odczuwa także 27 proc. Polaków oraz po 23 proc. Czechów i Litwinów.

Nieco mniej przekonani do poprawy kondycji finansowej są młodzi Węgrzy i Meksykanie. W Meksyku dominuje wrażenie o jedynie nieznacznej poprawie sytuacji finansowej względem czasów młodości rodziców – wskazało tak 34 proc. badanych z tego państwa. Natomiast 32 proc. młodych Węgrów nie zauważyło zmiany ani na lepsze, ani na gorsze. Na tle pozostałych badanych państw wyróżnia się Hiszpania, gdzie 38 proc. respondentów wskazuje na gorszą sytuację finansową niż sytuacja ich rodziców, kiedy byli w tym samym wieku, przy czym 18 proc. badanych Hiszpanów uważa, że było to zdecydowane pogorszenie. 32 proc. młodych mieszkańców Hiszpanii mówi o poprawie finansowej, a 13 proc. stwierdziło, że jest ona znacząca.

65 proc. przedstawicieli pokolenia Z uważa, że w ciągu następnego roku ich sytuacja finansowa się polepszy. Wśród młodych Polaków ten odsetek wyniósł 62 proc.

Uwidacznia się związek między oceną swojego stanu posiadania, a odbytą formalną edukacją dotyczącą zarządzania osobistymi finansami. Osoby, które zostały przeszkolone w tym zakresie, częściej wskazują na pozytywne zmiany w przestrzeni swoich finansów (68 proc.) niż osoby, które nie miały do czynienia z takimi działaniami (63 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone przez Ipsos MORI na zlecenie International Personal Finance (grupy, do której należy Provident) między 29 marca a 15 kwietnia 2019 r., z osobami pełnoletnimi w wieku 18-25 lat z Czech (n=500), Węgier (n=500), Litwy (n=500), Meksyku (n=500), Polski (n=500), Rumunii (n=500) i Hiszpanii (n=500), z internetowego panelu respondentów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Młodzi z optymizmem patrzą na swoje finanse

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl