SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mobilny internet odpowiada za 1/5 całkowitych wpływów sieci komórkowych w Polsce

Wartość polskiego rynku internetu mobilnego i mobilnych usług dodanych (VAS) w 2016 r. wyniosła ok. 6,6 mld zł i była o 14 proc. wyższa niż rok wcześniej - szacuje firma PMR.

Article

W 2016 r. przychody operatorów z tytułu świadczenia usług mobilnego dostępu do internetu oraz mobilnych usług dodanych wygenerowały przeszło 1/3 wartości całego rynku telefonii komórkowej w Polsce (szacowaną na poziomie ponad 25 mld zł), przy czym udział przychodów z usług mobilnej transmisji danych (20 proc.) wyraźnie przewyższał analogiczny wskaźnik w przypadku segmentu VAS (6 proc.).

Za ubiegłoroczną wartość mobilnej transmisji danych w równym stopniu odpowiadały przychody z segmentu telefonów komórkowych oraz w ramach ofert dedykowanych. Z kolei na poziomie wolumenu baza użytkowników korzystających z internetu w telefonach jest blisko dwukrotnie większa. Wynika to przede wszystkim z wysokiego stopnia penetracji smartfonów na krajowym rynku, ale także z rozpowszechniania przez operatorów usług transmisyjnych w pakiecie z usługami głosowymi.

Wartość segmentu VAS w polskich sieciach komórkowych w ostatnich latach rośnie w jednostajnym tempie. Usługi płatności SMS pozostają wartościowo największym segmentem rynku, który – pomimo dalszych wzrostów napędzanych płatnościami za gry i aplikacje – stopniowo traci na udziale, głównie na rzecz "marketingu SMS".

PMR podkreśla, że wartość mobilnej transmisji danych kształtowana jest przez dwa wyraźne trendy konsumenckie. Rośnie zarówno zapotrzebowanie na wyższą przepływność, jak również sama konsumpcja danych. Dzieje się tak z uwagi na serwisy streamingowe audio i wideo oraz zwiększoną konsumpcję innych treści multimedialnych, aplikacji, gier online, czy usług chmurowych.

Ceny mobilnego internetu w Polsce są jednymi z najniższych w całej Europie, choć operatorzy nie są już pod presją dalszych obniżek. W sytuacji stabilizacji cen, rośnie liczba klientów, którzy są skłonni wydać na usługę pewną pulę środków i dostać za to większy pakiet danych i lepszej jakości transfer.

Według PMR, perspektywa kolejnych lat na rynku mobilnego internetu i usług dodanych w Polsce w dalszym ciągu rysuje się optymistycznie. Wzrost wartości rynku ma mieć charakter stały, choć dynamika musi spadać z uwagi na efekt wysokiej bazy. Niemniej jednak w ujęciu nominalnym możliwe jest w przypadku tego rynku poprawienie wyniku o przynajmniej 700 mln zł.

PMR prognozuje, że pomimo organicznego wzrostu przychodów z mobilnego internetu i innych usług dodanych, w perspektywie 6 lat dominującą usługą w sieciach komórkowych nadal będą usługi głosowe i wpływy z hurtu.

Dołącz do dyskusji: Mobilny internet odpowiada za 1/5 całkowitych wpływów sieci komórkowych w Polsce

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gawo
Ja teraz jestem w a2mobile i jeśli chodzi o neta to głównie siedze na fb a tam akurat sa te pakiety społecznosciowe i jak wyczerpie mi sie limit to i tak social media mi działają.
odpowiedź
User
flo
tak, to jest akurat najlepsze u nich. Nie wiem czy gdzies indziej jest takie rozwiązanie.
odpowiedź